Kariyer ve İş İlanları

E-spor Üzerinden Yapılacak Olan Yeni Meslekler

Gelecekte e-spora dayalı meslekler

HER sektör, geçen yıllarla birlikte kendini bir biçimde yeniliyor. Özellikle teknoloji etrafında konuşlananlar bakımından bu yenilenme kökten değişimlerle birlikte de gelebiliyor. Uyum sağlayamayanın elimine edildiği yeni bir pazar anlayışı söz konusu. Bir iktisatçı, bugün farklı türlerden beslenmediği, yeniyi takip etmediği sürece tutunabilecek bir dal bulamıyor. Diğer bir deyişle, okunulan yer, dal artık önem sırasında en üstte değil. Adapte olabilmek, kendini günün ihtiyaçlarına göre yeniden yorumlayabilmek asıl konumuz olmuş durumda. Hal böyle olunca, doğrudan sayısal ortamın için-,de yer alan her sektör geleneksel iş kollarında olduğu gibi bir Süreçten geçiyor. Hem de diğerlerinden daha çok etkilenerek. Her yıl yenilenen internet teknolojilerinde bir önceki yılın eklentilerinin güncellenmesi değil, bir önceki haftanın yenilikleri üzerinde duruluyor. Sektörde yer alacaklardan da hem geçmişi yorumlayabilmeyi hem de geleceğe dair tahmin yapabilmeyi gerektiren özellikler bekleniyor.

e spor ile yeni meslekler
E-spor

E-SPORUN GELECEKTEKİ MESLEKLERİ

Bugün yapılan araştırmalar göstermektedir ki, e-spora dayalı oluşan istihdam oranı artışı dünya genelinde yıllık yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir değişim göstermekte. Bu oran yüksek gibi görünebilir ama toplam iş hacmine bakıldığında ki henüz onu da net biçimde ölçebildiğimiz söylenemez oldukça küçük bir oran. Netlik yok. Çünkü çalışılan iş kolunun bir belirli yapısı çizili değil. Bu, tüm dünyada böyle. İş kolunun sadece oyun oynamaktan ötesi mevcut. E-spor hukukçuluğu ve etik uygulayıcılığı, veri analizciliği, psikolojik danışmanlık, ergonomik mobilya ve aksesuar tasarımcılığı, çevirmenlik, ses mühendisliği, hareket yakalama aktörlüğü (motion capture artist), sunucu ve yer sağlayıcılığı, finans uzmanlığı, e-spor metin yazarlığı, organizasyon şefliği, fizyoterapi uzmanlığı ve sağlıklı gelişim koçluğu, diyetisyenlik, denetçilik, takım koordinatörlüğü, e-spor için özel sanal ve artırılmış gerçeklik tasarımcılığı, mali müşavirlik, sigortacılık, seyahat ve tur asistanlığı, otelcilik, e-spor okur-yazarlık eğitmenliği ilgili iş kolu ve sektörlerden bazıları.

Bu bahse konu alanlar doğrudan e-spora iş gücü ihracı sağlayacak. Bunlardan birçoğu, özellikle hukuk, tıp ve finans alanları oldukça boş durumda. Şu an yapılacak herhangi bir adımın ya da altyapının çok büyük geri dönüşünün olacağı görülüyor. Hatta Avrupa’daki bazı oyun firmaları, istihdam açısından e-spora kayışın oyun sektöründen değil, şu an hali hazırda sektör dışında yer alan büyük firmaların yol haritası çizmesiyle ivme yükselteceğini düşünüyor. Bu da demek oluyor ki, ciro listesinin ilk 10’unda yer alan firmalar, iş kolunda bir tür mühendisliğe girişecekler. Beklenti bu çabanın sosyal medyadan daha kalıcı olacağı. Sosyal medya uzmanlığı gibi ışıltılı isimlerle içi doldurulmaya çalışılan kademelerin, bu kısımda tamamen silineceği düşünülüyor. Buna katılmamak mümkün değil. Çünkü üretim sahasında çok daha kompleks bir yapı söz konusu. Türkiye güçlü bir tavırla savunduğu ekonomi sürecini buna hazırlamalı. Gençlerin de aynı biçimde eğitim hedeflerini ilgili sektörün bu yeni iş kollarına göre değerlendirmesi gerekli. Kendi gelişim süreçlerini, kullanacakları lisandan, emek gücünü gösterebilecekleri ortama kadar kapsayan üretim prensipleri üzerine kurmalılar. Bahse konu mesleklerin birçoğu için sınırlar da açık. Küresel bazda ulaşılamayacak bir noktanın kalmadığı gelecek inşasından söz ediyorsak; serbest çalışmanın üzerindeki farkındalığı ve sosyal güvenceyi de ona göre doğru biçimde anlatabilmek en önemli nokta.

YARINA İŞÇİ ARANIYOR

Oyun sektörüne yönelik sürekli dile getirdiğimiz üretim vurgusunun arkasında yaratılan destek istihdam sahası yatıyor. Milyonları bulmasa bile, yüz binlerce genci bekleyen oldukça parlak bir gelecek var. Geçmişin geleneksel anlayışından biraz kurtulup, daha cesur bir aile içi reforma da bu anlamda ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’nin karar alıcıları her ne kadar mali destek sunsa da, tüm işin tek bir kanalda yapılması mümkün değil. Aile içinde, gençliğin hayallerine duvar örülmemesi de aynı şekilde önem taşıyor. Yarının en çok kazandıracak iş kollarından söz ediyorsak, bugün geçmişte farklı bir bakışla incelenen mesleklerden örnek alınmalı, özetlemek gerekirse, geleceğin üreticisi, bugünden atılacak adımlarla yaratılacak istihdamdan genç işgücü talep ediyor. Çok sıkı hazırlanılmalı.

E-sporcuların internet yayıncılığındaki gelir kaynakları

E-spor, ilginç çalışma koşulları ile yeni iş alanları yaratıyor

E-sporun uluslararası camiada resmiyet kazanması

Dr. Ali Efe İralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu