Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolarda düşüş devam edecek mi?

Bu hafta boyunca ABD verilerini takip edeceğiz. Özellikle perakende satışlar verisi oldukça önemli. İstihdam verilerinin de kötü gelmesi satışlar verisini daha da önemli hale getiriyor.


DOLARDA düşüş son haftanın en önemli gelişme-siydi. 3.0750 zirvesinden gevşeyen dolar ABD tarım dışı istihdam verileri sonrası FED’in faiz artırımının erteleneceği beklentileri ile geriledi. Ayrıca içeride genel seçimler sonrası sonuç 7 Haziran ile aynı çıksa bile koalisyonun bu seçim sonucunda kurulacağı beklentisi Türk Lirasının kuvvetlenmesinde etkili oldu. Peki bu düşüş devam edecek mi? Kur kanadında ana gelişme geçen haftalarda ABD istihdam verileri ile başladı. ABD istihdamında beklenen artış olamaması FED’in faizleri gelecek yıl artırabileceği beklentisi doğurdu.

Dolarda düşüş

Bu durum en çok gelişmekte olan ülke para birimlerine yaradı. FED’in son toplantısında Çin’e ilişkin endişeleri dile getirmesi küresel ekonomide daralmanın güçlenebileceği beklentisini doğuruyor. Çin artık daha fazla gündeme gelecek. Çünkü piyasa aktörleri Çin’in kısa sürede toparlanacağına inanmıyor. Geçen haftanın büyük bölümünü tatilde geçiren Çin piyasaları ilk işlem gününde yüzde 3 artsa da piyasa bu tip yükselişlerin sadece tepki ile sınırlı kalacağını düşünüyor. Aynı şekilde IMF son açıkladığı raporda Çin’de büyümenin yüzde 7’nin altında gerçekleşeceğini öngördü. Çin için yüzde 7’nin altındaki bir büyüme aslında daralma olarak adlandırılabilir. Bu durumda küresel ekonomide gerileme beklenenden büyük olabilir. Böyle bir ortamda ise FED’in faiz artırımı gelecek yıla kalabilir. Bu ortam tam da gelişmekte olan ülkelerin istediği bir ortam olarak ön plana çıkıyor.

FED FAİZİ ARTIRMAZSA…

FED’in faiz artırımını ertelemesi yeniden Türkiye gibi ülkelere para girişini sağlayacak. Fazla paranın ise Avrupa’dan gelmesi muhtemel. Avrupa Merkez Bankası (ECB) son açıklamalarında parasal genişlemeyi artırabileceğini vurgulamıştı. Çünkü eu-ro’nun güçlenmesi parasal genişlemenin etkinliğini ortadan kaldırıyor. Bozulan enflasyon yapısından kurtulabilmek için daha fazla tahvil almaya istekli olan Avrupa, ilerleyen dönemde parasal genişlemenin artacağına dair önemli bir açıklama yapabilir. Bu durum içeride endeks tarafında yeniden 80 bin üzerini test etmemizi sağlayabilir. Ancak içerideki riskleri göz ardı etmemek lazım. Genel seçim sonuçları oldukça önemli. Bu hafta seçim anketlerini daha yakından takip edeceğiz. Her ne kadar piyasa beklentisi hükümetin kurulacağı yönünde olsa bile liderlerin bu dönemde fikir değiştirmesi piyasaları alt üst eder. Böyle bir ortamda dolarda bir geri çekilme oldukça normal. 2.90-2.92 aralığından yeniden alım gelebilir. 2.96 seviyesinin üzerinde tutunması halinde ise yeniden piyasaya girecek yatırımcılar ile 3 TL seviyesinin üzerine tırmanma görülebilir. Ancak ortamın olumlu devam etmesi ve Rusya ya da Suriye kanadından herhangi bir riskin ortaya çıkmaması durumunda 2.90 kırılırsa 2.88 test edeceğimiz ilk destek olacak.

ABD VERİLERİ

Bu hafta boyunca ABD verilerini takip etmeye devam edeceğiz. Özellikle perakende satışlar verisi oldukça önemli. FED’in enflasyon hedeflemesinde zor dönem geçirmesi ve istihdam verilerinin kötü gelmesi satışlar verisini daha da önemli hale getiriyor. Verinin kötü gelmesi doları zayıflatabilir. Ayrıca Perşembe günü açıklanacak olan TÜFE rakamları faiz kararının kaderini belirleyecek nitelikte. 40 aydır faiz hedefinden uzak olan FED bu rakamın da kötü gelmesi durumda daha da güvercin bir tutuma bürünebilir. Rakamların üst üste gelmesi dolarda satışları hızlandırıp 2.85 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir. Ancak güçlü verilerde doların yeniden 3 TL üzerine çıktığını görebiliriz. Öte yandan Çin ihracat ve TÜFE verileri de yakından takip edilecek. Olası düşüş piyasalarda satışa sebep olabilir. Endeks tarafına dikkat edilmeli.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu