Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Euro/TL’de neler oluyor?

SON dönemlerde yaşanan siyasi gelişmeler ve ABD cephesinden esen rüzgarlar gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiledi. Esen ters rüzgarlardan nasibini alan Türk Lirası, euro karşısında yaklaşık yüzde 6 değer kaybetti. Küresel çapta yaşanan gelişmelerin ardından para politikası toplantısını gerçekleştiren TCMB nihai karara vararak politika faizinde 50, koridorun üst bandında ise 25 baz puanlık artırıma gitti. Yabancı para cinsinden zorunlu karşılık oranlarında da 50 baz puanlık indirim yapan merkez piyasaya 1.5 milyar dolar likidite enjekte etmek istiyor.

doviz

Piyasa beklentilerinden fazla bir şekilde sıkılaşmaya giden Merkez Bankası kurdaki volatilite ve yükselişe kayıtsız kalmayacağım piyasalara kanıtlamış oldu. Son dönemlerde tartışma konusu olan Merkez Bankası’nm bağımsızlığı konusu da yapılan bu hamlelerle birlikte rafa kaldırıldı.

Piyasalar Merkez Bankası’nm atacağı adımlara odaklanmışken siyasi cephede yeni gelişmeler yaşandı. Geçen hafta hararetlenen Avrupa Birliği ile müzakerelerimiz geçici olarak donduruldu. Kararın her ne kadar hukuki açıdan bağlayıcılığı olmasa da bölge ekonomisiyle olan ilişkilerimizin gerilmesi, ülkemiz risklerinin yüksek kalmasını sağlıyor. Avrupa ile ilişkilerin yanı sıra siyasi gündemde sakinleşme olmadan kurda kalıcı bir geri çekilme görmemiz zor gözüküyor.

Avrupa cephesinde ise sakin bir seyir ile karşılaşıyoruz. Tahvil alım programının meyvelerini toplamaya başlayan bölge ekonomisinde toparlanma sinyalleri kuvvetleniyor. Ekonomik açıdan işlerin yolunda gittiği Avrupa’da önümüzdeki haftalara İtalya’daki referandum damgasını vurabilir. Eğer referandumdan ‘hayır’ cevabı çıkacak olursa Başbakan Renzi görevinden istifa edeceğini bildirdi. Renzi’nin istifası ile birlikte Avrupa’da artan milliyetçi siyasi hareketler ülke yönetimini devralabilir. Başa gelebilecek partilerin birçoğu ise AB karşıtı görüşe sahip. Yani Avrupa’da bütünlük sorunu önümüzdeki dönemlerde de konuşulmaya devam edecek. Belirsizlikleri sevmeyen piyasalar ise yaşanabilecek şok gelişmelere euro’dan kaçarak tepki gösterecektir.

Merkez Bankası’nın hamlesiyle birlikte bir nebze olsun yükselişine ara veren hareketlilik güç toplayarak her zamankinden kuvvetli bir şekilde pariteye geri döndü. Eğer bu kez hareketlilik 3.65’in üzerinde kalacak olursa pa-ritede hedef artık 3.7000 olacak. Geri çekilmelerde ise 3.6100 ile 3.5600 seviyeleri düşüş hareketinin yavaşlayabileceği önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu