İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

ELSA, Acil Dil Çevirisine İhtiyacı Olanlar İçin Tasarlanmış Cihaz

El boyutlarındaki cihaz sayesinde acil durum servisleri, anlık çeviri yapabiliyor
ELSA, tek bir tuş ile ilk müdahale ekibini tercümana bağlayabilen portatif bir aygıt.


Japon Hashite Hon ‘yaku uygulaması zaten, uluslar arası arkadaşlık bağı olan insanların gerçek zamanlı çeviri ile telefon görüşmeleri yapmalarına imkan sağlıyordu. Fakat, dilini konuşamadığı insanlarla iletişim kurmak zorunda olan acil durum ekipleri için, bu büyük bir sorun olarak devam etmekteydi. Fakat geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan ELSA, tek bir tuş ile ilk müdahale ekibini tercümana bağlayabilen portatif bir aygıt olma özelliği taşıyor.

elsa

Boyunda taşınabilen ya da polis, itfaiye eri ya da ambulans şoförünün kemerine tutturabilen ELSA -açılımı Enabling Language Service Anywhere’dir-, her zaman tetikte olan tercüme ekibi ile bağlantı kurabilen, küçük plastik mikrofon ve hoparlörden oluşan küçük bir aygıt. RTT tarafından geliştirilen bu aygıtın üzerinde, İngilizce konuşamayan bir insanla uğraşan acil durum ekiplerinin imdadına koşan küçük bir buton bulunuyor. Bu buton sayesinde, acil durum ekipleri, diledikleri zaman hattın diğer ucundaki tercüme ekibi ile bağlant kurabiliyor. Hattın diğer ucundaki tercüme ekibi, 180 farklı dil ve lehçeye hakimler. Ayrıca kullanıcılar, bu alet sayedinde, daha sonra oynatmak ya da döküman almak için, konuşmayı kaydedebiliyorlar. Aşağıdaki 12TV kanalından alınmış video, aygıt hakkında detaylı bilgi veriyor.

Acil dil çevirisine ihtiyacı olanlar için tasarlanmış olmasına rağmen, devletsel, hukuki ve iş meselelerinde yetkili kişilere ulaşma özelliği de olabilir.

Website: www.rttmobile.com
kaynak: www.isfikirleri-girisimcilik.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu