Pazarlama Reklam

Etkili Sunum İçin 7 İpucu

Unutulmaz sunumlar için…

BU sayfaları sıkı takip edenler hatırlayacaktır; özellikle yaz sonrası yılın son çeyreği ajanslar dünyası için adeta konkur mevsimidir. Yılı yeni reklam, dijital veya iletişim ajansıyla başlatmak isteyen şirketler, özellikle bu dönemde konkur süreçlerine hız verir. Bundan ve en başarılı TED sunumlarından yola çıkan Pazarlamasyon sitesi uzmanları, mesaisinin büyük çoğunluğunu bu konkurlara sunumlar hazırlayan yaratıcı ekip için önemli tüyolar hazırlamış, işte sunumlarınızı güzelleştirecek bu makaleden aldığımız en önemli 7 etkili ipucu:

sunum teknikleri

1 – Hikayeniz olsun – Sunumunuzu üç ana başlığa ayırın; içinde ana hikayeyi destekleyen üç yan hikayeniz ve onları da destekleyen başlıklarınız olsun. Bu yapı, onlarca farklı sunum dinleyen müşterilerin hatırlamasını kolaylaştıracaktır.


2 – Yazıyı kısa tutun – Çok fazla yazı görselliği bozacağı gibi size anlatacak malzeme bırakmayacaktır. TED konuşmaları uzmanı Carmine Gallo diyor ki; ilk 10 slayttaki kelime sayısı 40’ı geçmesin.

3 – Keşif yolculuğu – Sunumunuz dinleyenleri bir yerden başka bir yere keşfe çıkarmalı. Bu keşif yolculuğu da sunumun hikayesiyle ilişkili. Öyle ki ‘Talk Like TED’ kitabı, iyi sunumların yüzde 65’inin hikaye, yüzde 25’inin istatistiksel bilgi ve yüzde 10’unun da güven olduğundan bahsediyor, insanlara, bağ kurabilecekleri en az bir karakter de verebilirsen ne ala!..


4 – Sunum yapma – Önemli sunumlarda hedefiniz asla sunum yapmak olmamalı. Aslında anlatacağınız bir hikayeniz ve bir derdiniz olmalı. Hatta bu hikayeyi anlatmak, insanlara bakış açısı katarken, ilham kaynağı yaratmalı.

5 – Özelleştirin – Sunuma herkesi gülümsetecek ya da düşündürecek bir anı veya bir hikayeyle başlamak, tüm dikkatleri size yöneltecektir.

6 – Sadeleştirin – TED konuşmacıları genellikle sunumlarını birkaç haftada hazırladıktan sonra sadeleştirerek 18 dakikaya düşürme kısmına odaklanıyor. 2 saatlik sunum yapmak kolay ama 2 saatlik sunumu kaliteden ödün vermeden 18 dakikaya indirgemek zor.

7 – Etkileyin – Sunumunuzu bir ses kaydı, video ve hatta sahne dekoru veya aksesuarla zenginleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu