Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Döviz kurları daha yükselir mi?

Geçen hafta kurlar tarihi zirvelerini zorladı. Gerek içeride gerekse dışarıda birçok bilinmez nedeniyle aylık tahminlerin bile tutturulamadığı bu günlerde dokuz analistten bir haftalık kur beklentilerini aldık. Tahminlere göre, bu hafta dolar 2.80’leri, euro ise 3.00 hatta 3.10 TL’leri görebilir…


TÜRKİYE’DE ve dünyada derinleşen belirsizlik ve stres son günlerde döviz kurlarını tarihi zirvelerine taşıdı. Hafta içinde dolar 2.80’leri, euro ise 3.05 TL’leri kırmayı denedi. Durum böyle olunca herkes birbirine “Kurlar daha yükselir mi? Alsam mı, satsam mı?” diye sormaya başladı.

Biz de öncelikle, “Kurlar neden yükseldi ve yükselişi sürecek mi?” sorusunun yanıtını aradık.

dovizde bu bu hafta

“Kurlar neden yükseldi?” diye sorduğumuz uzmanların tamamına yakını bir türlü kurulamayan koalisyon hükümetini belirleyici neden olarak gösterdi. Tabii tırmanan terör eylemleri ve Suriye’ye yönelik operasyonlar da bu olumsuz havayı kuvvetlendirdi. Çok fazla dillendirilmese de bu durumun yabancı yatırımcılar için büyük önem taşıyan Türkiye’nin kredi notunu olumsuz etkileyeceğine de dikkat çekiliyor.

Ancak kurlardaki çıkışta yalnız Türkiye’deki değil yurtdışındaki gelişmelerin de etkili olduğu görülüyor.

Bütün bunlar Türk Lirası’nın kaybını hızlandıran unsurlar. Özellikle eylül ayındaki toplantısında faiz artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılan Amerikan Merkez Bankası (FED) ve Çin ekonomisinin büyümesine ilişkin kaygıların global iştahı azalttığı, bunun da Türkiye’de kurlardaki yükselişi desteklediği konusunda uzmanlar hemfikir.

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

“Yükseliş sürecek mi?” sorusuna ise uzmanlar “Kısa vadede TL güçsüz olacak” yanıtı veriyor. Kısacası döviz kurları yükselişini sürdürmese bile TL eski seviyelerine inemeyecek ve kurlardaki yüksek düzeyler korunacak. Bu haberimiz için analistlere “Bu hafta dolar ve euro kuru ne olur” sorusunu yönelttik. Kur tahminlerini ve nedenlerini sizler için derledik. İşte yanıtlar…

“GÖZLER ABD’DE OLACAK”

Odeabank Yatırım ürünleri stratejisti Atilla Yeniha-yat, bu hafta dolar kurunun 2.7660-2.8090, euro’nun ise 3.0270-3.0530 TL olacağı görüşünde. Yenihayat’a göre, önümüzdeki haftanın en önemli verisi ABD tarım dışı istihdam verisi olacak. Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen rakamın temmuz ayında 225K’lık beklentinin üzerinde açıklanması durumda dolar/TL’nin seçim sonrası gördüğü 2.8090 üst bandını test edeceği beklentisinde olan Yenihayat, kısa vadeli beklentilerini ise şöyle özetliyor: t “Bu seviyenin kuvvetli direnç oluşturmasını bekliyoruz. Beklenti altı açıklanacak rakam ise 2.7660 desteğine hareket yaşanmasına neden olabilir. Ancak kalıcı bir düşüş hareketi için içeride olası koalisyon ihtimalleri, dışarıda ise Yunanistan seçimleri ve eylül ayı FED toplantısı beklenecek.”

Euro’nun TL karşısında ise yurtiçi belirsizlikler nedeniyle tutunduğuna dikkat çeken Yenihayat, “Euro/dolar parkesindeki düşüş yurtiçinde çok fazla hissedilemiyor. Bu bağlamda olası güçlü Amerikan verisi euro’da kısa vadeli 3.0250 desteğine geri çekilmeye imkan verecektir” diyor.

“DOLARDA 2.75’E DİKKAT’

Venbey Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Dağhan Gökçe’nin bir haftalık kur tahmini dolar/TL için 2.80-2.81, euro fTL içinse 3.03-3.06 düzeyinde. Kur tahminlerini yaparken özellikle yurtiçindeki siyasal ve jeopolitik belirsizlikleri göz önüne alıp bunu teknik analizle desteklediklerini kaydeden Gökçe, analiz metodunu ve beklentisini şöyle özetliyor:

“Haftalık dolar/TL tahminimiz 2.74-75 bandının altında kapanış gerçekleşmedikçe ilk hedef 2.80-2.81 TL. Teknik olarak Elliott dalga analizimizde de 2.74-75 seviyesi üzerinde bu seviyelerin test edilmesi bekleniyor. Özellikle yurtiçindeki siyasal ve jeopolitik belirsizlik bu teknik analizi destekliyor. Euro/TL tarafına baktığımızda ise dar bant aralığımız 3.03-06, geniş bant aralığımız 3.00-3.09 seviyesinde. Tahminlerimizi Türkiye için beş yıllık CDS rakamlarını baz alarak yurtdışı tezgah üstü opsiyon pozisyonlarını değerlendirerek belirliyoruz. Bunun dışında, diğer gelişmekte olan piyasalarla olan makasa ve TL’nin reel efektif kur değerine bakıyor, bu bilgileri teknik analizle birleştirerek tahmin aralığı üretiyoruz.”

TL’DEKİ ZAYIFLIK SÜRECEK”

ALB Forex Analisti Rıdvan Baştürk, dolar kurunun bu haftayı 2.75-2.80, euro’nun ise 3.00-3.08 TL’den kapatacağı tahmininde bulunuyor. Türk Lirası’ndaki zayıflığın bir süre daha devam edeceğini ifade eden Baştürk, bunun nedenlerini ise şöyle özetliyor:

“Bu zayıflıktaki ana etkenlere bakıldığında, yurtiçinde erken seçim beklentisi ve terör olayları, yurtdışmda ise FED faiz artırım beklentisi ve Çin ekonomisine dair endişeler sayılabilir. Yurtiçindeki son gelişmeler son aylarda Türk varlıklarına olan talebi azalttığı için değer kayıplarına neden oluyor.

TL’ye olan güvenin kısa vadede yeniden indirmesi mevcut durum itibarıyla zor görünüyor. Dışarıda ise FED’in faiz artıracağı beklentisi iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Özellikle ABD’de bu hafta açıklanacak olan istihdam verilerinin beklentileri karşılaması durumunda dahi dolara global bazda talebin gelebileceğini bekleyebiliriz. Öte yandan, Çin ekonomisine dair olumsuz beklentiler de yine başta gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.”


Baştürk’e göre, 2.75 TL’nin üzerindeki her kur hareketi TL açısından olumsuz. Bu piyasa tarafından alım fırsatı olarak kullanılabilir. Baştürk için euro/TL parite hedefi ise, TL üzerinde uzun vadede baskılayıcı olan unsurlar ortadan kalkmadığı sürece 3.08 seviyelerinde.

“KOALİSYONA BAĞLI”

Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen’in tahminine göre, bu hafta dolar kuru 2.75-2.85, euro ise 2.98-3.08 TL bandında hareket edecek. Bu kur tahminini, AK Parti-CHP koalisyon çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanacağı beklentisiyle yaptığını söyleyen Mergen, bu senaryoda erken seçime gitme kararı alınmadan önce son bir defa AK Parti-MHP koalisyonu çalışmalarının başlayacağını düşündüğünü belirtiyor. Son yaşanan gelişmeler sebebiyle erken seçim kararının hemen alınmayabileceği tahmininin güçlendiğini belirten Mergen, daha orta vadeli beklentisini ise şöyle açıklıyor:

“Öncelikle şunu söylemek gerekir; erken seçim ihtimali halen en güçlü seçenek olarak masada duruyor. Bu durumda kısa vadede doların 2.7350-2.8000 bandında bir süre daha dolaşması beklenebilir. Koalisyon çalışmalarının olumlu gitmesi fiyatı 2.75’in altına sürüklerken erken seçime gidilmesi ihtimalinin artması 2.85’e doğru yeni tarihi zirvelerin test edilmesine neden olabilir.

Erken seçim durumunda doların 2.85, euro’nun ise 3.08 seviyelerini görmesi, uzlaşma sağlanması ve koalisyon hükümeti kurulması durumunda ise dolarda 2.75, euro’da ise 2.98 seviyeleri test edilebilir.”

“SAPMA OLABİLİR”

Saxo Capital Markets stratejisti Cüneyt Paksoy, bu hafta haber akışına göre dolar kurunun 2.75-2.81, euro’nun ise 2.98-3.10 TL aralığında dalgalanacağı görüşünde. Paksoy, son dönemde kur hareketlerinin içeride koalisyon görüşmeleri ve yaşanan terör olayları, dışarıda ise ağırlıklı FED algısının ve diğer risk başlıklarının Dolar Endeksi ve euro/dolar paritesi üzerindeki etkilerine göre gerçekleştiği görüşünde.

Euro ve dolar kuru tahminlerinin bu konulardaki haber akışının aynı kalması şartı ile teknik analiz kullanılarak belirlendiği uyarısında da bulunan Paksoy, “Haber akışında değişim, teknik kriterleri de etkileyebilir ve sapma meydana gelebilir. Kur tahminleri mevcut teknik ve temel kriterlere göre belirleniyor. Ancak haber akışının her an değiştiği ve fiyatları direkve fiyatları direkt etkileyebilecek öngörünün azaldığı böylesi günlerde yapılacak kısa vadeli tahminlerin sapma ihtimali diğer dönemlere göre daha yüksek olur” uyarısında bulunuyor.

“SİYASET DOMİNE EDECEK”

Noor Capital Market Menkul Değerler Pazarlama Müdürü Ahmet Ulu-han, bu hafta dolar kurunun 2.73-2.83, euro’nun ise 2.98-3.10 arasında dalgalanacağı görüşünde. TL’deki zayıf görünümün korunmasını bekleyen Uluhan, “Bu hafta dolar/TL için destek seviyesi 2.73-2.75, direnç ise 2.80-2.83 TL aralığında bulunuyor. Euro /TL içinse destek 2.98-3.00, direnç 3.08-3.10 TL bandında. Mevcut koşullarda oluşmuş riskli görünümün özellikle içerideki siyasi belirsizlikle beraber etkisini bir süre daha koruyacağını düşünüyoruz” diyor.

Uluhan, FED’in faiz artırım sürecine yaklaştığı süreçte TL açısından zeminin daha da kayganlaşacağı görüşünde. Ancak Uluhan, asıl riskin içeride olduğu görüşünü de ifade ediyor. Erken seçim ihtimali ile Türkiye’nin ekonomik görünümünün tekrar riskli bir sürece girmesi durumunda TL’deki zayıflığın bir süre daha devam edeceğini belirten Uluhan, şöyle devam ediyor:

“Bu hafta için cuma açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi ve Moody’s’ten gelecek açıklamalar, fiyatlamalarda bir miktar belirleyici olacak. Ancak iç siyasi gelişmeler piyasaları daha keskin domine edecek. Biz haftalık periyotta gelişmelerin seyri doğrultusunda fıyatlamaların vermiş olduğumuz seviyeler aralığında çift yönlü devam etmesini bekliyoruz.”

“SON GÜN 23 AĞUSTOS”

întegral Menkul Analisti Eda Karadağ, siyasi belirsizliğin korunduğu bu günlerde dolar için 2.77-2.79, euro içinse 3.0240-3.06 TL tahmininde bulunuyor. Siyasi belirsizliğin Türk Lirası’nm kırılganlığını artırdığını söyleyen Karadağ, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Hükümet kurma çalışmalarında son gün 23 Ağustos 2015 tarihi olarak belirlenmiş durumda. Bu süre içerisinde siyasi belirsizliğin sürmesi, TL üzerinde negatif baskı kurmaya devam edecek. Bu nedenle, dolar/TL ve euro,TL üzerinde yukarı yönlü baskılar devam edebilir. 23 Ağustos’ta ise Türkiye’nin kaderi belli olacak. Türkiye ya erken seçime gidecek ya da koalisyon hükümeti kurulacak. Her iki senaryoya göre, TL’nin tepkisi farklı olacak. Erken seçime karar verilmesi durumunda TL’de aşırı değer kaybı, dolar/TL ve euro/TL’de ise yeni rekor seviyeler test edilebilir. îkinci senaryo ise, koalisyonun kurulması ve yurtiçi piyasalarda iyimser bir havanın oluşması ile TL, hem ABD Doları hem de euro karşısında değer kazanrr. Her iki paritede de aşağı yönlü hareketler görülmesine neden olabilir.”

Buna göre Karadağ, görüşmeler sonucu koalisyonun kurulması halinde dolar kurunun 2.67-2.74, euro’nun ise 2.93-2.98 TL’ye gerileyeceği, erken seçim kararı alınırsa dolarda 2.79-2.83, euro’da ise 3.09-3.16 TL’le-rin gündeme geleceği görüşünde.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu