Ek İş Ek Gelir Yöntemleri

Evde Meyveli Tel Helva Yapıp Satmak

Meyveli tel helvaları

Tahin helvasına bir başka rakip daha var: Pişmaniye olarak bilinen geleneksel un helvalarının daha değişik bir şekli… Bunlara meyveli keten helvası da deniyor. Bilindiği gibi orijinal pişmaniye halis tereyağı, un ve şekerle yapılıyor. Eritilerek ağda kıvamına getirilen şeker kütlesi hafif kavrulmuş un ve eritilmiş tereyağıyla birlikte karıştırılıyor. Doyma noktasına gelen karışım tel tel ayrılarak pişmaniye haline geliyor.

Meyveli Tel Helva

Meyveli tel helvaları ise bunun yoğun meyve parçacıklarıyla zenginleştirilmiş hali. Küçük küpler halinde kesilen uygun meyveler işlem sonunda tel helvanın içine karıştırılıp paketleniyor. Meyvelerin bozulmaması için ağdalaştırılmış şeker eriyiğiyle kaplanmasında yarar var. Daha değişik bir metot ise yağ, un ve şeker üçlüsüne doğal meyve tozlarının katılması. Meyve tozlarının organik olması önemli… Meyveler yalnız aroma ve tat vermekle kalmıyor, karışım içindeki unla bütünleşip meyvelerin orijinal rengini de yansıtıyor. Bu yeni nesil ürünlerde buğday unu yerine kestane unu da kullanılması mümkün. Lezzet olağanüstü!..


Her şey deneme yanılma metoduyla yapılacak çalışmalara bağlı. Paketli ürünlerde dayanıklılığı artırmak ve bozulmayı önlemek açısından ağdalaşmış şekerin yanı sıra gıda maddeleri tüzüğünün izin verdiği koruyucu maddeler konularak raf ömrü uzatılabiliyor. Bu orijinal uygulamayı tarihte ilk yapanların SicilyalIlar olduğu söyleniyor. Unutulmuş ve tarihin sayfaları arasında kalmış gizli bir lezzet bu. Meraklı kadın girişimcilerin hemen denemesinde yarar var. Önce prova imalat, sonra kesintisiz üretim! Tat panelleriyle uygun çeşitlerin bulunması da unutulmamalı.


Bir Yorum

  1. Artık saç alımı yap mıyorum siz değerli müşterilerimize duyrulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu