Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolar faizi yüzde 4.5’e çıktı

Faiz üzerindeki baskı sürecek

Gerek TL, gerekse döviz tevdiat hesaplarının [DTH] faizleri arz sıkıntısı nedeniyle son aylarda yüksek seviyelerini koruyor. Halen bankacılık sektöründe dolar mevduatlara uygulanan faiz oranları yüzde 4-4.5 seviyelerinde seyrediyor. Ancak bu özel bankacılık müşterilerine uygulanan faizler. Yani 3-5 milyon dolar ve üzeri paralar için verilen faiz oranları…

Bu faiz yükselişinin en temel nedeni ise son dönemde bankaların Kredi Garanti Fonu (KGF] kapsamında KOBİ’lere çok büyük montanlı kredi kullandırımı yapması. Bu durum piyasadaki likidite sıkışıklığını ciddi oranda artırdı. Kısa vadede bu sıkışıklığın giderilmesi ise zor görünüyor. Bu nedenle mevduat, DTH ve swap faizleri üzerinde baskı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Halbuki son dönemde piyasalarda pozitif bir hava da mevcut. Son 2-3 aydır Türkiye’ye yabancı yatırımcıların geldiğini görüyoruz. Hisse senedi ve bono dışında asıl swap piyasasında çok aktif görünüyorlar. Bu sayede piyasalara swap üzerinden likidite sağlıyorlar.

dolarda beklentiler

Ancak KGF kredileri nedeniyle piyasadaki likidite sıkışıklığı sadece bununla aşılamıyor. Geçen hafta hükümet kanadından gelen açıklamalar doğrultusunda KGF kredileri seküritize edilirse mevduat faizlerinde 2-2.5 puanlık düşüş yaşanabilir.

Bankacılık sektöründe artan parasal sıkışıklık yüzünden dolar mevduatın faiz yüzde 4.5’e kadar yükseldi. Bankacılara göre, yaz ayları boyunca faizde yüksek seviyeler kalıcı olabilir…

SON aylarda bankacılık sektöründe yaşanan TL sıkışıklığı yatırımcının işine yaradı. Mevduat kapma yarışma giren bankalar yüzünden TL mevduatlara uygulanan faiz oranları sektör genelinde yüzde 14’lere yükselirken, dolar mevduatın faizi ise yüzde 4-4.5’lere kadar fırladı. Parasına adres arayanlar için hemen belirtelim; bankacılara göre TL mevduat ve döviz tevdiat (DTH) faiz oranları yaz ayları boyunca düşmeyecek…

Bankacılar ve para yöneticileri yaklaşık iki aydır her gün artarak devam eden parasal sıkışıklığın temel nedeninin Kredi Garanti Fonu teminatlı krediler olduğu görüşünde. Bu sayfaları yakından takip edenler hatırlarlar, kamu otoritesi ekonominin canlandırılması adına KOBl’lerin banka kredilerine garantör olduğunu ve limitleri artırdığım açıklamıştı. Bu sayede bugüne kadar teminat gösteremediği için bankalardan kredi kullanamayan bütün orta, küçük ve hatta mikro işletmeler banka kredisine ulaştı. Son verilere göre KGF teminatlı kredilerde tutar 200 milyar TL sınırına dayandı.

îşte, her şey bu patlayan kredi talebi ile başladı. Devlet garantisi nedeniyle KOBİ pazarından pay kapmak isteyen bankalar gelen talepleri karşıladı. Tabii bu da sistemdeki tüm TL ve dövizin çekilmesine neden oldu. Hatta aynı dönemde ağırlıklı swap piyasasıyla Türkiye’ye yaklaşık 5 milyar dolar kaynak soktuğu tahmin edilen yabancı yatırımcılara rağmen parasal sıkışıklık her geçen gün arttı.

İKİ AYDIR YÜKSELİYOR

Son iki aydır faiz oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken bankacılar, yaz ayları boyunca KGF kredilerinin de etkisiyle mevduat ve döviz tevdiat faiz oranlarının yüksek seviyelerini koruya- | cağı görüşünde.

Gelelim bankaların şubelerindeki faiz oranlarına… Bankaların bugün kendi internet sitelerinde yayımladığı dolar cinsi e-mevduat faiz oranları genelde yüzde 1.75-2 bandında yoğunlaşıyor. Ancak bankaya gittiğinizde 100 bin dolar büyüklüğündeki tasarrufa verilen faiz oranı bir banka hariç yüzde 3.5’ler seviyesine yükseliyor. Ancak şunu hemen belirtelim hazırladığımız tablodaki faiz oranları “Hoş geldin faizi” adı altında veriliyor. Yani bankada daha önce mevduat hesabı açtırmamış olan kişilere sunuluyor. Örneğin İş Bankası, 100 bin dolar ve üzerindeki mevduatlara eski müşterileri için yüzde 1.90 verirken, “sıfır müşteri” olarak tanımladıkları daha önce mevduat hesabı bulunmayanlara yüzde 2.70 faiz uyguluyor.

BÜYÜKLER DE FAİZ ARTIRDI

Bu arada bugüne kadar faiz oranlarını yükseltme konusunda temkinli davranan büyük bankaların da son haftalarda bu yarışa katılması dikkat çekiyor. Daha önce çok şubeli büyük bankalar ile orta ve küçük bankalar arasmda mevduat pazarında ciddi faiz farkı oluşuyordu. Son 15 günde ise artan TL talebi ile birlikte aradaki farkın da neredeyse kapandığı gözleniyor.

Bu arada belirtmekte fayda var; döviz tevdiat hesaplarında para tutan yükseldikçe faiz oranı da artış gösteriyor. Örneğin, para tutarı 3 milyon dolar seviyelerine yükseldiğinde faiz oranları da yüzde 3.5’lerden, yüzde 4.5’lere kadar çıkıyor.

TL MEVDUAT ÖNERİLİYOR

Banka şubelerindeki müşteri ilişkileri yöneticileri ise döviz tevdiat hesabı açtırmak isteyen müşterilerine Türk Lirası mevduatı öneriyor. Son 15 günde TL mevduat faizlerinde bazı bankalarda bir puanı aşan yükselişler yaşanması yüzünden 90 güne kadar olan mevduatların faiz oranları da sektör genelinde yüzde, 14’lere kadar çıkmış durumda. Hatta bu seviyeleri büyük bankalar da telaffuz etmeye başladı. Geçmiş dönemlerde bir ay ile sınırlı olan vadeler ise 90 gün hatta 120 güne kadar uzadı.

Burak ÜSTAY / İstanbul Portföy Genel Müdürü [CEO)
DTH’lar yüzde 4-4.5 seviyesinde

Kredi Garanti Fonu kaynaklı kullandırılan krediler nedeniyle sistemden yüklü para çıkışı yaşanıyor. Bir yerden gelmediği için de mevduat faizleri yüksek seviyelerini koruyor. Burada asıl problemimiz kaynak ihtiyacı. Ancak bu sorunun kısa vadede çözümlenmeyeceği düşünülüyor. Döviz cinsi faizlerin seviyesini de bu belirliyor. Bu nedenle 1-2 ay öncesine göre döviz tevdiat hesaplarına [DTH] uygulanan faiz oranlarına 100-150 baz puanlık bir artış geldi. Orta ölçekli bankalarda yüzde 3-3.5’ler seviyesinde bulunan DTH’lar bugün yüzde 4-4.5’lere yükseldi.

Yüzde 2.5’ları telaffuz eden büyük ölçekli bankaların dolar faizleri ise yüzde 3- 3.5’lere tırmandı. Bu 100 bin dolar ve üzeri mevduatlara uygulanan faiz oranları… Tabii bankadan bankaya değişen uygulamalar da var. Bazı bankalar 10 bin dolara da bu faizleri uygulayabilir. DTH faizlerinin bu yüksek seviyeleri TL faizlerinin aşağı inişini de engelliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu