Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolar kuru yeniden 2,74 zirvesini zorluyor

Dolar yine hareketlendi. Kurda 7 Haziran seçimi sürecinde 2,74 zirvesi yeniden gündeme geldi. FED’in faiz artıranına başlayacağı yönündeki beklentiler ve seçim süreci bu gelişmede önemli rol oynuyor. Aşağı hareketlerde 2,55 desteği test edüebüir. Ancak bu geri çekilmeler yeni pozisyonlar için fırsat olarak görülüyor. Uzmanlar portföylerde yüzde 20-30 oranında döviz öneriyor.


Döviz piyasasında sular bir türlü durulmuyor. Yıl içinde 2,74 zirvesini gören dolar kuru, 11 Mayıs’ta 2,70’den hızlı bir şekilde 2,56 desteğine kadar gerilemişti. Bu harekette FED’in faiz artınmı sürecini uzatacağı beklentisi, olumlu seçim beklentileri, başanlı Hazine ihaleleri ve yüksek kurdan TL’ye dönen yabancı yatırımcının etkisi oldu. Ancak son dönemde kur yeniden yönünü yukan çevirdi. Özellikle son birkaç haftadır artan genel seçim sonuçlarına ilişkin beklentiler, seçimin ardından koalisyon hükümeti kurulması ihtimaline bağlı endişeler, küresel piyasalarda dolann değer kazancı ile birlikte kurdaki yukan yönlü baskı arttı. Yapılan değerlendirmelerde 2,74 TL zirvesinin tekrar görülebileceği yönünde söylemlerin arttığını görüyoruz. Aşağı hareketlerde ise 2,55 TL dolayı güçlü direnç seviyeleri olarak değerlendiriliyor.

dolar

FED Başkanı Janet Yellen’in önceki hafta cuma günü yaptığı açıklamalardan sonra, FED’in 2006’dan bu yana yapacağı ilk faiz artınmının bu yıl içinde olması ihtimali iyice güçlenmiş gözüküyor. Şimdi gözler eylül ayı toplantısına çevrilmiş durumda. 5 Haziran’daki ABD tanm dışı istihdam verisinin güçlü çıkması ihtimali, faiz artınm süreciyle ilgili beklentileri daha da güçlendirebilir. Yine mali problemlerin Yunanistan’dan sonra Ispanya’yı da etkileyebileceği endişeleri, nihai bir sonuca ulaşmayan Yunanistan görüşmeleri de dolardaki yükselişi destekler nitelikte görülüyor.

YABANCILAR ‘ZİRVE’ DİYOR

Yabancı yatırım şirketlerinin TL ile ilgili değerlendirmelerine bakıldığında da ABD ekonomisine yönelik toparlanma sinyallerine ve yaklaşan FED faiz artınm sürecine dikkat çekilerek TL’nin baskı altında olduğu vurgusu yapılıyor. Son dönemde dolara karşı en çok zayıflayan para birimlerinden biri TL oldu. Yabancı kurumlar, dolar kuru için 2,70 TL üstü seviyeleri telaffuz etmeye başladılar.

Bu kurumlardan Credit Agricole, dolarda gelecek hafta sonuna kadar, rekor seviye olan 2,7433 TL hedefi ile “sat” tavsiyesinde bulundu. Kurum, genel seçim belirsizliğine vurgu yaptı. ING Bank, 5 Haziran’daki ABD ta-nm dışı istihdam verisinin güçlü çıkması halinde, TL’nin zirvesini test edebileceği yorumunu yaptı. Societe Generale ise TL’nin dolar karşısındaki yükselişlerinde temkinli duruş uyarısında bulunarak, TL’nin değer kazanması denemelerini kısa vadeli hareketler olarak değerlendirdi.

FED ETKİSİ

Dolar’m güçlenmesindeki en önemli neden olarak ABD’den son dönemde gelen verilerdeki iyileşmeler gösteriliyor. ABD’de tarım dışı istihdam verisi geçtiğimiz ay ciddi bir toparlanma gösterdi. Yine enflasyon rakamlarında görülen iyileşme, konut satışlarındaki artış, haftalık işsizlik başvurularının 12 hafta üst üste 300 binin altında kalarak istihdam piyasasındaki iyileşmenin güçlü olduğu izlenimi vermesi, doları yukarı yönlü destekliyor.


Iç piyasaya döndüğümüzde ise genel seçim sonuçlanna ilişkin beklentilerin TL tarafındaki zayıflığı arttırması, özellikle tek parti hükümetinin devam etmeme ihtimalinin de masada bulunması, TL’yi zayıflatıyor. Destek Menkul Araştırma Müdürü Murat Tufan, bu beklentiler ışığında dolar kurunun seçim öncesinde 2,70 TL’yi test edebileceğini kaydediyor. “Seçim belirsizliği ve güçlenen dolar endeksi kuru yukarı yönlü destekleyen en önemli faktörler olarak ön plana çıkıyor” diyen Tufan, 2,65 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 2.70 seviyesinin tekrar test edileceğini düşünüyor.

PORTFÖYLERDE OLMALI

Dolar/TL’de seçim sonrasında 2,70-2,80 bandının görülebileceğini söyleyen ancak bu seviyeleri maksimum görülebilecek yerler olarak değerlendiren Prim Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Kertmen, “Daha önceki zirve, en kötüde yeniden tekrarlanabilir. Beklentim gevşemelerde 2,55 desteğinin test edilmesi yönünde” diyor. Yaz aylannın seçim döneminin sona ermesinin ardından nispeten rahat geçeceği kanaatinde olan Kertmen, yeni hükümet ve yeni beklentilerle piyasanın rahatlayacağı yorumunu yapıyor. Kertmen, FED karan ortaya çıkıncaya kadar portföylerde yüzde 20-30 arasında dolar taşınabileceğini sözlerine ekliyor.

Dolar/TL’de gelinen seviyeler ve FED etkisi sonrasında aşağı yönlü hareket ile tekrar 2,60’ların altını görme ihtimalinin masadan kalkmadığını ancak çok daha temkinli olunması gerektiğini söyleyen Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, “Daha önce rafa kalktığı belirtilen haziran toplantısı dahil faiz artışı olmasa da bundan sonra her toplantı söylemleriyle öne çıkacağa benziyor. Bu şartlarda ara ara yaşadığımız gibi molalar gelse de global çapta dolarizasyon uzun bir süre daha etkili kalacaktır” diyor.

TEKNİK GÖSTERGELER

Dolann son dönemde Euro’ya karşı güvenli liman olarak öne çıktığı görülüyor. Bu da dünya piyasalarında dolarizasyona destek olan diğer bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Cüneyt Paksoy, bu sürecin de dolar/TL tarafında ara ara yükseliş yönünde hareketler getireceğini savunuyor. Paksoy, 2,70 üzerinde 2,75’lerin de geçilerek yeni bir rekor görme ihtimalinin uzun bir süre daha masada kalacağı yorumunu yapıyor. Paksoy, mevcut temel ve teknik kriterlerin de şimdilik bu süreci desteklediğini sözlerine ekliyor.

Murat Tufan, teknik olarak 2,63’ün altına sarkmadıkça yukan hamlelerde 2,67 direncinin kınlabileceğini ve kurun 2,70 seviyesini zorlayacağını ifade ediyor. 2,63’ün altında ise 2,60 desteğine dikkat çeken Tufan, seçim süreci ve FED etkisi nedeniyle 2,60’ın güçlü direnç olduğu yorumunu yapıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu