İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Cupcake Kafe Açın

Cupcake cafe’ler ile son birkaç yılda tanıştık. Renkleri ve tasarımlarıyla damağa olduğu kadar göze de hitap eden cupcake’ler girişimcilerin yeni gözdesi oldu. Amerika ve Avrupa’da çok yaygm olan cupcake’ler Türkiye’de de sevilince yeni bir iş alam doğdu. Türkiye’deki açığı görerek cupcake işine giren girişimciler şimdi franchise vererek büyümeye hazırlanıyor.

Amerika ve Avrupa’da çok yaygm olan cupcake’ler Türkiye’de de sevilince girişimcilere yeni bir iş fırsatı doğdu. Yurtdışı gezileri sırasında cupcake’leri gören ve Türkiye’deki boşluğu fark ederek bu işe yatırım kararı alan pek çok girişimci marka altyapılarını oturtup franchise vermeye başladı. İstanbul ve Ankara’da temelleri atılan bu markalar şimdi tüm Türkiye’ye yayılmak için girişimci anycir. Happy Cookie Day, Cupcake’s, Mrs. Cupcake, Very Cupcake ve Amerikalı Yummy Cupcake, büyüme hazırlığı yapan markalar arasında öne çıkıyor.

Cupcake Kafe

Davet ve doğum günlerinin de vazgeçilmezi olan cupcake’ler, lezzeti ve görüntüsüyle tüketiciyi, yatınm koşullarıyla ise girişimciyi cezbediyor. Cupcake yatınmı yapmak pek çok gıda işine göre daha az maliyetli. Yatırım maliyetleri, mağazanın büyüklüğüne göre, 30 bin TL ile 200 bin TL arasında değişiyor. Bir cupcake’in perakende satış fiyatı ise 6 TL’den başlayıp 10 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Amerikalı Yummy Cupcake’i Türkiye’ye getirerek bu konuda ilk adımı atan isimlerden biri olan Aylin Kosova Bilgin, mutfak ekipmanları sınırlı olduğu için bir cupcake mağazası açmanın herhangi bir gıda mağazası açmaktan daha az maliyetli olduğunu söylüyor. Bilgin, sıfırdan bir cupcake markası yaratmak isteyenlerin ise öncelikle bir farklılık noktası yaratması gerektiğini belirtiyor.

20I5’TE FRANCHİSE VERECEK

Bu sektörde başan hikayelerine imza atan girişimcilerden biri Didem Akben. Hobi olarak başladığı cupcake yapımına talepleri karşılayamayınca Nişantaşı’nda Happy Cookie Day isimli bir dükkan açarak devam eden Didem Akben, 2015’ten itibaren franchise vererek büyümeyi planlıyor.

Şirketin isim hakkı için belirlediği ücret, bir haftalık başlangıç eğitimi, sonraki dönemde gerçekleşecek ikişer günlük periyodik ara eğitimler, tarif paylaşımları dahil olmak üzere 29 bin dolar. Her yıl yüzde 1 oranında azalacak şekilde, aylık ciro üzerinden yüzde 10 oranında ödeme talep eden şirket, franchise anlaşmasını minimum beş yıllık yapıyor. Didem Akben, bilinen işyeri açma maliyetlerine ilaveten, üretimini kendi yapan, donanımlı bir cupcake mağazası açabilmek için başlangıçta minimum 30 bin TL’lik bir bütçe ayırmak gerektiğini söylüyor.

15 ŞUBE AÇACAK

Cupcake’s, temelleri Ankara’da atılan bir marka. Kurucusu Burak Tunca henüz 22 yaşında genç bir girişimci. Hacettepe Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Burak Tunca, Amerika gezisinde cupcake zincirlerini görüyor ve Türkiye’de bir marka oluşturmaya karar veriyor. Annesi Belgin Tunca’yı da Amerika’da cupcake konusunda eğitim almaya ikna eden Tunca, şubat ayında Ankara’da ilk mağazasını Cupcake’s ismiyle açtı. Hızla büyüyen markanın bugün Ankara’da dördü franchise olmak üzere beş şubesi var.

2015’te İstanbul ve Antalya’ya açılmayı hedefleyen Tunca, isim hakkı ve royalty ücreti talep etmiyor. Sadece franchise şubeden ürün alım garantisi isteniyor. Bir Cupcake’s mağazası ortalama 70 bin TL’ye mal oluyor, işlek bir mağazanın aylık geliri ise 10-12 bin TL arasında değişiyor. Tunca, 2015’te 15 yeni mağaza açmayı hedeflediklerini söylüyor.

İSTANBUL DIŞINA AÇILACAK

2012 yılmda açılan Mrs. Cupcake’in yaratıcısı, Şirin Üzdiyen Sayın, üç yıl fı-nans sektöründe çalıştıktan sonra kalbinin sesini dinleyerek girişimciliğe adım attı. Amerika ve Ingilltere’de çok sevilen bir tatlı çeşidi olan cupcake’le-rin Türkiye’de olmadığını fark eden Sayın, bu işe girmeye karar vererek 2012 yılında Trump Towers AVM’de Mrs. Cupcake’in ilk şubesini açtı. Mrs. Cupcake’in bugün İstanbul’da iki mağazası, üç de cupcake standı var.

2015’te franchise vermeye hazırlanan Sayın, Ankara, İzmir, Bodrum ve İzmit’e açılmayı planlıyor. 2015’te dört civarında yeni şube açmayı planladıklarını belirten Sayın, 40-45 metrekarelik bir mağaza için en az 200 bin TL’lik bir yatırım yapmak gerektiğini söylüyor.

İKİ FARKLI MODELİ VAR

Cupcake ağırlıklı olmak üzere pasta, kurabiye, tart gibi ürünlerin üretimini ve satışını gerçekleştiren Sweet Temptations’ın kurucusu girişimci Tevfik Özkavcı, 2015 yılında İstanbul’da iki mağaza ve iki kiosk açarak franchising vermeye başlayacaklarını söylüyor. Başlangıç bedelinin mağazalar için 12 bin 500 dolar olduğu bu iş modelinde, kiosk için ise 5 bin dolar talep ediliyor. Mağaza için toplam yatırım maliyeti 250 bin TL iken kiosk modelinde ise bu maliyet 35 bin TL. AVM’lerde kiosk için ortalama 10 ile 15 metrekare arasında değişen bir alan yeterli. Bayi için hedeflenen aylık ciro 100 bin ile 120 bin TL arasında değişiyor. Kâr marjının yüzde 13-18 arasında olduğunu ifade eden Özkavcı, royalty bedeli almadıklarını da sözlerine ekliyor.

10 İLDE BÜYÜYECEK

Ankara kökenli bir marka olan Very Cupcake, bir aile girişimi. Yurtdışı seyahatleri sırasında cupca-ke’i deneyen ve bu lezzetlerin Türkiye’de doğru bir şekilde sunulup tadılabilmesi için harekete geçen Banuhan Özyurda ve ailesi ilk şubelerini 2013’te Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesi’nde açtı. Bu ilde kendine ait dört şubesi bulunan Very Cupcake, yıl sonuna kadar Ankara’da iki şube daha açmayı planlıyor. İki yı içinde yaklaşık 1,2 milyon TL yatırım yapan girişimciler, 2015 yılında 10 farklı ilde franchise vererek büyümeyi hedefliyor.

Very Cupcake satış noktası açmak için, cafe ya da kiosk konsepti-ne göre değişmek üzere, 140 bin-170 bin TL arasında bir yatırım yapılması gerekiyor. Bu ücretin içerisine royalty ücreti ve anahtar teslimi tadilat masrafı da dahil. Banuhan Özyurda, yatırımların 1,5-2 yıl içinde geri dönmesini sağlayan oldukça kârlı bir franchising planı ile çalıştıklarını söylüyor.

ESNEK MODELLE ÇALIŞIYOR

Los Angeles merkezli Yummy Cupcakes, Amerika’dan getirilen ilk orijinal cupcake markası. Profesyonel olarak çalışırken kendi işini kurmaya karar veren Aylin Kosova Bilgin ve Gamze Tanrıvermiş’in Türkiye’ye getirdiği Yummy Cupcake’in ilk şubesi 2011 yılında açıldı. Yummy Cupcakes’in şu anda İstanbul’da Caddebostan ve Kanyon’da iki şubesi var. Aylin Kosova Bilgin, Ankara’nın batısı ve Ege, Akdeniz kıyılarında mağaza açmak için yatırımcılarla görüştüklerini söylüyor.

Yummy Cupcakes’in franchise yatırım maliyetleri 15 bin dolarla 85 bin dolar arasında değişiyor. En düşük seviyedeki işbirliğinde üretim hakları franchise alan kişiye verilmezken, 85 bin dolarlık model ile hem bir şehir veya bölgenin sorumluluğu, hem de 450 çeşit cupcake’in ve tüm yan ürünlerin tarifleri yatırımcıyla paylaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu