Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Çimento hisselerine dikkat

Yurtiçi ve dışı bütün veriler çimento sektörünün gelişmesini sürdüreceğini gösteriyor. Analistler, uzun vadeli düşünen yatırımcıların portföylerini zenginleştirmek için çimento sektörü hisselerini takip etmelerini öneriyor…

TÜRKİYE Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) güncel verilerine göre, 2017 Ocak-Kasım döneminde çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 oranında artış gösterirken, üretilen çimentonun yüzde 9.9’luk bölümü ihraç edildi. Bu dönemde iç satışlar geçen yılın eş dönemine göre yüzde 5.1, ihracat ise yüzde 3.7 arttı. İç talebin üzerinde oluşan kapasite fazlasının bir bölümünün ihracata konu olduğu görülüyor.

Önümüzdeki dönemde de devam eden altyapı projeleri, konut sektörünün canlandırılmasına yönelik makro önlemler, sektörel teşvik ve kampanyaların katkısıyla çimento talebinin güçlü olması bekleniyor. 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, kentsel dönüşüm projeleri gibi unsurların çimento talebinin güçlü kalmasını sağlayacağı düşünülüyor. Hava şartlarının düzelmesi ile beraber mevsimsel etkiden dolayı iş hacimleri, satışlar ve üretimlerin de artacağını düşünen analistler çimento sektörü hisselerine dikkat çekiyor. Genel olarak 2018’in çimento sektörü için olumlu geçeceğini düşünen uzmanlar şu anda Akçansa, Çimsa ve Mardin Çimento’ya “AL” verirken genelde hisselerin yakından takip edilmesini öneriyor.

“AFRİN İHRACATA OLUMLU YANSIR”

Çimento sektöründe yılın en iyi döneminin genelde ikinci çeyreklerde yaşandığım hatırlatan Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin, 2017’de istisnai olarak son çeyrekte ciroların artış gösterdiğim söylüyor. “Son üç çeyrektir devam eden büyümenin ilk iki çeyrekte de sürmesini beklemek doğru olacaktır” diyen Şahin, “Geçtiğimiz yıl ilk çeyrek pek iyi geçmemişti bunun baz etkisiyle sektörde ilk üç ayda iki haneli büyüme rakamları görebiliriz. Çimento satışlarının arttığı Mayıs-Haziran dönemine Ramazan ayının denk gelmesi nedeniyle satışların ikinci yarıda hız kazandığını takip ettik. Son veri olan Aralık rakamları geçtiğimiz hafta açıklandı ve iyi seyreden hava koşulları sayesinde aylık bazda yüzde 57’lik bir yükseliş gördük” yorumunu yapıyor.

iyi seyreden hava koşullarının etkisiyle çimento sektöründe 2018’e iyi başlayabileceğimizi düşünen Şahin, geçtiğimiz yılm ilk çeyreğinin baz etkisinin de verileri olumlu kılacağını düşünüyor. Yılın tamamında global büyümedeki iyi seyir, yurtiçindeki büyük projelerin devamı ve kentsel dönüşüm dolayısıyla güçlü seyreden inşaat sektörünün etkisiyle çimento sektörünün iyi bir yıl geçireceğini belirten Şahin, “Yurtdışı tarafında ise en büyük ihracat pazarlarımızdan olan Suriye’ye çimento ihracatı 2017’de yüzde 33 artış göstermişti. Zeytin Dalı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin bölgesinin inşasında oluşacak ihtiyaç da ihracatımıza olumlu yansıyacaktır” diyor.

Çimento sektörünün iyi bir yıl geçireceğine inanan Şahin, Akçansa, Çimsa ve Mardin Çimento’ya “AL” verirken genelde sektör hisselerin yakından takip edilmesini öneriyor.

“SEKTÖRDE BÜYÜME DEVAM EDER”

Çimento sektörünün yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yeni proje başlangıçları ve inşaatları^ hızlanması ile mevsimsellik etkisini tam olarak hissetmediğini hatırlatan Gedik Yatırım Değerler Araştırma Müdürü Ali Kerim Akkoyunlu, satışların ikinci çeyrekte artış göstermesini ve pazarın genişlemeye başlamasını bekliyor.

2018’de çimento sektöründe talebin yüzde 4-4.5 artış göstereceğini tahmin eden Akkoyunlu, inşaat sektöründeki yükseliş ve ihracat kapasitesi ile 2018’de de sektörün büyümeye devam edeceğine inanıyor. Son dönemde kentsel dönüşüm ve Kanal İstanbul kapsamında yaklaşık 7 milyon konutun, 2023 yılına kadar tekrar inşa edilmesi gibi projelerin, 130-140 milyon ton civarında çimento kullanımının önünü açması açısından önemli bir nokta olarak değerlendiren Akkoyunlu, “Faizlerdeki yukarı yönlü seyrin devamı ile konut kredilerinin daralma göstermesine tepki olarak inşaat sektöründeki yavaşlamanın devam etmesi çimento satışlarında da en büyük riski oluşturuyor. Ayrıca Türkiye açısından en büyük üç çimento pazarı olan Irak, Rusya ve Libya’da Türk firmalar tarafından inşaatı devam eden ve yeni yapılacak projelerin sayısı sektör görünümü için önemli bir olumlu gelişme sayılabilir. Euro Bölgesi’nin uzun süredir yaşadığı ekonomik yavaşlamanın sonra ermesi ve canlılık kazanması sektöre yeni ihracat alanları açılmasını sağlayabilir” diyor.

Bu yılm çimento sektörü için iyi geçeceğine inanan Ali Kerim Akkoyunlu, orta ve uzun vade için portföylere dahil edilmek üzere sektör hisselerinin yakından izlenmesini öneriyor.

Ali Kerim AKKOYUNLU / Gedik Yat. Değerler Araş. Müdürü
“En büyük oyunculardan biri Çimsa”

ÇİMSA: 2017’de satış ve karlılık rakamlarında sağladığı trendi koruması, yüksek temettü verimliliği, kar marjı yüksek beyaz çimento üretimine verdiği ağırlık ve kapasite artırmaya yönelik yeni yatırımları ile endeks üzerinde getiri sağlamaya devam etti. Şirketin performansının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini düşünüyoruz. 8.2 FD/FAVÖK ve 7.9 F/K oranlan ile işlem gören Çimsa hisseleri bu çarpanlara göre ucuz görünmekte. 2018’de de olumlu bir performans beklediğimiz şirket sektördeki en büyük oyunculardan biri olmaya devam edecektir.

Şirket hisselerinin yakından “izlenmesini” öneriyoruz.

AKÇANSA: 2017’de büyük altyapı harcamaları ve inşaat projeleri tarafından oluşturulan talep ve ağırlıklı olarak Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde planlanan kentsel dönüşüm, Üçüncü Havalimanı projesi, Çanakkale Köprüsü gibi altyapı projelerinin çimento talebini desteklemesi ile karlılığını sürdürmeyi başardı. Şirket yurtiçi çimento ihtiyacının yüzde 10’unu, toplam çimento ve klinker ihracatının ise yüzde 12.5’ini karşılıyor. 2016 son çeyrek ve 2017 ilk çeyrekte çimento fiyatlarında ki gevşeme, enerji maliyetlerinde görülen artışlar ve operasyonel tarafta zorlanmalara sebep olsa da şirket hisseleri çarpanlarına göre ucuz işlem görmekte. [7.8 FD/FAVÖK ve 14 F/K] Şirket hisselerinin yakından “izlenmesini” öneriyoruz.

Yunus ŞAHİN / Al Capital Yatırım Men. Değ. Analisti
“Mardin Çimento’ya ‘al’ tavsiyesi”

MARDİN ÇİMENTO: 2017’yi en iyi geçiren çimento şirketlerinin başında şüphesiz Mardin Çimento geliyor. Yüzde 42 satış ve yüzde 38 net kâr artışıyla bu yılı çift haneli kâr artışıyla kapayan nadir çimentoculardan biri. Temmuz ayında ödenmek üzere net 37 kuruş temettü açıklayan şirketin yurtiçi talebinde yüzde 42’lik bir artış yaşandı. Yurtdışı tarafta talep 2017 yılında bir miktar toparlanma yaşadı. Ancak Suriye’deki iç savaşta IŞİD tehdidinin ortadan kalkmasının da etkisiyle 2018’de Mardin’in ihracat potansiyelini güçlü görüyoruz. Bölgeye yakınlığı dolayısıyla lojistik avantajı bulunan firmanın hisselerinde yüzde 32 yükselme potansiyel ile 5.63 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Ve “AL” tavsiyesi veriyoruz.

ADANA ÇİMENTO: 2017’nin ilk çeyreğinde gerileyen brüt kâr marjlarının etkisiyle kârlarında düşüş yaşayan şirket son iki çeyrekte bir toparlanma gösterdi. Yılı yüzde 22’lik ciro artışı ve yüzde 4’lük net kâr düşüşü ile tamamladı. Cirodaki artışta yüzde 172 artan ihracatın etkisi ise oldukça büyük. Hisse başına net 60 kuruş temettü açıklayan Adana Çimento’yu yurtdışı talepteki güçlü seyrin devamını bekleyerek izleme listemize alıyoruz.

UNYE ÇİMENTO: 2017’de ciro büyümesi kaydedemeyen Ünye Çimento yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelir ile bir önceki yıla göre yüzde 33 daha iyi kâr açıkladı.

Temettü verimliliği açısından borsanın en iyi şirketlerinden olan Ünye Çimento Temmuz’da dağıtılmak üzere hisse başına net 48 kuruş temettü açıkladı. Yurtiçi talepteki büyümeye rağmen yurtdışı katkısının düşük kaldığı firma için 2018’in daha iyi geçmesini bekliyoruz. Bu sebeple Ünye’yi izleme listemize alıyoruz.

Gedik Yatırım’ın çimento hisseleri için öngörüsü

Adana Çimento İZLE
Afyon Çimento İZLE
Akçansa İZLE
Aslan Çimento İZLE
Bolu Çimento İZLE
Batı Söke İZLE
Batıçim İZLE
Bursa Çimento İZLE
Çimsa İZLE
Çimentaş İZLE
Göltaş İZLE
Konya Çimento İZLE
Mardin Çimento İZLE
Nuh Çimento İZLE
Ünye Çimento İZLE

Al Capital Yatırım’ın çimento hisseleri için öngörüsü

Adana Çimento İZLE
Afyon Çimento İZLE
Akçansa AL
Aslan Çimento SAT
Baştaş Başkent Çimento İZLE
Batı Anadolu Çimento SAT
Batısöke Çimento SAT
Bolu Çimento İZLE
Bursa Çimento İZLE
Çimentaş İZLE
Çimsa AL
Göltaş SAT
Konya Çimento SAT
Mardin Çimento AL
Nuh Çimento İZLE
Ünye Çimento İZLE

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu