Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Eylül ayında piyasalar çifte bayram yaşayacak

Kurban Bayramı ve okulların açılmasıyla eylül ayında piyasalar çifte bayram yaşayacak. Sezon başlangıcı olarak kabul edilen eylül ayında birçok sektör Kurban Bayramı dopingi ile satışlarını yüzde 15-50 arası artırmayı ümit ediyor…

15 TEMMUZ darbe girişiminden sonra Türk halkı tek yürek, tek bilek olarak birlik ve bütünlüğünü ortaya koydu. Türk ekonomisi de bu süreçte güçlü olduğunu bir kez daha ispat etti. Ancak piyasaların yeniden eski günlerine dönüp moral bulması gerekiyor. Bunun için de en güzel gerekçelerden biri olan yeni bir bayram daha yaklaştı. Türk toplumuna moral aşılayan Kurban Bayramı ile birlikte piyasaların da bayram yapmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

SEZONA BEREKETLİ BAŞLANGIÇ

Kurban Bayramı’mn piyasaların yeni sezonun başlangıcı olarak kabul edilen eylül ayma denk gelmesi ve bayramın hemen ardından okulların açılacak olması iş insanlarını gelecek ile ilgili daha da umutlandırıyor. Hazır giyimden zücaci-yeye, ulaşımdan yeme-içmeye kadar birçok sektör için Kurban Bayramı hareketliliğinin bu hafta sonu başlaması ve dokuz günlük bayram tatili boyunca devam etmesi bekleniyor. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle kamuda kaldırılan izinlerin Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden verilmesi, dokuz günlük Bayram tatilini piyasalar için yeni bir motivasyon kaynağı haline getirdi. Özelikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki otellerde sezonun yarasını yerli turistlerle sarma olanağı doğurdu.

piyasalar

HAZIR GİYİM BAYRAMA HAZIR

Perakendede hazır giyim sektörü Kurban Bayramı alışverişinden en çok payı almayı bekleyen sektörlerin başında geliyor. Kiğılı Giyim CEO’su Hilal Suer-dem, bayram alışverişinin arifeden üç gün önce başladığını belirtiyor. Suer-dem, “Arifeden üç gün önce başlayan alışverişe tüketiciler bayramın ilk iki günü genelde ara verir. Ardından bayramın üçüncü ve dördüncü günü de alışveriş devam eder. Dokuz günlük bayram tatilinde daha çok Anadolu ve sahil kasabalarında iş artar.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de satışlar biraz daha az olur ama dengelenir” diyor. Normalde bayram zamanlarında satışların yüzde 60-70 arttığını belirten Suerdem değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor: “Bayramda, ertelenen alışverişler ve okul sezonun açılmasıyla yüzde 100’e varan artışlar bekliyoruz. Tüketicilerin ve piyasaların morale ihtiyacı var. Bayramlar moral bulmak için ideal dönemler. insanlar daha pozitif oluyorlar. Uzun tatiller perakendeye büyükşehir-lerde çok yaramasa da Anadolu’da işler artıyor.”

Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve RE Stratejik Danışmanlık Kurucusu Aslı Karadeniz ise, kış sezonuna giriyor olmanın avantajını perakendenin göreceğine inanıyor. Okullar açılacağı için piyasada zaten bir hareketlenme beklentisi olduğunu belirten Karadeniz, “Bu hafta sonundan itibaren Kurban Bayramı alışverişi başlayacak. Bayramlar çok güzel bir bahane.

Zaten Türkiye normalleşmeye başladı. Piyasaların da aradığı güzel bahaneyi bayram alışverişiyle bulacağına inanıyorum” diye konuşuyor.

“BAYRAMDAN ÜMİTLİYİZ”

Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akbacakoğ-lu, piyasaların yeni sezona bayram alışverişi ile güzel bir başlangıç yapmasını bekliyor. “Bayram ve okul alışverişinin bir araya gelmesi bizi umutlandırıyor” diyen Akbacakoğlu şöyle konuşuyor: “Ağustos ayında işler diğer yıllara göre biraz daha geri gitti. Geçen hafta sonu tempo artmaya başladı. Yaz günlerini yaşadığımız için daha spor ayakkabısı ve terlik gibi uygun fiyatlı ürünlerin satışı oluyor. Bu kış a denk gelen bayramlara göre daha düşük bütçeli alışveriş yapılacağı anlamına geliyor. Bir de indirim dönemi başladı. Yine de bayram döneminden ümitliyiz.”

ESNAFA DOPİNG OLACAK

Kurban Bayramı’nda tatile gidenler hava, kara ve deniz ulaşımını hareketlendirirken, şehirde kalanlar hem eş-dost ziyaretlerine gidecekler hem de dışarıda birlikte zaman geçirme fırsatı bulacaklar. Bu da baklavacıdan kolonyacıya, restorancıdan taksiciye tüm esnafa bir nebze de olsun nefes aldıracak. Eyüp Sab-ri Tuncer Kolonyaları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Engin Tuncer, satışlarda bayramın getirdiği bir artışı her sene gördüklerini belirterek sözlerine başlıyor. Ramazan ayının başından Kurban Bayramı sonuna kadar olan dönemin en çok iş yaptıkları dönem olduğunu söyleyen Tuncer, “Son dört yıldır yeni tasarımlı ambalajlarlardaki yeni ürünlerimiz de çok ilgi görüyor. Klasik limon kolonyası yanında insanlar bir de yeni ürünlerden alıp bayramlarda deniyorlar. Bayramlar öncesinde reklam kampanyalarımızı artırıyoruz. Ramazan ayından itibaren satış noktalarında raflar zaten dolmuş durumda. Kurban Bayramı’nda da satışların iyi geçeceğini tahmin ediyoruz” diyor.

TATLI VE DONDURMA SATIŞI ARTAR

Mado Restoranları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, yaza denk gelen dini bayramlarda tatlı ile birlikte dondurma satışlarının arttığını söylüyor. Kanbur, “Geçmiş yıllarda bayramlarda satışlarımız yüzde 20-30 artardı. Bu yıl piyasalar stresli. Satışların ne kadar artabileceği ile ilgili tam yorum yapamıyorum. Yazın çikolata çok tüketilmiyor. Daha çok tatlı ile dondurma satışlarımız artıyor” diye beklentisini anlatıyor.

Sururi ÇORABATIR / TOBB Turizm Meclisi Başkan Yardımcısı
‘Turizmci nefes alacak

Darbe girişiminden sonra kamudaki personelin izin hakları kaldırılmıştı ülkemiz açısından elbette doğru ve gerekli bir karardı. Bu dönemde iç turizmde hareket azaldı. Bakanlar Kurulu kararıyla kamu personelinin izinleri yeniden açıldı ve Kurban Bayramı tatili dokuz güne çıktı. İptal olan tatil planlarının bu dönemde tekrar devreye konulacağını düşünüyoruz. Kurban Bayramı nedeniyle birçok tatil bölgesinde doluluklar artacaktır. Yerli turistin ortalama 4-5 gün tatil yapacağını düşünüyoruz. Birlik beraberliğe ve morale daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde Kurban Bayramı tatilinin de büyük bir moral kaynağı olacağına inanıyoruz. Ayrıca Rusya’dan charter seferleri başladı. Bu kayıplarımızı telafi etmese de 40-50 gün süresince turizmcilere küçük bir nefes aldıracaktır.

Teoman TOSUN / TÖSHİD (Türk Özel Sektör Havacılık İşletmecileri Derneği] Başkanı
İlave seferler koyacağız

Havacılıkta iç hatlarda bayramlardan önce ve sonra Dokuz günlük bayram tatili öncesinde İzmir, Antalya, Dalaman, Bodrum’a ilave seferler koyuyoruz. İç hatlarda zaten yüzde 85-92 dolulukla uçuyoruz. Bayramla birlikte doluluklar üç-beş puan artar. Ama sorun dolulukta değil, parasal döngüde. İç hat tarifeli seferlerde para kazanamıyoruz. Fiyatlar istenilen seviyelerde değil.

Dış hatlarda ise yüzde 70-78 doluluklarla gidip geliyoruz. Bir de sivil havacılıkta bayramlarda otobüslerle rekabet etmemiz mümkün değil, iç hatlarda bayramlarda onların yaptığı işi yapamıyoruz. Biz 15-16 destinasyona giderken, onlar Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar gidebiliyor.

Ömer Ertuğrul ERDOĞAN/ Zücaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı
Sezon başına denk geldi

Bizim sezonumuz eylül ayında başlar. Bu yıl Kurban Bayramı da sezon açılışına denk geldi. Ayrıca okullar da açılmak üzere… Zaten sezon hazırlıkları nedeniyle Ağustos’un ikinci yarısından itibaren işlerimiz hafif hareketlenmeye başlar. Eylül ayıyla birlikte işlerimizin ivme kazanacağını düşünüyoruz. Ağustos ayına kıyasla satışlarda yüzde 15-20 artış olacağını düşünüyorum.

Kurban Bayramı’nda insanlar sofraya yönelir. Bıçak, tencere, tava ve porselen gibi tüm ürünlerin satışı artar. Büyükşehirler için düğün sezonu da geliyor. Hepimizin ümidi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşadığımız travmayı atlatıp, ülkemizin kendi iç dinamiklerine dönmesi, olumlu düşünüp işlerin olumluya götürülmesi.

Burhan DİNÇERLER / Hacı Sayid Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı
İnsanlar para harcayacak

Piyasaların ve işlerin Kurban Bayramı’nda daha iyi olmasını bekliyoruz. Okulların açılma zamanı da yaklaşıyor. İnsanlar darbe girişiminden etkilendiler ama şimdi toparlanıyorlar. Herkes evine barkına dönmeye başladı. Tatilin dokuz güne çıkması da iyi oldu. Tatilde insanlar para harcayacak. Geçmiş bayramlarda olduğu gibi Hacı Sayid’de satışların yüzde 50 civarında artmasını bekliyorum. Gloria Jeans kafelerde ise yüzde 20’lik bir artış olacağını tahmin ediyorum.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu