Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dalgalı piyasada alınabilecek 19 hisse

Global piyasalarda düşüş şimdilik durulmuş görünüyor. İkinci bir satış dalgasının görülmesi yüksek olasılık. Analistler, global piyasalardaki olası düşüş döneminde orta/uzun vadede potansiyeli yüksek hisselere dikkat çekiyor…

DÜNYA borsalarında genelde korelasyon yüksek. Borsa İstanbul’da ise BIST-100, 29 Ocakta 120.845 seviyesinde kapandıktan sonra korku tüneline girmiş gibi dokuz işgününün yedisinde düştü. Bu düşüşte yabancı payının azaldığını gördük. 29 Ocak’ta yüzde 66’ya ulaşan yabancı payı her gün geriledi. Ancak aynı günlerde yurtdışı kurumsal yatırımcılar Medical Park ile 1.15 milyar TL, Enerjisa ile 1.13 milyar TL olmak üzere 2.3 milyar TL (600 milyon dolar) hisse senedi yatırımı yaptı. Yani borsa-daki satışlarından (100 milyon dolar civarı) daha fazla para girişi yaptılar. Öte yandan, 2018’e başlarken aracı kuramların BIST-100 için temel değerlerle hedefleri 140.000 seviyelerini işaret etmekteydi. Ancak önceki hafta global piyasaların etkisi ile bor-sada yaşanan düşüşün ardından uzmanlar olası bir ikinci bir satış dalgasından endişe ediyor. Analistler, ikinci bir satış dalgasının oluşması halinde BIST-lOO’ün bu dalgalanmadan bu sefer daha sert bir şekilde etkilenebileceğini düşünüyor.

Genel olarak borsamızm küresel borsalar ile korelasyonuna bakıldığında; bu tip durumlarda yabancı yatırımcılar açısından kırılganlığının yüksek olduğunu ifade eden analistler, bu sefer daha az hasarla çıkmamızın nedenini ise yükseliş eğiliminin borsamızda majör borsalara göre daha geç başlamış olmasına bağlıyor. Ancak gerek ekonomik yapımız, gerekse sistematik risklerimizin yüksekliği düşünüldüğünde, küresel risk alma iştahının bozulması halinde bunun bizim tarafta etkisinin daha geniş olabileceğine dikkat çekiliyor. Analistler, global piyasalardaki olası bir düşüş ya da dalgalanmalara karşın orta ve uzun vadede 19 hisseye dikkat çekiyor.

“KIRILGANLIKLAR ARTABİLİR”

İkinci çeyrekten itibaren gerek küresel anlamda, gerekse Borsa İstanbul tarafında kırılganlıkların artacağını öngören Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, “Ancak BIST-lOO’ü baskılayan unsurlar olarak gördüğümüz yurtiçi sistematik risklerimizde düzelmeler görülür ve TCMB, başta Fed (Amerikan Merkez Bankaları Sistemi) ve ECB (Avrupa Merkez Bankası) olmak üzere majör ülke Merkez Bankaları’nm olası ilave sıkılaştırma adımlarına yerinde karşılık verebilirse bir ihtimal bu süreci daha pozitif atlatma olasılığımız ortaya çıkabilir” diyor.

Borsa İstanbul’un düşme eğilimine girmesi halinde ise finansal temelleri sağlam, temettü potansiyeli yüksek, ihracat odaklı çalışan ve jeopolitik gelişmeleri fırsata çevirebilecek görece olarak da ucuz kalmış hisse senetlerine yatırım yaparak düşüşleri fırsata çevirmenin mümkün olduğunu düşünüyor.

Bu kapsamda takibe alınabilecek hisseleri ise Afyon Çimento, Goodyear, Mavi Giyim, Arçelik, Pegasus, Kartonsan,Vestel Elektronik, Migros, Vakıf GYO ve Konfrut Gıda olarak sıralıyor.

“94.000-136.00 SEVİYELERİ”

Bugünlerde yaşanan çalkantı hafif atlatılabilirse yıl içerisinde 140 bin seviyelerinin görülebileceğini belirten Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, orta ve uzun vadede 94.000-136.000 seviyelerini öngörüyor.

Borsa İstanbul’da düşme eğiliminde genel olarak sektörel bazda değil hisse bazında hareket bekleyen Kaya, bu kapsamda BIM, Soda Sanayi, Enka inşaat, Net Holding, Netaş, Ford Otomotiv, Alarko Holding, Arçelik, Deva Holding ve Aksa Akrilik hisselerine dikkat çekiyor.

Düşme eğiliminde yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

  • En önemli madde, yatırımcıların her koşul altında panik yapmaktan kaçınmaları olacaktır. Sağduyu çerçevesinde hareket edilmesi zararına satış veya erken alışların önüne geçebilir.
  • Eğer yatırımcılar kârlı pozisyonlar taşıyorsa olası kayıpların önüne geçmek için pozisyon büyüklüklerinin bir kısmını azaltma yoluna gidebilirler,
  • Zararda olan yatırımcılar, eğer düşüş beklentisine sahipseler isterlerse risk alarak pozisyon azaltarak düşüşlerde daha aşağıdan alarak yerine koyma metodunu uygulayabilir.
  • Zararda olan yatırımcılar için diğer bir seçenek ise düşüşleri fırsata çevirerek paçal (ortalama) yapmaktır. Ancak bunu yaparken de aceleci davranmadan düşüşlerin sona erdiğinin öngörüldüğü zamanı beklemeleri yararlarına olacaktır.
  • Nakitte bulunan yatırımcıların ise bir süre bekleyerek dışarıdan gözlem yapmalarında fayda var. Alım yapacakları zamanda da kademeli olarak bunu gerçekleştirmeleri iyi olacaktır.

Yunus KAYA/Alnus Yatırım Araştırma Müdürü
“Deva’nın potansiyeli yüzde 38”

DEVA HOLDİNG: Bu yıl 60. yaşına girecek şirket, iş yapış modelini Türkiye’deki finansal krizlere karşı dayanıklı hale getirmesi sayesinde 2017’de her çeyrek 20 milyon TL kar üretir hale geldi. 2018 de ilaç fiyatlarının artması, ihracatındaki yükselişler, yabancı yatırımcılara devrinin üzerinden geçen 10 yıl sonra nakit temettü dağıtabilir hale gelmesiyle cazip hisselerden olmasını bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 38 yükselme potansiyeli ile 5.90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

AKSA: 315.000 ton/yıl kapasitesi ile dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi olan şirketin hisseleri, 2017 sonunda son beş yıllık F/K ortalamasının altına sarkmıştı. Hissede dördüncü çeyrek bilanço beklentileri ile TL bazlı 14.56 tarihi zirve Ocak ayında geçildi. Ayrıca 2016’de 0.85 TL, 2017’da 1.00 TL olan dağıtılan temettünün 2018’de 1.50 TL olmasını bekliyoruz. Aksa hisselerinde yüzde 10 yükselme potansiyeli ile 16.15 TL hedef fiyat öngörüyoruz…

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Arçelik’te hedef fiyat 23 TL”

ARÇELİK: Şirket 2017 yıllık finansalları açıkladı. Finansal rasyoları incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 21’lik satış gelirleri artışına karşın pazarlama faaliyet giderlerinden kaynaklı olarak yüzde 35’lik kâr kaybı yaşandığı görülüyor. Detaylara baktığımızda, ÖTV teşviğinin Eylül ayında bitirilmesi ile beyaz eşya sektöründe yaşanan daralma, hammadde tedariğinin yoğunlukla yapıldığı dolar kurunda görülen değer kaybı ve uluslararası lojistik ve garanti giderlerinde gözlenen artışın şirket finansallarını son çeyrekte olumsuz etkilediği dikkat çekiyor.

Ancak, 2018 yılında kur tarafında görülen kısmi iyileşme nedeniyle şirketin TL bazında yüzde 20’lik büyüme beklentisinin gerçekliğini koruduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra mevcut FAVÖK marjının şirket hedeflerine göre iskontolu olması, ihracat kalemlerinin yoğun gerçekleştiği euro bölgesinde görülen toparlanma ve 1.62’lik cari oran rasyosu ise şirkete ilişkin beklentilerimizi korumamıza olanak sağlıyor. Bu kapsamda şirket hisselerinde orta vadeli süreçte yüzde 20’lik yükseliş potansiyeli ile 23 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

MAVİ GİYİM: 1996 yılından bu yana faaliyetlerini uluslararası pazarlarda da sürdüren şirketin yüksek pazarlama giderlerine rağmen, satışlarını önceki çeyreğe göre yüzde 63, önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 39 oranında artırdığı görülmekte. 0.32’lik öz kaynak karlılığı, 1.30’luk aktif devir hızı gibi rasyolara sahip olan şirketin dokuz aylık faaliyetleri itibariyle önceki yılın aynı dönemine göre 21 yeni mağaza açılışı ve 17 mağaza satış alanı genişletmesinin yanı sıra uluslararası satış gelirlerini de yüzde 112 oranında artırması dikkat çekiyor.

Toplam satışlarının yüzde 2’sini e-ticaret yoluyla yapan şirketin bu tarafa yönelik faaliyetlerini artıracak çalışmalar içerisinde olduğu bilinmekte. Bu kapsamda şirket hisselerinde orta vadeli süreçte yüzde 22’lik yükseliş potansiyeli ile 67 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

GOOD YEAR: Şirketin 2017 dokuz aylık finansallarını incelediğimizde net dönem kârının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 232 oranında arttığı görülmekte. Bunun yanı sıra satışlarını yüzde 34, FAVÖK kârını da yüzde 56 oranında artıran şirketin güçlü temettü potansiyeli de göze çarpmakta. 1.54’lük cari oran, 1.04’lük borç/ öz sermaye oranı rasyoları sektör şirketleri arasında iyi sayılabilir. Lüksemburg’da yakın zamanda açılması planlanan inovasyon merkezinin de 2018 yılındaki faaliyetlerine olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz.

Teknik olarak da fiyat düzeltmesi gördüğümüz şirket hisselerinde orta vadeli süreçte yüzde 18’lik yükseliş potansiyeli ile 4.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Küresel Piyasalar ve Ekonomi Yorumları 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu