İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Genç Emeklilere Antikacılık İşi

Antikacı Dükkanı Açmak

Antikacılığa giden yolun başlangıcı hobi düzeyinde başlıyor bizde. Ancak antikacılık günümüzde başlı başına bir uzmanlık sektörü. Uzmanlık alanları çeşitleniyor, antikacılık belirli objelere özel hale geliyor.

Antikacılık İşi

Tarihsel değerleri olan nesneler bir tarafa; geçmişin moda aygıtları üzerine çalışan, onların dışında kalan ‘eskiler’i bile değerlendiren yeni nesil antikacılık çok moda. Sadece
gramofon, plak, lambalı radyo, manyetolu telefon, eski bisiklet gibi modern zamanların onlarca objesi üzerine yoğunlaşan, bunlar üzerinde ihtisas sahibi antikacıların olması boşuna değil. Özellikle hızla değişen alışkanlıkların eskimiş metaları kısa zamanda birer antika haline geliyor.

Bunlardan biri de klasik daktilo ve hesap makineleri. Halen Anadolu kent ve kasabalarında binlerce daktilo ve hesap makinesi olduğu tahmin ediliyor. Bunların en değerlileri bilhassa resmi kurumların envanterinde olan depolarda çürümeye terk edilmiş makineler. Başta ‘Facit’, ‘Remington’, ‘Olivetti’, ‘Adler’, ‘Unden/vood’ gibi onlarca marka, her biri yakın tarihin tanıklığını yapmış çoğu çalışır vaziyetteki harika objeler.

Biraz hobi çokça da antika ticareti adına bunları toplayıp internet üzerinden satışa sunmak her zaman iyi bir fikir. Şimdi benzer türden çoğu nesne modern işletmelerin fuayelerinde nostaljik birer süs anıtı olarak yerini alıyor. Üstelik ticaret ulusal sınırlarla kayıtlı değil. Dünyanın her yerinde bunların kendine özgü piyasası var. Genç emeklilerin rahatça ve zevkle kurabilecekleri bir iş daha…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu