Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Endeksi 110 bine taşıyacak 26 hisse

Merkez Bankasının faiz karan ve YEP, borsa endeksinin yönünü yukarıya çevirmesine yol açtı. Analistler, geiecek dönem için borsada yeni hedefler olarak yukarıda maksimum 110 bin, aşağıda 85-90 bin seviyelerini öngörüyor…

TCMB’NİN güçlü parasal sıkılaştırması, ardından dayeni ekonomik programdaki (YEP) olumlu tahminler piyasalara olumlu yansıdı. TCMB’nin yılbaşından bugüne ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 11.30 puan yükseltmesi ve risk algısında düşüş etkisi ile CDS primlerindeki gevşeme de piyasadaki gösterge tahvil faizlerinde düşüşe yol açtı. Tüm bu gelişmelerin ışığında özellikle 10 yıllık gösterge faizin gerilemesi Borsa İstanbul’da yükselişi destekledi. BIST-100 geçtiğimiz hafta seans içinde 100 bin 637 sınırına kadar yükseldi. Borsanın fiyatlama olarak oldukça ucuz ve bankacılık sektörünün dinamiklerinin sağlam olduğunu belirten uzmanlar, uzun dönem için yatırımcıların bu ucuz fiyatlamaları değerlendirebileceğini söylüyor. Analistler, Borsa İstanbul’da yeni hedefler belirlerken yukarıda maksimumllO bin, aşağıda 85-90 bin seviyelerini öngörüyor. Bankacılık, demir çelik, havacılık, petrokimya. enerji ve savunma sanayii sektör hisselerinin endeksi 110 binlere taşıyacağını belirten uzmanlar bu kapsamda 26 hisseye dikkat çekiyor.

“MAKSİMUM 110 BİN”

YEP ile beraber sorunlu kredilere ilişkin atılabilecek başta yapılandırma ve ayrıştırma gibi adımların önemine dikkat çeken GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı Enver Erkan, buna ilişkin mali durum tespit çalışmalarının başladığını belirtiyor. Erkan ileriye dönük olarak da kredi ve FX risklerinin azalması ile bankacılık sektörüne gelen alımlarla borsanm yükseliş trendine girdiğini söylüyor. Türk varlıklarında stabilizasyon ve borsa hisse senetlerinde aşırı ucuzluğun bir noktada devreye girerek yukarı yönlü önemli bir potansiyel barındıracağını dile getiren Erkan, mevcut dinamiklerde en kötüsünün geride kaldığı algısıyla hisse senetlerinde önemli toparlanmalar gelebileceğini düşünüyor.

100 bin referans, üzerinde kalıcılık olup olmayacağının önemli olduğunu hatırlatan Erkan, “Kısa dönemde mevcut yükseliş bankalar öncülüğünde gerçekleşti. Enflasyon ve papaz davasına ilişkin olarak fiyatlamalar yakın dönemde sanayi hisseleri ile beraber gerçekleşebilir. 100 bin üzeri 102 bin 500, daha geniş perspektifte 105 bin sonraki izlenecek seviyeler olabilir. Yılsonuna kadar yukarıda maksimum 110 bin, aşağıda 85-90 bin seviyelerini öngörüyoruz”’ diyor.

“BANKACILIK, HAVACILIK, ENERJİ”

Endeksi genel olarak 100 bin üzerine taşıyacak sektörlere de değinen Erkan şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bankalar uzun vade için potansiyel vade-diyor. Genel hikaye ucuzluk üzerinden dönmekte, F/K ve PD/DD oranları hem emsal piyasalarda, hem de tarihsel olarak çok düşük seviyelerde. Bankacılık sektörünün dinamikleri sağlam, konjonktürel olarak da yatırımcılar nezdinde en kötünün geride kaldığı algısı yukarı yönlü potansiyelin değerlendirilmesinde ön ayak olabilir. Uzun vade için ucuzluk üzerinden yüksek potansiyel vadeden banka hisseleri, getiri arayan küresel yatırımcıların dikkatini çekebilir. Bu bakımdan lokomotif etkisi bakımından Garanti, Akbank gibi ticari bankaların öncü olması beklenebilir. Ereğli piyasa değeri en yüksek hisse konumuna geçti. Demir çelik sektöründe operasyonel verimlilik ve fiyat etkisinin olumlu yansımalarını görmeye devam edebiliriz. Bu kapsamda Ereğli ve Kardemir’i beğenmeye devam ediyoruz. Havacılık sektörünü halen geçen yılın olumlu trafik verilerinin üzerine koyması ve doluluk oranlarındaki artış itibariyle beğeniyoruz. Sadece artan petrol fiyatları maliyet riski oluşturuyor. Petrokimya ve enerji tarafında güçlü operasyonel performans ve yüksek kapasite kullanımı ile Tüpraş ve maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtan, proje bazlı katma değer beklentimizle Petkim’i beğenmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin savunma alımları stratejisi de dışa bağımlılığı azaltmaya ve yerli üretimi desteklemeye yönelik, bu nedenle savunma sanayiine de olumlu bakmayı sürdürüyoruz”

Erkan, bu kapsamda endeksi 110 bine taşıyacak belli başlı hisseler olarak gördüğü Ereğli Demir Çelik, Tüpraş, Garanti Bankası, Akbank, Türk Hava Yolları, Turkcell, Aselsan, Sabancı Holding, TAV Havalimanları, Petkim, Tekfen Holding, Emlak Konut GYO, Kardemir, Tofaş Otomobil ve Yapı Kredi Bankası’na dikkat çekiyor ve uzun vade için öneriyor.

“RALLİ İÇİN HİKAYE YOK”

Yakın dönemde önce TCMB’nin 625 baz puanlık güçlü parasal sıkılaştırması, ardından da yeni ekonomik programdaki gerçekçi ve olumlu tahminlerin endeksteki toparlanmayı desteklediğini belirten Noor CM Araştırma uzmanı Uğur Aydın, TCMB’nin yılbaşından bugüne ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini 11.30 puan yükseltmesi ve risk algısında düşüş etkisi ile CDS primlerindeki gevşemenin, piyasadaki gösterge tahvil faizlerinde düşüşe yol açtığını söyledi. Aydın, özellikle 10 yıllık gösterge faizin gerilemesinin değerleme dinamikleri açısından Borsa İstanbul’da kısa vadede yükselişi desteklediğini belirtiyor.

Yeni ekonomik programda bazı yatırım ve harcama kalemlerinde kesintiye gidileceğinin belirtilmesi ve faiz dışı fazlanın GSYH içindeki payının artacağına yönelik tahminlerin sıkı maliye politikasının sıkı para politikasına eşlik edeceğini göstererek tahvil faizlerinde düşüş eğilimini desteklemeye devam edebileceğini düşünüyor. Ancak sektörler geneline yayılan alımlarla endeksin ralli yapmasını sağlayabilecek bir hikayenin hala olmadığına dikkat çekiyor.

“HENÜZ ERKEN”

Yılbaşından bugüne endeksin sert gerilemesinde endeks içindeki ağırlığı yüksek olan ve yüzde 35 gerileyen bankacılık hisselerinin etkili olduğunu dile getiren Aydın “Sert satışlarla bankacılık endeksi PD/DD rasyosu da 0.52 seviyesine geriledi. Sadece bu gösterge bile banka hisselerinin oldukça ucuzlamış olduğunu gösteriyor. Ancak bankacılık endeksinde ‘ağırlığı artır’ şeklinde bir tavsiye için henüz erken olduğu kanaatindeyim. Yeni ekonomik programda bankalar için mali bünye değerlendirme çalışmalarının yapılacağı ve gerekli görüldüğü takdirde kredilerin yeniden yapılanmasının sağlanacağı belirtildi. Sorunlu kredilere ilişkin ne gibi önlemlerin alınacağı konusunda hala önemli belirsizlikler var. Ayrıca mevcut sendikasyon kredilerinin hangi oranda yenilenebileceğinin de görülmesi gerekiyor. Bu iki gündem maddesine ilişkin belirsizlik ortadan kalkmadığı sürece ucuz görünen banka hisselerinde güçlü bir yükseliş trendi beklemiyorum. Banka hisselerinde yukarı yönde bir trend dönüşü gerçekleşmediği sürece de endeks için yükselişler kısıtlı kalabilir” yorumunu yapıyor.

Ekonomideki büyüme temposunun önümüzdeki iki yılda yavaşlayan iç taleple düşüşe geçecek olması, artan borçlanma maliyetleri ve TL’deki değer kaybının birikimli etkilerinin şirketlerin satış ve karlılık göstergelerini önümüzdeki çeyreklerde olumsuz etkilemeye devam edeceğini düşünen Aydın, bu değerlendirmeler çerçevesinde endeksin yılsonuna kadar maksimum 108.000 ile sınırlı kalacağını öngörüyor. Olumsuz gelişmelerde ise teknik açıdan minimum 2009 yılından gelen 86.000 seviyelerini yükselen trend desteği olarak bekliyor. Aydın, bu kapsamda endeksi 108 bine taşıyacak belli başlı hisseler olarak gördüğü BİM, Koç Holding, Ereğli Demir Çelik, Tüpraş, Şişe Cam, Çcmtaş, Aselsan, Soda Sanayi, Tekfen Holding, Türk Hava Yolları, Pegasus, Ford Otomotiv, Kardemir, Petkim, İs-kendurun Demir Çelik, Ege Endüstri, Kordsa ve Good Year’a dikkat çekiyor ve uzun vade için öneriyor.

Uğur AYDIN / Noor CM Araştırma uzmanı
“THY büyümeye devam eder”

THY: 2018’in ilk altı ayında dolar bazında yıllık yüzde 29’luk ciro büyümesi ile operasyonel karlılık göstergelerinde güçlü bir performans gösterdi. Artan yolcu trafiği ve bilet fiyatları satış ve karlılık rakamlarını olumlu etkiledi. Bu yılın ilk sekiz ayında artmaya devam eden yolcu sayısı ve doluluk oranı şirketin cirosunu üçüncü çeyrekte de olumlu etkilemeye devam edecektir. Şirket ikinci çeyrek itibariyle faaliyetlerine ilişkin beklentilerini de iyileştirdi. 2018 için yolcu sayısı beklentisi 1 milyon artırılarak 75 milyona yükseltilirken, doluluk oranı tahminleri de 3 puan yükseltilerek yüzde 81’e revize edildi. Benzer yabancı şirketler TL bazında son altı ayda yüzde 32.7 prim yaparken, THY yüzde 2.5 yükseliş kaydetti. Şirket hisselerinde yüzde 25.2 yükseliş potansiyeli ile 24.31 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

BİM: Başta FAVÖK olmak üzere karlılık göstergelerinin aralıksız son sekiz çeyrektir artış eğilimini koruduğunu görüyoruz. Son beş yılda ortalama yüzde 26.6’lık toplam varlık artışı ile güçlü bir büyüme gösterirken aynı zamanda esas faaliyetlerinden istikrarlı biçimde kar elde etmesi, pozitif nakit akışı ve  sağlam bilançosu ile fınansal performans bakımından sektörünün en iyi şirketi olduğunu düşünüyoruz. Şirketin İran’da yatırım yapma ve bu piyasaya girme kararı alarak hizmet noktalarını çeşitlendirmesi önemli. 25.1 seviyesinde bulunan cari F/K çarpanı güçlü fınansal göstergelere rağmen son beş yıllık ortalamasının yüzde (11.4) altında bulunuyor.

Benzer biçimde 8.96 seviyesinde bulunan PD/DD göstergesi de son beş yıllık ortalamasının yüzde [12.1] altında bulunarak hissenin yükseliş trendine rağmen pahalı seviyelerde olmadığını gösteriyor. Son iki yıllık zaman aralığında haftalık verilerle bakıldığında 0.85 seviyesindeki beta katsayısı da endeks genelinde görülen alımlara paralel hissenin yükselişine devam edebileceğini teyit ediyor. Şirket hisselerinde yüzde 16.58 yükselme potansiyeli ile 94.55 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

KOÇ HOLDİNG: Döviz bazlı gelirlerinin etkisi ile fınansal performansı olumlu yönde gelişen Koç Holding döviz pozisyonunda önemli bir risk bulunmamasından dolayı da avantajlı görünmekte. Yapılan yatırımlarla kısa ve uzun vadeli aktiflerin toplam yüzde 27.5 oranında artmasını l’in üzerinde seyreden ve son beş yıllık ortalamasına göre artış eğilimi gösteren satış/aktif rasyosu ile birlikte önümüzdeki dönem nakit akım kapasitesi açısından olumlu yorumluyoruz. 2018 bütününde aktif karlılığının yüzde 6.5 ve özkaynak karlılığının yüzde 16.9 oranında gerçekleşmesini beklediğimiz Koç Holding fınansal performans göstergelerinde yılın kalan altı aylık bölümünde de yukarı yönlü bir eğilim izleyebilir. Gelişim kaydeden ve güçlenmesini beklediğimiz fınansal performansına karşılık emsallerine ve kendi ortalamalarına göre iskontolu fiyatlanmasından dolayı hissenin yükselen bir trend izlemesini bekliyoruz. Holding hisselerinde yüzde 23.6 yükseliş potansiyeli ile 20.90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Enver ERKAN / GCM Menkul Kıymetler AŞ Araştırma Uzmanı
“Garanti’de beklentilerimiz olumlu”

GARANTİ BANKASI: Aktif kalitesi olumlu. Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 16.2 ile Türk bankacılık sektöründe referans alınan sınır olan yüzde 12Jnin üzerinde. Banka güçlü sermaye yapısı ile de sektör içerisinde ön plana çıkıyor. Menkul kıymet portföyündeki TÜFE’ye endeksli tahvillerin diğer bankalara göre, görece daha fazla olması sebebiyle enflasyon ve faiz artışının yarattığı olumsuzluğu, menkul kıymet getirisi ile daha iyi kompanse edebileceğini düşünüyoruz. Ancak fonlama faizlerindeki artış genel bankacılık sektörü açısından olumsuz olacaktır.

Buna bağlı olarak banka da ileriye dönük beklentilerinde TL ve YP cinsinden kredi büyümesi beklentilerini bir kademe aşağı yönlü revize etti. Garanti Bankası hisselerin de yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 9 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TURKCELL: Genişleyen abone sayısı, yükselen faturalı abone sayısı ve müşterilerin artan talebi 2018’in ilk yarısında da şirketin operasyonel hikayesinin olumlu gelişmesinde etkili oluyor.

Bu kapsamda Turkcell’i beğenmeye devam ediyoruz. 2018 konsolide gelir artışı beklentisini yüzde 14-16 aralığından yüzde 16-18’e yükseltti. FAVÖK marj beklentisini yüzde 37-40 seviyesinde korurken, yüzde 18-19 seviyesinde olan operasyonel yatırım harcamalarının [lisans hariç) satışlara oranı beklentisini muhafaza etti. Turkcell hisselerinde yüzde 24 yükseliş potansiyeli ile 14.30 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

SABANCI HOLDİNG: Yılın ilk yarısında grubun karı yıllık bazda yüzde 28 artış gösterdi. Dönemsel kar da Carrefoursa’nın arsa satışının da etkisiyle beklentilerin üzerinde açıklandı. Merkez Bankası’nın para politikası ve Yeni Ekonomi Programı ile görülen proaktif çalışmalar Akbank tarafında olumlu yansımalar bulabilir. Sabancı Holding hisselerinde yüzde 27 yükseliş potansiyeli ile 9.60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İDİL TARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu