Pazarlama Reklam

Fakir, 2016’da farklı bir pazarlama iletişimi stratejisi planlıyor

Çoğunluk hissesi Saruhan Holding’e ait olan Alman menşeili Fakir, 101 ülkede satılan bir marka. Türkiye’de de elektrikli ev aletleri ile kişisel bakım sektöründe iddialı. Satış noktalarını iletişim için önemli bir mecra olarak gören marka yöneticileri, 2016’da farklı bir pazarlama iletişimi stratejisiyle hareket etmeyi planlıyor.

fakir

Temelleri 1947 yılında atılan Saruhan Şirketler Grubu, bugün inşaattan tekstile, kimya ve temizlik ürünlerinden enerji sektörüne kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Şirketin en güçlü olduğu alan ise elektrikli ev aletleri sektörü. Şirket, 1985 yılında Alman Fakir ve Nilco fabrikalarının Türkiye ve yakın coğrafya genel distribütörü oldu. 1996 yılında Çorlu’da kendi makine fabrikasını kurdu. 2007 yılında Almanya’da Saruhan Deutschland Holding firmasını kurarak Fakir markasına stratejik ortak oldu. Kısa bir süre sonra da Fakir Hausgerate’ın çoğunluk hissesini satın aldı.


Geçen hafta Fakir Elektrikli Ev Aletleri Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Selim Saruhan ve Fakir Elektrikli Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Esra Özden Türköz ile bir araya geldik.

Selim Saruhan, Fakir Hausgerate olarak 2006 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 20 seviyelerinde büyüdüklerini söylüyor. Saruhan, 82 yıl önce Almanya’da doğan Fakir’in bugün çok geniş bir coğrafyada varlık gösteren global bir marka olduğunun altını çiziyor. Markanın yenilikçilik, AR-GE, teknoloji ve tasarıma önem verdiğini de anlatıyor.

SÜPÜRGE PAZARININ LİDERİ

Selim Saruhan’a, ürün gamında farklı pek çok alet olmasına rağmen, Fakir’in daha çok süpürge ve halı yıkama markası olarak tanındığını hatırlattım. Türkiye süpürge pazarından yüzde 22’lik pay alarak adet bazında son yıllarda lider konumda olmalarının bu algıyı yarattığını söyleyen Saruhan, “Pazara sunduğumuz küçük ev aletleri ürün grubumuz ile tüm elektrikli ev aletleri sektöründeki iddiamızı ortaya koyduk” diyor. Saruhan, yakın gelecekte hedefleri arasında kişisel bakım sektöründe de tüketicilerin tercih ettiği öncelikli markalar arasında yer almak olduğunu anlatıyor. Yeni IPL cihazının yanında önümüzdeki dönemde bu kategoride yeni ürünleri piyasaya sunacaklarının da bilgisini veriyor.

FRANCHISE VERECEK

Altı ay önce göreve gelen Fakir Elektrikli Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Esra Özden Türköz ise marka olarak 101 ülkede saüşta olduklarını ve Almanya ile koordineli olarak ihracat pazarlarını genişletmek için çalışmalara devam ettiklerini anlatıyor. Farklı ülkelerde ofisler kurma yönündeki planlanndan bahseden Türköz, bugün 4 bin 500 noktada satışta olduklarını ve son olarak geliştirdikleri Fakir Shop’larla Türkiye’ye yayıldıklannı anlatıyor. Bugün 21 Fakir mağazası olduğunu söyleyen Türköz, franchise sistemiyle bu mağaza sayısını artıracaklarının da altını çiziyor.


Satış noktaları markanın pazarlama iletişimi için önemli bir mecra. Esra Özden Türköz, her ne kadar televizyon reklamı yapsalar da tüketicilere birebir dokunarak ve onlara ürünleri deneterek iletişim kurma taraftarı olduklannı söylüyor. Türköz, 2016 yılında ise ürün gamındaki çeşitlilikleri artırarak farklı ürünlerde de markanın gücünün olduğunu gösterecek bir iletişim stratejisiyle hareket edeceklerini belirtiyor. Süpürge dışında diğer ürünlerde de reklamla örtüşen iletişim stratejisi geliştirmeyi planladıklarının da üzerinde duruyor. Fakir’in iletişimde dijitali daha etkin kullanma yönünde de bir planı var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu