Kariyer ve İş İlanları

Er-Bakır İş İlanları

Denizlili elektrolitik bakır tel üreticisi Er-Bakır, Ekonomist’in bu yılki Anadolu 500 araştırmasında üçüncü oldu. 2013 yılında ulaştığı 2,5 milyar liralık cirosuyla üçüncülüğe yerleşen şirket, bu yıl yaklaşık 2,6 milyar lira ciro hedefliyor. 390 milyon dolarlık ihracatlarım bu yıl 420 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerim söyleyen Er-Bakır Genel Müdürü Macit Taşkın, “Artık uluslararası yatıranlarla güçleniyoruz” diyor.


Er-Bakır, Denizli’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri. Şirket, ANE (Ahmet Nuri Erikoğlu) ve Abalıoğlu Holdinglerin bir iştiraki olarak ticari faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin elektrolitik bakır tel üreten iki büyük şirketinden biri olan Er-Bakır, attığı önemli üretim hamleleri ile sektöründe dev adımlarla ilerliyor. Geçen yılı yaklaşık 2,5 milyar liralık ciroyla ve 390 milyon dolarlık ihracatla kapatan şirket, bu yıl ise 2,6 milyar lira ciro ve 420 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.

Şirket, gerçekleştirdiği yatırım ve üretim hamleleri ile Ekonomist dergisinin 2009’dan bu yana düzenlediği ‘Anadolu 500’ araştırmasında her yıl ilk üçte yer almayı başanyor. Hatta 2012’de listenin zirvesine çıkmıştı. 2013’te ise üçüncü sırada yer aldı.

er bakir

Er-Bakır’ın genel müdürü Macit Taşkın, “Ağırlıklı olarak, özellikle ileri teknoloji gerektiren yüksek katma değerli ürünlerin talep edildiği Avrupa pazarına ihracat yapıyoruz. ABD pazanndan da yoğun talep alıyoruz. Buna yönelik olarak geçtiğimiz günlerde ABD’nin New Mexico eyaletinde 70 milyon dolara mal olan bir bakır tel çekme yatırımını hayata geçirdik. Üretim kapasitesi 25 bin ton olacak olan bu tesisin bize 200 milyon dolarlık ciro getirmesini hedefliyoruz” diye anlatıyor.

YURTDIŞINA AÇILDI

Üretiminin yüzde 35’ini ihraç eden Er-Bakır’ın yurtdışı ayağı çok güçlü. Şirket, 1985 yılında ilk olarak Irak ve İran’la başladığı ihracat serüvenini bugün teknolojik olarak gelişmiş beş kıtadaki 40’a yakın ülkeyle devam ettiriyor. 1998 yılından beri Amerika’da CN WIRE isimli şirketi aracılığıyla müşterilerine hizmet veren Er-Bakır; havacılık, savunma, denizcilik gibi pek çok kritik sektöre üstün teknoloji ürünü mamuller sunuyor. Daha çok Avrupa ve ABD pazarında etkin olan şirket, son yıllarda Asya ve Afrika pazarlarına da yönelmiş durumda.

Er- Bakır’ın 16 yıldır ABD pazarında yüzde 100 kendine ait satış ve pazarlama şirketi kanalı ile aktif olduğunu ifade eden Taşkın, şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz dönemlerde giderek artan satış potansiyeli bizi bu pazarda bir üretim tesisi kurma düşüncesine itti. Yatırım yapılacak bölgenin seçiminde hem müşterilerimizin bu bölgeye yakın yerlerde olmaları hem de hammadde kaynaklarının yakınlığı etkili oldu. Ayrıca teşvikler ve işçilik ücretleri, kalifiye eleman bulunurluğu da diğer etkenlerdi.”

AR-GE DENİZLİ’DE KALACAK

Er-Bakır’ın ABD’deki tesisinde 195 kişi çalışacak. Bu tesis ağırlıklı olarak şirketin bugün ABD’de servis verdiği müşterilerine ve global tedarikçisi olduğu uluslararası fir-malann Meksika’daki tesislerine hitap edecek. Böylece lojistik maliyetleri önemli oranda azaltılacak. Bu yatırımla birlikte Er-Bakır, ABD pazarında önemli bir oyuncu olma yönünde de ciddi bir adım atmış olacak.


Er-Bakır, yatırım için her dönem Denizli’yi üs olarak seçti. Bu yıl da ürün geliştirme ve darboğaz giderme yatırımlarına devam edilmesi planlanıyor. ABD’deki tesis devreye girdikten sonra da AR-GE ve ürün geliştirme fonksiyonlarının Denizli’de kalacağını söyleyen Taşkın, “ABD’ye know how’ımızı transfer edeceğiz. Er-Bakır 2013 yılında 175 bin ton üretim ve saüş gerçekleştirdi. Bu değer bütçemizin yüzde 5 üzerinde olup 2012 yılına göre yüzde 9 büyümeye tekabül eder. 2014 yılı için ekonomik belirsizlikler nedeniyle uzun zamandır ilk defa tutucu bir bütçe yaptık ve büyüme öngörmedik” diye konuşuyor.

750 ÇALIŞANI VAR

Faaliyete geçtiği yıllarda 50 kişilik bir kadroya sahip olan Er-Ba-kır’ın bugün 750 çalışanı bulunuyor. 2013’te 175 bin ton olan yıllık üretimini ise bu yıl 177 bin tona ulaştırmayı hedefliyor.

Denizli’deki 180 bin metrekarelik açık, 63 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan entegre tesislerinde 5 binden fazla çeşit tel üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Macit Taşkın, şunları anlatıyor: “Er-Bakır artık ulaştığı büyüklük ve teknoloji itibariyle global bir oyuncu. Bundan sonraki süreçte değişik lokasyon-larda üretim ve satış projelerini hayata geçireceğiz. 2014 yılında bu kapsamda 5,2 milyon dolar civarında bir yatınm planlandı. Önümüzdeki yıllarda yeni ve ileri teknolojilere yatınmlanmız sürecek.”

Er-Bakır İş Başvuru Sayfası


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu