Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dış borçta yeniden gaza bastık

Hazine Müsteşarlığı, dış borç stokunda 2014’ün ikinci çeyrek dönemine ilişkin verileri yayınladı. Buna göre Türkiye’nin 401,7 milyar dolar dış borcu var. Bu stok ikinci çeyrekte 13,7 milyar dolar artarken, tarihinde ilk kez 400 milyar dolan da aştı.

Dış borçta yeniden gaza bastık

İlk çeyrekte dış borç 1,3 milyar dolar düşmüştü. Döviz kurlarının hızla yükseldiği bu dönemde, bankaların başını çektiği özel sektör, yurtdışmdan borçlanmaya ara vermişti. Döviz kurlannın biraz düştüğü ikinci çeyrekte ise özel sektör yeniden yurtdışmdan borçlanmaya başladı. İlk çeyrekte 2,2 milyar dolar azalan özel sektörün dış borcu böylece ikinci çeyrekte 11,9 milyar dolar arttı.

Türkiye’nin dış borcunun yüzde 69’u özel sektöre ait. Uzun zamandır da dış borcu daha çok özel sektör sürüklüyor. Son verilere göre özel sektörün dış borcu 278 milyar dolar iken, kamunun dış borcu 119,5 milyar dolar düzeyinde. Bunlann dışında bir de Merkez Bankası’nın 4,3 milyar dolar dış borcu var.

Dış borçların yüzde 33’e yakım kısa vadeli. Eskiden bu oran yüzde 25’i aşınca alarm zillerinin çaldığı söylenirdi. Çünkü 1994’teki kriz öncesinde bu eşik aşılmış, 2001’deki kriz öncesinde ise söz konusu eşiğe epey yaklaşılmıştı. 2010’un sonlarından beri kısa vadeli dış borç bu eşiğin üzerinde ama artık alarm zillerini çalan yok. Ancak bir kriz yaşamasak da o zamandan beri ekonomide işler iyi gitmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu