Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Faizlerde düşüş devam edebilir

Faizlerde sadeleşme adımı devam ediyor. Bu ayki toplantısında koridorun üst bandında yeniden indirime giden TCMB, bundan sonraki süreçte hem dış gelişmelere, hem de enflasyona bağlı kalarak yeni indirimler yapabilir…

AMERİKAN Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı beklentilerinin azalması ile değer kaybeden dolara karşılık önemli derecede para girişine sahne olan yurtiçi piyasalar TCMB’nin de elinin güçlenmesini sağladı. Özellikle gıda fiyatlarındaki düşüş enflasyonun da gerilemesini sağlamıştı. Öte yandan getiri eğrisinin yataylaşması, yani kısa vadeli tahviller ile uzun vadeli tahvil faizlerinin yakınlaşmış olması, gelecek döneme ilişkin enflasyonun yükseliş beklentisinin geride kaldığını gösteriyor. Son dönemde düşen faizlerde görünüm gerileme eğilimi gösterirken bu ayki toplantıda bu durumu fırsata çeviren TCMB enflasyonu yakından takip edecek.

TCMB faiz indirme

Diğer yandan bu ayki toplantının bir diğer önemi de îlİ! TCMB eski başkanı Erdem Başçı yerine atanan Murat Çetinka-ya’nın ilk başkanlık ettiği toplantıyı gerçekleştirmiş olması. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 50 baz puanlık indirim ile piyasa beklentisini karşılarken Erdem Başçı’nın başlattığı sadeleşmeyi de devam ettirmiş oldu. Temkinli duruş geleneğine de bağlı kalan Çetinkaya piyasanın endişelerini bir miktar giderdi. Faiz indirimi sonrası gerileyen dolar kuru, piyasanın tedirginlikten kurtulduğunun en önemli göstergesi. Daha önce siyasi kanattan gelen faizlerin radikal bir şekilde düşürülmesi istemi dolarda değerlenme yaratmıştı. Bu çağrıya karşılık vermeyen Çetinkaya piyasa beklentisi doğrultusunda hareket ederek temkinli duruşu korudu.

DIŞ GELİŞMELER VE TCMB

İlerleyen dönemde ise dış gelişmeler yakından takip edilecek. Özellikle son dönemde düşen oynaklığın geri gelmemesi ve gıda fiyatlarındaki gerilemenin devam etmesi şartı ile faizlerde indirim devam edebilir. FED’in faizleri Nisan ayı toplantısında artırmayacağı beklentisi doların yavaşlamasını sağlarken son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan toparlanma Avrupa ve Çin’in de rahatlamasını sağlıyor. Böylece küresel ekonomik görünümün pozitife dönüyor olması, TCMB’nin elinin bir süre daha rahat kalmasını sağlayabilir. Ancak bu noktada siyasi kanattan gelecek açıklamalar önemli. Yeniden faiz indirimine ilişkin açıklama gelirse Türk Lirası’nın değer kaybettiğini görebiliriz. Faiz beklentilerinin radikal bir şekilde indirim seviyesine çekilirse Türk Lirası hızla değer kaybedebilir. Bu durum yeniden maliyetleri yükselterek cari açık kanadında uzun süredir devam eden iyileşmenin bozulmasına sebep olabilir. Çünkü son dönemde emtia kanadında yaşanan toparlanma dikkat çekici. Özellikle petrol fiyatlarının 45 dolara yaklaşmış olması ve petrol üreticilerinin arz kesintisi konusunda yeniden masaya oturmak için zemin arayışında olması, emtialardaki yükselişin bir süre daha devam edeceğinin göstergesi.

DOLARDA 2.80 TL TAKİP EDİLECEK

Avrupa’nın son rakamlarına baktığımızda ise enflasyon görümünde gerileme beklentisi hızlanıyor. Parasal genişlemeden istediğini bulamaması Avrupa’da geleceğe ilişkin enflasyon düzelme beklentilerini de ortadan kaldırıyor. Enflasyonun önümüzdeki aylarda negatife geçme ihtimali Avrupa Merkez Bankası’nm (ECB) gelecek dönemde yeni adımlar atma ihtimalini de yükseltiyor. ABD’de ise enflasyon fiyatlamasmı yaşayan tahvillerde beklentinin yükseldiği görülüyor. Ayrışan enflasyon beklentileri doların yeninden değerlenmeye başlayacağı günlerin de uzak olmadığını gösteriyor. Dolarda hafta boyunca 2.80 TL seviyesini yakından takip edeceğiz. Uzun zamandır kınlamayan seviye yükseliş potansiyelini koruyor. 2.83-2.85 aralığı hafta içeresinde kırılırsa yeniden 2.87-2.90 dirençleri kalıcı olarak test edilebilir. 2.80 seviyesinin kırılması durumunda ise kısa süreli 2.77 seviyesi test edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu