Pazarlama Reklam

Fırsatlar diyarı İran’da yan yolda kalmayın!

Ambargonun sona erdiği İran, Türk firmalarının iştahını kabartıyor. Ancak bu ülkede pazarlama ve iletişim çalışmaları yapmak göründüğü kadar kolay değil…

DÜNYA ekonomisinin gözü İran’da.

Ülkede uzun yıllardır süren ambargonun kaldırılması tüm dünya şirketlerinin iştahını kabartıyor. Elbette Türk firmaları da markalarıyla ülkeye giriş yapmak ya da hali hazırdaki pazarlarını büyütmek konusunda oldukça hevesli. Gıda, gayrimenkul, tekstil, mobilya ve turizm başta olmak üzere farklı sektörlerden yerli firmalar, fırsatları önden yakalamak konusunda yarışa girmiş durumda.

tahran

Ancak ambargonun kalkmış olmasından, ülkede her şeyin yola girdiği anlamım çıkarmak doğru olmaz. Siyasi ve ekonomik belirsizlikleri bir yana bırakıyoruz; bunun dışında ülkede pazarlama ve iletişim yapacak Türk firmaları için işin o kadar kolay olmadığını hatırlatmakta fayda var. Ağır bürokrasi ve siyasi baskı, reklam ve medya sektöründe tüm etkilerini gösteriyor.


Türkiye’de veya Avrupa’da geçerli olan halkla ilişkiler ve pazarlama formüllerinin burada uygulanacağını söylemek mantık dışı olur. İletişim ve pazarlama dilinin Farsça olması ise bir diğer sıkıntı. Tüm bunlara bir de gözünü bu pazara diken global dev markaların yaratacağı rekabeti de eklemek lazım.

AJANSLARDA TOP 5

Tüm bu zorluklara göğüs gerebilmenin öncelikli yolu ise iletişim ajansları ve danışmanlardan destek almaktan geçiyor. Hatta bu nedenle global netvvork ajanslarının Tahran’da ofis çalışmalarını hızlandırdıklarını da biliyoruz. Hali hazırda bir netvvork ajansıyla çalışıyorsanız, bu ofislerle pazarlama ve iletişim süreçlerine başlayabilirsiniz. Ancak hemen ekleyelim, ülkede birçok güçlü yerel ajans da var. Bunlardan özellikle global markalarla çalışma konusunda deneyimli olanları sizin için araştırdık…


Badkoobeh: Tahran merkezli ajans, e-pazarlama uygulamalarında uzman. Aynı zamanda medya planlama, web sitesi tasannu, yaratıcı uygulama hizmetleri de sunuyor. Fourmind: Pazarlama yönetimi ve yaratıcı uygulamalar konusunda uzmanlığını konuşturan Fourmind, aynı zamanda ülkenin en başarılı PR ajansları arasında yer alıyor.

Magnolia Agencies; Portföyünün büyük bir kısmını uluslararası müşteriler oluşturuyor; farklı kültürlerle çalışma konusunda deneyimli. PR konusunda stratejik iletişim danışmanlığının yanı sıra günlük ihtiyaçlar doğrultuşunda halkla ilişkiler hizmeti de sunuyor.

Eshareh Ad Agency: 1996’da reklam ajansı olarak kuruldu ama iletişimin farklı ayaklarında da hizmet sunuyor. Yaratıcı uygulamalar, dijital iletişim ve konvansiyonel medya ilişkilerinde ülkenin en güvenilir ajanslarından biri olarak gösteriliyor.

Mana Payam: Ülkenin ilk PR firması. İletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler konusunda yerel ajanslar arasında en tecrübelisi. Aynı zamanda pazarlama iletişiminde de iyi bir iş ortağı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu