Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolarda yeni dip 3 TL

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımım ötelemesine piyasalar sınırlı tepki verdi. Kurların seviyesini 1 Kasım seçim sonuçlan ve FED’in faiz kararının belirleyeceğini söyleyen para yöneticilerine göre, bu yıl dolar 3.15, euro ise 3.50 TL’ye kadar yükselebilir…


KORKULAN olmadı ve Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz oranlarında artışa gitmedi. Ancak bankanın açıklamaları kimilerine göre “kısa vadede faiz artıracak” kimilerine göreyse “artırmayacak” şeklinde anlaşıldı. Kısacası bu yıl içinde yapılacak olan iki FED toplantısı öncesinde de piyasalar yine “Artıracak mı, artırmayacak mı?” diyerek papatya falı açacak…

Durum böyle olunca “Euro mu, dolar mı?” sorusuna da cevap bulmak hayli zorlaştı. Hele 1 Kasım seçimleri öncesinde bu kararı vermek Türk yatırımcılar için çok daha zor hale geldi. Global piyasalardaki öngörülemezlik ve içerideki “sandık” belirsizliği bir araya gelince yatırımcılar için tahminde bulunmak iyice zorlaştı.

Bu hafta uzmanlara bayram sonrasına ilişkin tahminlerini sorduk. Bu yıl içinde euro /dolar paritesine ve daha da önemlisi euro ve doların TL karşısındaki seyrine ilişkin beklentilerini derledik, işte yanıtları…

dolar

“SEÇİME KADAR BASKI VAR”

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Strateji Direktörü Ali Kıra-li’ye göre, FED küçük adımlarla da olsa faiz artışına büyük ihtimalle aralık ayında veya en geç gelecek yılın başında başlayacak. ABD’de faiz artışına engel olan tek faktörün enflasyon olduğunu, onun da yılso-nuna doğru yükselişe geçeceğini düşünen Ali Kırali, önümüzdeki döneme ilişkin şu tahminde bulunuyor:

“Euro/dolar paritesinin 1.1450 seviyesinin üstüne çıkışta zorlanacağını ve zamanla doların gücünün artacağını düşünüyoruz. Bu yüzden euro/dolar paritesinde önümüzdeki dönemlerde riskten kaçışların etkisiyle ara sıra 1.1620 ve sınırlı da olsa bunun üzerini kısa süreli görme ihtimali var. Paritede ana trendin aşağı yönlü olacağını ve yılsonuna kadar da 1.05’in altına doğru hareketler olacağını tahmin ediyoruz.”

Kırali, FED kararından sınırlı etkilenen TL cinsi varlıklar içinse kısa vadede TCMB’nin bu haftaki toplantısının belirleyici olacağını düşünüyor. TCMB’nin bu toplantısından mevcut makroekonomik risklere karşı güçlü bir duruş çıkması halinde TL’nin ılımlı şekilde değerleneceğini belirten Kırali, “Ekim sonuna kadar geçecek seçim dönemi etkisiyle TL’nin değer kaybetme sürecine girme ihtimali, kur üzerinde baskıları iyice artıracak. Ancak bu dönemde TCMB’nin politikaları ve ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalar kurlar üzerinde asıl belirleyici faktör olacak. Ekonomide reformlara devam edecek güven verici bir yönetim ile TL’de ılımlı değerlenme süreci yaşanabilir. Tersi durumda ise kurdaki yukarı yönlü baskının devam etme riski, global piyasalardaki oynaklık ve dolar gücüne bağlı olarak sürebilir” diyor.

“DOLAR İÇİN 3.10-3.15 MÜMKÜN”

NoorCM Menkul Değerler Pazarlama Müdürü Ahmet Uluhan’a göre, FED’in geçen haftaki kritik toplantısından piyasalar yine net bir sinyal alamadı. Bu yıl içinde FED’in iki kez daha toplanacağını ve bunun belirsizlik anlamına geldiğini söyleyen Uluhan,


Türkiye içinse bu dönemde en kritik konunun 1 Kasım genel seçimleri olacağını ifade ediyor.

Global piyasalardaki belirsizlik, FED’in faiz kararma ilişkin soru işaretleri nedeniyle iç piyasada da çok ciddi oynaklıklar yaşanabileceği uyarısında bulunan Uluhan, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Sonuçta zor bir süreçten geçiyoruz ve sonrasının daha da zorlaşma olasılığı ekonomimiz açısından bir tehdit olarak önümüzde duruyor. Gelişmelere paralel olarak tam tersi olumlu sonuçlar yaşanabilir. Ancak biz negatif senaryoya daha yakınız. Haliyle kurlardaki yüksek seyir bir süre daha devam edecek ve hatta risklerin arttığı dönemlerde kurlarda yeni zirveler görmeye devam edebiliriz. Bu yıl içinde dolar/TL’de 3.100-3.150 bandı yine görülür. Daha yukarı yönlü trend hareketleri ise tamamen gelişmelerin akışına bağlı. Euro/TL’de ise 3.50 seviyesinin yukarı yönlü kırılmasına karşı tedbirli davranılmah. Sonuçta TL’deki değer kayıplarının halen tam olarak bittiğini söylemek için henüz erken. Kur yönünde sepet etkisi de dikkate alınarak temkinli duruş sürdürülmeli.”

Uluhan, kısa vadede dövize yatırım yapmayı düşünenlere ise, “Dolar yerine euro lehine daha agresif fiyat hareketleri izlememiz mümkün olacak” uyarısında bulunuyor. Uluhan, euro/dolar paritesinde ise 1.15-1.11 aralığının korunacağı görüşünde. Şayet FED sıkılaşmada daha agresif bir politika tercih ederse o zaman bu bandın dolar lehine bozulabileceğini söyleyen Uluhan, “Ancak bu durumda yeni bir dolar rallisi gerçekleşebilir. FED’in ilk faiz artırımı sonrasında diğer para birimlerinde normalleşme süreci başlarken TL cinsi varlıklarda daha sert erimeler görmemiz büyük ihtimal” diyor.

“RAHATLAMA İÇİN 3 TL’NİN ALTINA İNMELİ”

Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy’a göre, dolar/TL tarafında özellikle 3.00 TL’nin üzerinde kaldıkça 3.05-3.07 kritik direnç eşiği olacak. Buranın geçilmesi halinde ise ilk yeni hedef 3.10-3.15 aralığına yükselecek. Dolar/TL tarafında bir rahatlama yaşanabilmesi içinse 3.00 TL’nin altına inilmesi gerektiğini söyleyen Paksoy, “Bu durumda dolar kurunun 2.97’yi de geçerek 2.90-2.95 aralığına geri dönmesi gerekir” tahmininde bulunuyor.

Geçen hafta toplanan FED’in açıklamalarıyla faiz artırımı konusundaki belirsizliği derinleştirdiğine de dikkat çeken Paksoy, global piyasalar ve Türkiye’ye ilişkin beklentilerini şöyle özetliyor:

“Doların global çapta gelişen ülke kurlarına karşı yeniden değer kazanmasına bağlı olarak tekrar 3.01’lere geri dönmesi, özellikle gelişen piyasalarda ekstra baskının bir süre daha devam edeceğine dair bir prova oldu. FED Başkanı Janet Yellen’in konuşmasında özellikle ‘Çin ve gelişen ülkelerde yaşanabilecek risklere duyarlıyız’ demesi bu baskının sebeplerinden biri. Ayrıca FED’in her toplantıyı açık bırakması stresin ara ara mola vererek de olsa artarak devam edeceğini gösteriyor. FED’den sonra daha proaktif olmasını beklediğimiz TCMB ise ilk toplantısında daha anlaşılır ve güçlü adımlarla piyasanın önüne çıkmak zorunda kalabilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu