Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Enerji hisselerinde potansiyel var mı?

Enerji şirketleri 2017’de kâra geçmeyi başardı. 2018’de yasal düzenlemelerin de etkisiyle artacak yatırımların enerji hisselerinde potansiyel oluşturması öngörülüyor. Kurlardaki yükseliş, ithal girdi kullanımı nedeniyle döviz açığı olan sektör şirketleri için risk oluşturuyor.

Geçen hafta BİST-100 Endeksi’nde ve TL’de satış baskısı vardı. BİST-100, 4 Nisan’da 113.976’ya kadar geriledi. Bunda, kabine revizyonu söylentilerinin ve ekonomi yönetiminin faizleri düşürmek için adım atabileceği beklentilerinin etkili olduğu yorumu yapılıyor. Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, BİST için normal seyir aralığının 113.500-115.500 olduğunu söylüyor. Kaya, 115.500’in üzerinde ‘hedge’ edilen pozisyonların kapatılabileceğini belirtiyor.

ENERJİ SEKTÖRÜ

Piyasalarda görünüm böyleyken, TL’deki değer kaybı, özellikle enerji gibi ithal girdi kullanımının yaygın olduğu sektörler için risk oluşturuyor. Biz de buradan yola çıkarak enerji şirketlerinin 2017 görünümünü analiz ettik ve

2018 beklentilerini araştırdık. Enerji şirketleri 2016’da yüksek zarar yazmıştı. 2017’de ise kârlılıkta ciddi iyileşme ve toparlanma var. Tabloya göre, 10 enerji şirketinden altısı 2016’yı zararla kapatmıştı. 2017’de ise bu 10 şirketten sadece üçü zarar etti. Kârlılıkta yıllık bazdaki pozitif değişim oranları da sektörün 2017’yi iyi geçirdiğini gösteriyor.

KUR RİSKİ SÜRÜYOR

GCM Menkul’den Enver Erkan, 2017’de Enerjisa, Aksa ve Zorlu Enerji’nin kâr artışlarının sektörün kârlılığını desteklediğini söylüyor. “Sektör açısından maliyet yönetimi unsuru ön planda” diyen Erkan, TL’deki değer kaybının maliyetleri artırdığını ve kârlılığı baskıladığını belirtiyor. Enver Erkan, petrol ve diğer enerji emtialarının fiyatlarındaki yükselişin de şirketlere maliyet olarak yansıdığını kaydediyor. Erkan, yatırımların çoğalmasıyla sektör hisselerinde fırsat görse de, “Yüksek tutarlı yatırımlar nedeniyle uzun vadeli finansman ihtiyacının yüksek olması, şirketlerin yüksek döviz cinsi kredi kullanmasında etkili oluyor” diyor.

2018 ÖNGÖRÜLERİ

Peki, 2018’de hangi şirketler öne çıkabilir? Gedik Yatırım’dan Ceren Bakçay, Afrika yatırımlarından döviz geliri elde edecek Aksa Enerji’nin, 2017’de dağıtıma yatırım yapan ve yenilenebilir enerjide portföyünü genişleten Zorlu Enerji’nin ve Enerjisa’nın dikkat çektiği kanaatinde. Bakçay, 2018’de enerji şirketlerinden bu üç şirket öncülüğünde başarılı bilanço bekliyor. Bu beklentinin 2018’in ilk aylarında hisse performanslarına olumlu yansıdığı bilgisini veren Bakçay, “Yılın kalanında, faaliyet kârlılığındaki iyileşmenin ve borç yükü nedeniyle kur hareketlerinin hisselere yansımalarını izleyeceğiz” diye konuşuyor.

2017’de enerji hisselerinde oldukça önemli bir toparlanma görüldüğünü söyleyen Ahlatcı Yatırım’dan Özgecan Özdemir, 2018’de BİST’teki geri çekilmelere rağmen enerji hisselerinin güçlü durmaya devam ettiğini ifade ediyor. “Ancak artan kur riski, kârlılığı olumsuz etkileyebilir” diyen Özdemir, doğalgaz zam-larıyla artacak maliyetlerin enerji hisselerine olumsuz yansıyabileceğini kaydediyor.

ENERJİSA ÖRNEĞİ

Enerji sektörü açısından 2018, halka arzların gündeme geldiği bir yıl olma özelliği de taşıyor, ilk olarak Enerjisa Enerji 8 Şubat’ta borsada işlem görmeye başladı. Ak Yatırım Araştırma Bölümü Yöneticisi (CFA) Aykut Ahlatcıoğlu, Enerjisa’yı hisse başına 10,8 TL hedef fiyatla araştırma kapsamına aldıklarını söylüyor. Ahlat-cıoğlu, hisse için şu değerlendirmede bulunuyor: “Enerji Bakanlığı’nın düzenlemeleriyle getirinin sermaye maliyetiyle ilişkilendirilmesi, şebekeye yatırım yapılmasını özendirmek ve mevcut şebekenin iyi yönetilmesini teşvik etmek yönünde. Enerjisa, güçlü bilanço yapısı ve ölçek ekonomisiyle düzenlemelerden en çok faydalanacak şirketlerden biri. 2017 rakamlarına yansıyan 582 milyon TL’lik bir defaya mahsus gelirleri çıkardığımızda, 2017-2020 arasında FVAÖK + yatırım harcamaları geri ödemesinin yüzde 19, net kârın yüzde 38 büyümesini bekliyoruz.”

YENİ HALKA ARZLAR

Enerjisa’nın başarılı halka arzının ardından bu yıl içinde Başkent Doğalgaz, Aksa Doğalgaz ve Bereket Enerji’nin de halka arzı bekleniyor. Enerjisa halka arzına talebin arzın 4,8 katı olduğunu hatırlatan GCM Menkul’den Enver Erkan, “Bu ilgi enerji sektörünün büyüme potansiyeli taşıdığını, Türkiye’nin enerji yatırımlarına güven duyulduğunu gösteriyor” diyor. Erkan, diğer halka arzların gerçekleşmesi halinde, Enerjisa halka arzı dahil 2018’de enerji sektöründeki halka arz işlemlerinin toplam büyüklüğünün 1 milyar doları aşmasını bekliyor. Bu arzların sektörel algıya olumlu yansıyacağını da sözlerine ekliyor.

BES ENERJİ HİSSESİNİN ÖZEL ANALİZİ

1-) Akenerji: 2017 son çeyrekte, 2016 son çeyrekte açıkladığı 370 milyon TL net zarara karşılık 200 milyon TL net zarar açıkladı. Satışlar, spot elektrik fiyatlarının artmasıyla yüzde 26,1 yükselerek 518 milyon TL’ye ulaştı.

2-) Aksa Enerji: Tüm Afrika yatırımlarını 2017 dokuz ayda devreye aldı ve bu santrallerin finansallara olumlu etkisi son çeyrekte görüldü. 2017 son çeyrekte 281 milyon TL net kâr elde etti. 2018’de gelirlerin 3,4 milyar TL’ye, FVAÖK’ün 840 milyon TL’ye ulaşmasını öngörüyor.

3-) Gersan Elektrik: 2017 son çeyrekte 10,3 milyon TL olan net dönem kârı, 2016 son çeyrekte 2,3 milyon TL idi. 2017’de yıllık yüzde 199 artışla 14,1 milyon TL net kâr elde etti. TESLA elektrikli araç şarj istasyonlarıyla imzaladığı sözleşme hissede olumlu fiyatlamalara yol açmaya devam edebilir.

4-) Odaş Elektrik: 2016 son çeyrekteki 16 milyon TL net zarara karşılık, 2017 son çeyrekte 118 milyon TL net kâr açıkladı. Şirket, 2018 konsolide FVAÖK’ün 2017’ye göre en az dört kat yükselmesini bekliyor. Olası elektrik zammından pozitif etkilenebilir.

5-) Zorlu Enerji: 2017’de net kâr 51 milyon TL’ye ulaştı.

Bu, 2012’den beri yıllık bazdaki ilk net kâr oldu.

Son çeyrekte ise satışlar yüzde 270 artarak 1,2 milyar TL’ye yükseldi. Bunda, doların değer kazanmasından dolayı YEKDEM gelirlerindeki artış etkili oldu. Kızıldere III Jeotermal enerji santrali, nisan sonuna doğru tam kapasiteye ulaşacak.

Döviz açık pozisyonlarında son durum

2017 yıl sonu bilançolarına göre, Zorlu Enerji’nin 3,9 milyar TL’lik, Akenerji’nin 2,9 milyar TL’lik, Enerjisa’nın 1,5 milyar TL’lik döviz açığı var. Aksa Enerji 1,4 milyar TL, Ayen Enerji 1,1 milyar TL, Odaş Elektrik 825 milyon TL, Aksu Enerji ve Emek Elektrik 31 milyon TL, Gersan Elektrik 12 milyon TL’lik döviz açık pozisyonuna sahip. TL’nin 2018 ilk çeyrekte dolara karşı yüzde 4, Euro’ya karşı yüzde 6,5 değer kaybetmesi nedeniyle bu şirketlerin ilk çeyrek bilançolarında kur farkı giderleri görülebilir. Bu da TL cinsinden döviz pozisyonu açığının artmasına neden olabilir.

Ceren Oral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu