Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolarda yeni beklentiler

1 Kassm’da sandıktan tek parti iktidarının çıkmasıyla hafta başında 2,75 TL’ye gerileyen dolar kuru FED açıklamalarıyla cuma akşamını 2,9200 TL’den kapattı. Ancak uzmanlara göre, dolar 2.75’i, bu seviye kırılırsa da 2.60-2.65’leri deneyebilir…


1 KASIM seçimlerinde sandıktan tek parti iktidarının çıkması piyasalar da coşkuyla karşılandı. Pazartesi günü ilk işlem saatlerinde Borsa İstanbul çok sert bir şekilde yükselirken, faiz ve döviz cephesinde ise aynı sertlikle düşüşler yaşandı. Ancak bu tepkiler çok da uzun soluklu olmadı. Sert tepkilerin ardından piyasalar ‘bekle-gör’ dönemine girdi.

dolarda beklentiler

Bu arada Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkam Janet Yel-len’den hafta boyunca art arda gelen açıklamalar da piyasalardaki dalgalanmayı artırdı. Yellen’in açıklamalarında aralık ayında faiz artışı olasılığının ‘canlı’ olduğunun altını bir kez daha çizmesi global piyasaları da olumsuz etkiledi. Bu arada cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri de “faiz artar” görüşünü kuvvetlendirdi. Ve sonuçta pazartesi günü 2.7582 TL’ye kadar gerileyen dolar kuru ABD’den gelen açıklama ve istihdam verisinin etkisiyle haftayı 2.9180 TL’den, 3.0433 TL’ye kadar gerileyen euro ise 3.1240 TL’den tamamladı.

Analistlere göre, önümüzdeki günlerde büyük bir sürpriz yaşanmazsa kurlardaki düşüş sürecek. Bunun nedeni ise tüm dünya piyasalarının büyük bir sürpriz olmazsa FED’in yapacağı sınırlı faiz artırımını fiyatlarına dahil edildiğinin düşünülmesi. Bu yüzden FED’den gelecek 0.25’lik bir faiz artırımının önemli bir global dalgaya neden olmayacağı düşünülüyor.

Öte yandan yurtiçinde son 13 yıla damgasını vuran AK Parti’nin yine tek başına iktidara gelmesiyle ekonomi politikalarından taviz vermeyeceği ve mevcut dengeleri koruyacağı öne sürülüyor. Bu durumda da önümüzdeki dönemde doların yeniden 2.75 TL’deki destek seviyelerini test edebileceği hatta bu seviye kırılırsa 2.60-2.65 TL’leri deneyebileceği tahmin ediliyor.

Son günlerde yurtdışında ve yurtiçinde değişen şartlara bağlı olarak para yöneten kurumlar da dolar tahminlerini güncellemeye ve revize etmeye başladılar. Biz de yatırımcılar için kurumlarm seçim sonuçlarına göre yeniledikleri dolar tahminlerini derledik…

“DÖVİZE YATIRIM CAZİP DEĞİL”

Deniz Portföy Genel Müdürü Fatih Arabacıoğlu, şu an döviz yatırımını cazip bulmuyor. Türkiye pazarından uzak durulması gerektiğini düşünenlerin 2015’te zaten çıktığını öne süren Arabacıoğlu, beklentilerini şöyle özetliyor:

“Türkiye’ye ilişkin yeni hikayeler, yeni girişler yaratabilir. Ancak global durgunluğun beklenenden kötü seyretmesi halinde, gelişen piyasalara yönelecek bir satış dalgası Türkiye’yi hazırlıksız yakalayabilir. Bu risk her zaman var. Öte yandan yeni hazırlanacak ekonomik programın piyasaların beklentilerini karşılama ihtimalini yüksek, döviz riskini ise düşük görüyoruz.”

Arabacıoğlu, 2.98 civarında güçlü direnç oluşturan dolar kurunun, orta vadede 2.75-3.00 bandında volatilitesinin (oynaklık) azalacağı görüşünde. Ancak aşağı yönlü risklerin daha fazla olduğunu söyleyen Arabacıoğlu, “Yeni hükümetin ekonomi yönetim ve politikaları beğenildiği takdirde portföy girişleri artarsa da dolarda 2.75 desteği kırılabilir ve 2.60 hedeflenebilir. Euro ise dolara karşı zayıf seyrediyor. Paritenin 1.03’e kadar düşme riski var. Güçlü direnç seviyeleriyse 1.11 civarında” diyor.

FED faiz artırımının büyük oranda pozisyonlara yansıdığı görüşünde olan Arabacıoğlu’na göre, eğer FED faiz artırımını 2016 ortasına ötelerse siyasi risk azaldığı için döviz girişi beklenebilir. Ancak FED artırımı olsa bile Türkiye bunu güçlü bir ekonomik reform programıyla karşılarsa Arabacıoğlu, bunun yeni sermaye girişine de yol açabileceğini düşünüyor. Buradaki kritik noktayı ise şöyle özetliyor:

“Türkiye’nin diğer gelişen piyasalara göre daha cazip ve belirgin bir ekonomi hikayesi oluşturabilmesi önemli. Bu durumda FED faiz artırımı yapsa bile dolarda 3.0 direncinin geçilmesi çok düşük ihtimal olur. Ancak bunun tersi durumda 3.0 seviyesi kırılabilir.”

“PİYASALAR BEKLEMEYE GEÇTİ”

Fokus Portföy Genel Müdürü Ercan Güner ise, seçim sonrası piyasalarda yaşanan iyimserliğin kurulacak hükümetin izleyeceği ekonomi yönetimi ve politikasındaki belirsizlikler nedeniyle artık yerini beklemeye bıraktığını söylüyor. Bu belirsizlik giderilene kadar haber akışına bağlı olarak dolar kurunun 2.90-2.78 TL aralığında seyretmesini bekleyen Ercan Güner, “Bu bandın üst kısmına yaklaşıldığında satış, altında alış yapılabilir. Daha uzun vadede ise kurulacak hükümetin güven veren ekonomi politikaları uygulayabilmesi durumunda Türkiye gelişmekte olan piyasalardan pozitif yönde ayrışabilir.

Böyle bir ortamda TL değer kazanmaya devam eder. Bu süreçte politik gündemin piyasa üzerindeki etkileri son bir yıldan farklı olarak sınırlı olabilir” diyor. Güner w FED’in faiz artırım kararının piyasalar üzerinde büyük etkisi olmayacağını tahmin eden Güner, yatırımcılara bu döneme ilişkin şu önerilerde bulunuyor: “FED faiz artırımına ilişkin beklentiler uzun süredir piyasalar tarafından zaten büyük ölçüde fiyatlandı. Bu yüzden ilk artırım haberinin yaratacağı dalgalanma dışında bunun önemli bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Ancak ilk artırım sonrası yapılacak faiz artırımlarının büyüklük ve sıklığı artık daha önemli olacak. Piyasanın beklediği gibi yavaş bir faiz artırım süreci yaşanması durumunda olumsuz bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Bu yüzden yatırımcıların önceden belirledikleri aralıklarda alım-satım yönlü stratejiler izlemeleri daha verimli olabilir.”

SEPETTE İLK HEDEF 2.90 TL

İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yönetimi Bölümü Müdürü Hüseyin Gayde’ye göre, piyasalar yeni kurulacak hükümetin ortaya koyacağı ekonomi vizyonunu takip edecek. İlk aşamada hükümetle ilgili belirsizliğin ortadan kalkmasıyla TL cinsi varlıklar üzerindeki risk priminin azalacağını söyleyen Gayde, kısa dönemde kurlara ilişkin şu tahminde bulunuyor:


“Risk priminin tamamen ortadan kalkması, ekonomi politikalarına dair ipuçlarına bağlı olacak.

Halen 2.99 TL seviyelerinde bulunan 0.5 dolar 0.5 euro’dan oluşan döviz sepetinde ilk hedef 2.90 TL’de. Eğer, Türkiye ekonomisini yeniden görece yüksek büyüme hızına çıkaracak yapısal reformlar ortaya konursa, döviz sepetinde 2.76 seviyeleri önemli olur. Türkiye’ye özgü sorunların ortaya çıkması veya gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının kötüleşmesi durumunda ise ilk etapta sepet 3.08 TL seviyelerine çıkabilir.”

Şu anda piyasaların FED’in aralık ayında faiz artıracağına ilişkin beklentiyi satın aldığını kaydeden Gayde, “FED’in olası faiz artırımı sonrasında kullanacağı ifadeler kurlar üzerinde belirleyici olacak. Biz, FED’in faiz artışı sonrası ihtiyatlı bir dil kullanacağını ve bunun da kurlar üzerinde çok fazla olumsuz etkiye yol açmayacağını Hüsev’ır tahmin ediyoruz” diyor.

DOLAR GÜÇLÜ OLACAK

FED’in aralık ayında olmasa bile 2016 yılında faiz artıracağını ifade eden NOORCM risk analisti Işıl Yıldırım, “Bu nedenle dolar tüm para birimleri karşısında güçlü olacak. Bence bu nedenle yatırımcılar kur tarafındaki her düşüşü alım fırsat olarak değerlendirmeliler” diyor.

1 Kasım seçimlerinden tek partili bir iktidar çıkmasının içeride güveni artırıp kırılganlığı azalttığını vurgulayan Yıldırım, beklentilerini şöyle özetliyor: “Ancak içerideki oluşumlardan ziyade FED etkisi, piyasaların seyri açısından daha dominant olacak.

Öncelikle FED toplantısı öncesinde kurdaki yeni normalin 2.80 TL kademeleri olduğunu düşünüyoruz. Ancak dolar kurunun kısa vadeli dalgalanmalarda 2.90’lara doğru bir deneme yapması ve ardından 2.85-2.80 kademelerine doğru geri çekilmesini bekliyoruz.”

NOORCM’ye göre, dolar/TL’de kısa vadede kritik destek seviyeleri 2.80-2.74’de. Bu kademeler kırılırsa 2.60’a geri çekilme yaşanabilir. Kısa vadede kritik direnç kademeleri ise 2.90-2.93 TL’de. Bu kademelerin aşılması halinde ise dolar tekrar 3 TL’de dengelenecek. Euro/TL ise yine iç siyasi ve dış ekonomik gelişmelere bağlı olarak 3.10 TL’ye yakın dengelenecek. Kuruma göre, euro/TL’nin kısa vade kritik destek kademeleri 3.092-3.043-3.000 olurken, dirençleri ise 3.150-3.200 seviyelerinde.

Tepki çıkışı sürüyor

Dolarda sert düşüş sonrasında gelen tepki alımları sürüyor. Dolar/TL’de 2.90-2.91 ilk direnç seviyeleri. Çıkışın devamı için bu seviyeler geçilmeli. Ancak 2.91’in altında satış baskısı sürebilir. Sonraki dirençler 2.94-2.96, destekler ise 2.82 ve 2.75 TL seviyelerinde bulunuyor.

Euro’da yeni destekler 3.06-3.04 TL’de

Destek seviyelerinden gelen tepki atımlarının ilk dirençleri 3.15-3.17 ve 3.23’de bulunuyor. Tepki çıkışının güç kazanması ve düşüş trendinin kırılması için euro’da 3.23 seviyesi geçilmeli. Aksi takdirde düşüşün devamı gelebilir. İlk destekler ise 3.06-3.04 TL seviyelerinde.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu