Pazarlama Reklam

Durgunluk ve krizlere karşı kırılganlık azaldı

Türkiye’deki reklam yatırımları 2015’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.8 arttı. Reklam yatırımları toplam 4 milyar 282 müyon TL’yi buldu. Reklamcdar Derneği Başkam Kayhan Şardan, bu büyümenin ikinci yarıdada devam etmesini beklediklerini söylerken, kriz ve durgunluğun reklam yatırımlarına etkisinin azaldığmı da sözlerine ekledi.

Türkiye’deki reklam yatırımları

Reklam sektörü 2014’ü 4.31’lik büyüme ile kapatmıştı. 7.9 milyar TL’ye ulaşan toplam reklam yatırımlarının ise 2015 yılında yüzde 10 seviyesinde artmasına yönelik bu yılın başında bir tahminde bulunulmuştu. Geçen hafta Reklamcılar Demeği yılın ilk yansına ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye’de ilk altı ayda toplam reklam yatırımının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.8 oranında büyüyerek 4 milyar 282 milyon TL’yi bulduğunu söyleyen Reklamcılar Demeği Başkanı Kayhan Şardan, yılı büyüme ile kapatmayı beklediklerini belirterek bir rakam vermekten kaçındı. Krizlerin reklam yatırımlanna etkisinin azaldığından bahseden Şardan, “Kırılganlık azaldı. 15 yıl öncesinden daha az etkileniyor reklamveren kriz ve durgunluktan” diye de ekledi.


Geçen altı ay içinde reklam yatırımlarından aldığı pay en çok düşen mecraların gazete, dergi ve radyo olduğunu söyleyen Reklamcılar Demeği Medya Asbaşkanı Demet İkiler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gazetelerin aldığı pay dünyada da düşüyor.

Türkiye’de 6 ay içinde siyasi partiler, kamu, sağlık ve eğitim sektörleri bu mecraya ilan verirken, TV tanıtımları, eğlence ve kültür sektörünün bu mecraya yaptığı yatınmı azalttığı görüldü. Derginin aldığı reklam adetsel olarak azalırken bazı yayınlann kapanması derginin reklam yatırımdaki payını düşürdü. Radyoda da reel bir düşüş söz konusu.”


Altı ay içinde payını en çok artıran mecra ise sinema oldu. Geçen yıl sinema reklamlannın dijitalleşmesinin bu büyümeyi getirdiğini anlatan İkiler, 200 yeni şirketin bu mecraya reklam verdiğini belirtti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu