Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

FED, altını baskılayabilir

Geçen ayki yazımızın ardından bu ay altın enstrümanında neler yaşandığını inceleyeceğiz. Bu ay önemli kararlar altında sert dalgalanmaların görülmesine yol açtı. Bu ayki ağırlık merkez bankalarındaydı. Bunlardan biri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) mart ayında aldığı kararlara ilişkindi. Birçok merkez bankasının en büyük endişelerinden birisinin enflasyon olması gibi, ECB de enflasyonda iyileşme görülmemesinin ardından yeni bir adım attı. Faiz oranlarını yüzde 0 seviyesine çekti. ECB Başkanı Draghi’nin global risklere dikkat çekmesi, risklerin artması durumunda teşviklerin artırılacağını vurgulaması da Euro Bölgesi tarafında likidite bolluğunun devam edeceğinin önemli bir göstergesiydi. Buna rağmen ECB’nin piyasayı desteklemek için kullandığı enstrümanların sınırlı miktarda kalması, piyasada endişeyi korudu. Kararın ardından altında yükseliş görüldü ve fiyat seviyesi 1284’ün üzerine kadar çıktı.

fed altin

ASYA’DA DURUM

Çin tarafında açıklanan Sanayi ve Ticaret Dengesi verileri olumsuz geldi. Çin karamsarlığı piyasalarda devam ediyor. Her ne kadar PMFlarda bir yükseliş görülse de Çin Merkez Bankası’nm Yuan’ı manipüle çabaları, Çin’in içinde olduğu durumu gösteriyor. Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, ihtiyaç duyulursa negatif faizi daha da düşürmenin mümkün olduğunu söyledi. Japonya GSYIH verisi bu ay da negatif kalmaya devam etti.

FED ETKİSİ

FED toplantısının ardından yapılan açıklamada faiz artışı beklentisi 2016 içerisinde 4’ten ikiye düşürüldü. Faizler ise değişmedi. Altın toplantı öncesi birkaç gün boyunca baskılanmaya devam ettikten sonra toplantıyı takiben toparlandı. Toplantı açıklamasında ayrıca küresel ekonomik risklere vurgu yapıldı. Enflasyonun kısa vadede düşük kalacağı açıklandı. Başkan Yellen takip eden günlerdeki konuşmasında güvercin bir tutum sergilese de nisan ayı başındaki konuşmasında ABD ekonomisindeki güçlü duruşa vurgu yaptı. FED tutanaklarında da faiz artırımında temkinli bir de bir toparlanma göze çarpıyor. Tarım Dışı I İstihdam ve İmalat PMI’ı verileri de beklentilerin üzerinde gelirken, İşsizlik I oranı yüzde 5 seviyesinde; İyi bir ABD ekonomisi ; normal şartlarda altında olumlu algılanabilecekken, FED’in bu verilerin tutumun olduğu belirtildi. ABD konut piyasasından gelen veriler olumlu durumda. TÜFE verisinde ardından faiz artırımı politikasında değişikliğe gitme olasılığı ise altını baskılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu