Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Euro / TL’de beklentiler

GEÇTİGİMİZ haftalarda Avrupa Merkez Bankası’nm yapmış olduğu müdahaleler piyasalarda büyük değişimlere neden olmuştu. Parasal genişleme programım yıl sonuna kadar uzatan yetkililerin genişlemeci tavrını koruyacakları aşikar. Parasal genişleme programına devam edilmesi euro’nun değerini baskı altında tutmaya devam edeceğe benziyor.

Dolar mı euro mu TL mi

Öte yandan Avrupa’da yaşanan son gelişmeler ülke içerisindeki finansal koşullarında sorgulanmasını gündeme getirdi. Geçtiğimiz hafta İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan Monte Dei Paschi’nin hisselerinde yüzde 17’lik düşüş yaşandı. Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre bankanın likiditesinin 11 ay yerine dört ayda son bulabileceği ifade edildi. Sermaye yetersizlikleri ile boğuşan tek banka Monte Dei Paschi değil. Sistemde yer alan toplam sekiz banka da tehlike altında. İtalyan bankalarının bilançolarını rahatlatmak adına en az 52 milyar euro’ya ihtiyaç duyulduğu tahmin ediliyor. Bu miktar İtalya hükümetinin gözden geçirdiği kurtarma paketinin çok üzerinde. Sorun sadece İtalya ile de sınırlı değil. İspanyol bankaları da önümüzdeki dönemlerde bölge ekonomisine dair güvenin sorgulanmasını sağlayabilir. Geçtiğimiz dönemlerde Deutsche Bank krizine benzer bir senaryonun gündeme gelmesi bölge para birimini baskılayacaktır.

Yurtiçinde ise TCMB’nin vermiş olduğu faiz oranı kararının etkileri görülmeye devam ediliyor. Piyasa beklentilerinin aksine faizlerde değişime gitmeyen TCMB gidişattan memnun gözüküyor. Faiz silahım önümüzdeki dönemlere saklayan yetkililer döviz kurlarındaki volatilitenin azalmasını fırsat bildi. Yurtiçindeki risklerin bir nebze azaldığı son derece açık. Önümüzdeki dönemlerde başkanlık sistemine dair gelişmeler iyi yönetilirse TL’deki baskının gün geçtikçe azaldığına şahit olabiliriz.

Kurda görülen yeni zirvenin ardından geri çekilmeye başlayan hareketlilik sıkışmaya devam ediyor. Alçalan üçgeni yukarı yönlü kırmaya hazırlanan paritede 3.64-3.65 aralığının üzerinde yükseliş ivmesi korunabilir. Eğer fiyatlama sıkışan formasyonun üzerine çıkacak olursa hedef kısa vadede 3.72-3.75 aralığı olarak gözüküyor. Orta vadede satış baskısının artacağını düşündüğümüz parite için 3.55-3.50 aralığına geri dönülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu