Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Euro’daki düşüşün yurtdışı turlarının satışlarına etkisi

Geçtiğimiz yıl ocak ayında 3 TL civarında olan euro, önceki hafta 2.62’yi gördü. Geçen hafta bir miktar artsa da euro’daki bu düşüş yerli turiste büyük avantaj sağlıyor. Bazı tur şirketlerinin yurtdışı satışları şimdiden yüzde 70 arttı…

BİR süredir düşüşü devam eden euro geçtiğimiz günlerde 2.62 seviyelerine kadar geriledi. Her çarpıcı hareketlenme döneminde olduğu gibi çeşitli spekülasyonlar birbirini kovalıyor. Euro’nun 2 TL’yi görebileceğini iddia edenler bile var. Önümüzdeki dönemin euro kurunda neler getireceği bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki, o da düşük euro kurunun yerli turiste yurtdışı turlarda büyük avantaj sunduğu. Euro’nun yanı sıra petrol fiyatlarındaki düşüş de, turistler için daha ucuz yolculuk maliyeti anlamına geldiği için ekstra bir avantaj sağlıyor. Bu düşüşlerin etkisiyle tur paket fiyatları daha uygun hale gelirken, Avrupa seyahat maliyetleri de düşüyor. Avantajdan yararlanmak isteyenlerin alışverişleri satışlara yansımaya başladı bile. Bazı turizm şirketlerinde yurtdışı tur satışları yüzde 70’e varan oranlarda arttı.

yerli turist buro

SABİT KURDAN UZUN VADE

Euro’daki düşüşün yurtdışı turlarının satışlarına etkisini en kuvvetli hisseden şirketlerden biri Jolly Tur. Şirketin yurtdışı turlar müdürü Tolga Tekin, yurtdışı tur satışlarının son 15 günde geçen aym aynı dönemine göre yüzde 70 oranında arttığı bilgisini veriyor. Bu artışın rekor sayılabilecek seviyede olduğunu söyleyen Tekin, ödeme avantajlarıyla tüketicilerin bu fırsattan daha çok yararlanabildiğim anlatıyor: “Tüketicinin kur sabitleme imkanı var. Çünkü bugün düşük kurdan aldığı turu, kredi kartına taksitle 12 aya kadar vadeyle ödeyebiliyor. Bu süre boyunca da kur dalgalanmalarından etkilenmiyor.”

Tekin, öte yandan son dönemde yerli turistin yurtdışı seyahatlerinin arttığını ve bunun için turların daha çok tercih edildiğini söylüyor. Ağrılıklı olarak ise birden fazla destinasyonu içeren kombine turların tercih edildiğini sözlerine ekliyor.

SÖMESTR VE ERKEN REZERVASYON

Tatil.com Genel Müdürü Levent Çardaklı ise, ocak aymın sömestr tatilinden dolayı genel olarak tur şirketleri için önemli dönemlerden biri olduğunu söylüyor. Bu dönemde satışların arttığının bilgisini veren Çardaklı, eu-ro’nun düşmesiyle beraber yurtdışı turlarda bu artışın daha belirgin olduğunu sözlerine ekliyor. Yarıyıl tatilinden sonraki satış rakamlarının bu konuya daha iyi ışık tutacağını belirten Çardaklı, “Euro’daki düşüşün satışlara olumlu yansıyacağı bir gerçek. Özellikle alım gücü sınırlı misafirlerin ve kalabalık ailelerin toplam ödemelerinde kayda değer bir maliyet düşüşü söz konusu olacaktır” diyor.

MSC Genel Müdürü Necla Tuncel ise, gemi seyahatleri organize eden şirket için erken rezervasyon dönemi olduğu için en hareketli dönemin ocak ayı ol- ¥ duğunu anlatıyor. Geçen yıl ” euro’daki yükselişin sezonu olumsuz etkilediğini söyleyen Tuncel, “Hem erken rezervasyon fırsatları hem de euro’nun düşmesi satışlara oldukça olumlu yansıdı. Bu artışın önümüzdeki dönem de devam edeceğini düşünüyoruz” diyor.

“ETKİ DEVAM EDECEK”

Euro’nun bir anda düşmesinin ilk etapta şaşkınlık yarattığını söyleyen Pronto Tour Yurtdışı Turlar Müdürü Sarp Özkar, yavaş yavaş bu şaşkınlığın geçtiğini ve bunun satışlara yansımaya başladığını belirtiyor.

Eğer düşüş devam

eder veya kur stabil kalırsa kısa vadede satışların geçen yılın aynı dönemine göre en az yüzde 15 oranında yükselebileceğini söyleyen Özkar, euro’daki düşüşün devam etmesi durumunda, tur şirketlerinin yurtdışı turları TL cinsinden satmaya baş lamasının da muhtemel olduğunu sözlerine ekliyor.

Setur Turizm Müdürü Oktay Temeller de Özkar’a benzer şekilde, kısa ve orta vadede euro’daki düşüşün etkisinin daha çok hissedilmeye başlayacağını savunuyor. Avrupalı turisti olumsuz etkileyebilecek ve daha sınırlı se yahat etmesine yol açabilecek bu gelişmenin, yerli turist açısından önemli bir fırsat olduğunun altını çiziyor.

“Euro’daki düşüşün satışlara olumlu yönde etkisi yavaş yavaş gözlemlenmeye başladı” diyen ETS Tur Yurtdışı Turlar Müdürü İlker Lanacı da etkinin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanlardan.

160 TL’ye Yunanistan turu

Paket turlar arasında Yunanistan’a 59 euro’dan, Bulgaristan’a 89 euro’dan başlayan fiyatlarla kısa tur paketleri bulmak mümkün. Amsterdam, Nice, Paris, Malta, Madrid, Venedik, Mikanos gibi pek çok Avrupa şehrine dört günlük turlar 399 euro civarında. Üç farklı destinasyonu içeren beş günlük turlar 400 euro dolaylarında olurken, Orta Avrupa, Benelüks ve Balkan turları ise 350 euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Uzakdoğu turları bin, Afrika turları bin 700, Kuzey ve Güney Amerika turları ise 2 bin 300 euro’dan başlıyor. Fiyatlar günlük kurdan TL’ye çevrilince oldukça avantajlı rakamlar ortaya çıkıyor. Bugünkü euro değeri baz alındığında bin TL’nin altına Avrupa turları bulmak mümkün.

En popüler destinasyon Yunanistan

Avrupa krizinin en çok etkilediği ülkelerden biri olan Yunanistan, son birkaç yıldır turizmle krizi aşmaya çalışıyor.

Düşen fiyatlar ve coğrafi yakınlığın da etkisiyle son dönemde ülkenin turist profili arasında Türkler oldukça dikkat çekiyor. Euro’nun düşmesinin özellikle Türkiye’den bu ülkeye olan seyahatleri artıracağı tahmin ediliyor.

Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, Yunanistan ve Yunan Adaları’nın son yıllarda Türklerin tam anlamıyla akınına uğradığını söylüyor. “Yunanistan’ı bugüne kadar çok göz ardı ettik. Ancak son yıllarda çok fark edilen destinasyonlardan biri haline geldi” diyen Tekin, düşen euro’nun etkisiyle buraya olan talebin daha da artacağının altını çiziyor.

Yunanistan’a gemi turları düzenleten Karavan Cruises Türkiye temsilcisi Özgü Alnıtemiz de kurlardaki değişikliğin Yunanistan turlarını çok olumlu etkileyeceği görüşünde. Alnıtemiz şöyle devam ediyor: “2015 genel olarak iyi başladı. Satışlarımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 arttı. Euro’nun düşmesiyle beraber bu artış devam edecektir.”

Fiyatlar neden düşüyor?

Paket turlarda Havayolları Birliği (IATA] tarafından belirlenen uçak birim fiyatları euro olarak satılıyor. Hotel, transfer gibi yerel servis kalemleri ile ilgili fiyatlandırmalar da Avrupa ülkelerinde euro üzerinden alınarak oluşturuluyor. Son oluşan maliyet fiyatı nihai tüketiciye Türk Lirası olarak yansıtılsa bile her acente güncel kur ile fiyat revizesi yapıyor. Maliyet fiyatlarını gerek havayolu, gerekse yerel servis kalemleri bazında ve tedarikçiler ayağında Türk Lirası olarak sabitleyebilmek mümkün olmadığı için paket tur fiyatları anlık dalgalanmalardan doğrudan etkileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu