Bayilik Veren Firmalar

Coffee Gutta Bayilik Şartları

COFFEE GUTTA

Yatırımcı seçiminde çok titiz

Coffee Gutta, yerli Türk kahve zincirlerinden. 2000’li yılların fenomeni üçüncü nesil kahve anlayışıyla sektöre giriş yapan firma, iki yıl süren araştırmasından sonra ilk dükkanını 2015 yılında açmış. Araştırmalarını yaparken Londra merkezli bir gruptan know-how danışmanlık hizmeti almış. Alanında iddiası çok büyük; üçüncü nesil kahve sektörünün öncüleri arasında olmayı hedefliyor. Firmanın İstanbul bölgesinde toplamda dört şubesi bulunurken, bunlardan ikisi franchising olarak işletiliyor. 2017 sonuna kadar İstanbul ve Ankara’da iki şube daha açmayı hedefleyen firmanın şimdilik yurtdışı-na açılma planı yok. 2016’da 1.5 milyon dolar ciro yapan firmanın 2017 hedefi ise 2 milyon dolar.

Franchising konusunda hemen kar etmekten çok marka değerine yatırım yapmayı önemseyen firma, bayi yatırımı yapan kişileri, iş ortakları olarak benimsiyor. Bu yüzden yatırımcıları seçerken çok titiz davranıyorlar.

Coffee Gutta Bayilik

Firmanın en çok tercih edilen kahve çeşidi ‘single orijin’; yani tek bir bölgede yetişen kahve çeşitleri. Özellikle Kenya ve Peru çekirdeğine talebin oldukça yüksek olduğunu belirten Coffee Gutta Genel Müdürü Kamber Çal, şubelerin yılda yaklaşık beş ton kahve tükettiğini söylüyor. Malzemelerin tedariğini nereden yaptıkları sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Kahvenin benzersiz lezzetini sunmak için dünyanın dört bir yanında, ‘single orijin’ adıyla anılan, tek tür kahve çekirdeklerini kullanıyoruz. Dünyada 70’in üzerinde ülkede hizmet sunan ticari birlik SCA’nın üyesi olarak, kahve sektöründe söz sahibi olmak istiyoruz.”

Firma şubeleşmenin yanı sıra eğitime de çok önem veriyor. Bu bilinçle yola çıkarak Gutta Akademi’yi kurmuş. Eğitimler kahve konusunda uzman kişiler tarafından teorik ve pratik olarak veriliyor. Akademi, bu sektörde kariyer yapmayı planlayan kişileri hedefliyor. “Farklı aroma ve lezzete sahip üçüncü nesil kahveler, ülkemizde de vazgeçilmez oldu” diyen Çal, Türkiye’deki kahve sektörü hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle özetliyor:

“İnsanlar farklı kahve çeşitlerini denemekten keyif alıyor. Türkiye’de 2012-2013 yıllarında kişi başma 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016’da 920 grama ulaştı. Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kahve tüketimi önemli bir gelişme gösterdi. Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan üçüncü nesil kahve akımı, kahvenin ticari bir üründen ziyade gurme bir ürün olması fikrine dayanıyor. Artık kahveler de yöresi ve çiftlikleri ile anılmaya başlıyor. Kahveyi hazırlayan kişilere ve onların eğitimlerine de en az kahvenin kalitesi kadar önem veriliyor.”

Coffee Gutta Franchising Şartları

  • Bayilik fiyatları: Firma ilk 10 şubeye kadar franchising bedeli öngörmüyor.
  • Başvuru sahibinde aranan özellikler: Yatırımcının bu konuda istekli ve kahve sektörüne ilgili olması önemseniyor.
  • Şubenin fiziksel özellikleri: Renk seçiminde hedef kitlenin kendini rahat ve huzurlu hissedebileceği bir konsept uygulanıyor. Kahverengi tonları (board) ve ahşap uygulamalar, özel hissettiren farklı bir mimari tasarımı var.
  • Seçilen yerin özellikleri: Firma, beyaz yakalıların kolay ulaşabildiği, turizm potansiyeli olan ve yeniliğe açık olan bölgeleri hedefliyor. Mekanın minimum 50-100 metrekare olması isteniyor.
  • Verilen destekler: Ar-Ge desteklerinin yanı sıra reklam, eğitim ve ekip geliştirme hizmetlerini içeren ‘franchise destek paketi’ ile sürdürülebilir bir yatırım sunuluyor.

Coffee Gutta Bayilik İletişim

Web: coffeegutta.com
Telefon: 0212 51110 74

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu