Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

CFD sözleşmeleri

CFD sözleşmeleriCFD (contract for difference) sözleşmeleri, Türkçe karşılığı olarak, fark sözleşmeleri veya fark kontratları, piyasalarda kullanılan finansal sözleşmelerdir. Bir dayanak varlık üzerinden, kaldıraç kullanılarak, yatırım yapılan ürünün fiziksel teslimatı söz konusu olmadan belli bir vade sonunda işlemlerin sonlandırıldığı sözleşmelerdir. Böylelikle belirlenen tarihler arasındaki fiyat değişimlerinden kazanç elde etmek mümkün hale gelir. Sözleşme bitim tarihlerinde mevcut CFD sözleşmesinin geçerlilik süresi dolacağı için açık pozisyonlar otomatik olarak kapatılır.

CFD ürünler tezgah üstü türev ürünlerdir. Türkiye’de CFD işlemleri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ‘Yurtdışı Türev Araçlar’ başlığı altında düzenlenmiştir. CFD sözleşmelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri bellidir. 1990’lı yıllardan sonra popüler yatırım araçları arasına giren sözleşmeleri hisse senetleri, emtialar, endeksler, pariteler ve hatta tahvil ve bono gibi ürünler üzerinden kaynak olabilirler. Türkiye’de IŞIKFX, CFD ürünler üzerinden özellikle yerli yatırımcılar için belli emtia ürünlerinde ve dünya hisse endeksleri üzerinden düşük maliyet ve kaldıraç fırsatı ile yatırım yapabilme fırsatı sağlayan sayılı kuruluşlardan biri. Sermaye piyasalarını takip eden ve bu piyasalar üzerinden spekülatif amaçlı gelir elde etmek isteyen I yatırımcılar için dünyanın uzak köşelerinde yer alan borsa endeksleri ve farklı emtia ürünlerinin fiyatlarına 5/24 ulaşabilmek ve bu ürünlere kendi ekranları üzerinden yatırım yapabilme algısı ülkemizde yeni yeni gelişiyor.

2008 krizinden sonra özellikle Amerika ve Avrupa borsalarmda belirli hisse ve endekslere yatırım yapan yatırımcıların bugün itibari ile dolar bazında minimum 3-4 kat gelir elde edebileceğini bugünkü fiyat ve grafiklere bakarak söyleyebiliriz. Bu anlamda foreks piyasalarında yatırımcıların farklı sözleşmeleri kullanarak yurtdışı gelişmeleri takip ederek CFD ürünlerine yatırım yapma şansı bugün her zamankinden daha çok.

İKİ YÖNLÜ İŞLEM İMKANI

Foreks piyasasında olduğu gibi CFD ürünler üzerinde de yatırımcılar iki yönlü işlem yapabilme fırsatına sahipler. Piyasada yatırımcılar doğru tahmin sayesinde alış yaptıklarında fiyat artışlarından gelir elde edebildikleri gibi fiyatlar düşerken satış işlemleri açarak da gelir elde etme şansına sahip oluyor. Ayrıca dünyada bütün yatırımcılar tarafından takip edilen ülkelerin merkez bankalarının politika değişikliklerinde etkili olabilen emtia fiyatları üzerinden de CFD kontratları üzerinden yatırım yapılabilmekte. CFD kontratlarının diğer önemli bir özelliği de vade sonu nedeni ile swap (gecelik taşıma maliyeti) uygulamasının olmamasıdır. Ürün bazında farklı kaldıraç uygulamalarının piyasada uygulandığı CFD ürünler genellikle ‘future’ kontratlar üzerine yazılan kaldıraç imkanı ile düşük oranda birikimler ile yatırım yapılabilir ürünler oldukları için tercih edilmektedir. Alman ürünün piyasa bilgileri, gelecek beklentileri ve teknik analiz detayları piyasaya giriş ve çıkış noktaları açısından önemli bir konudur. Bu tür bilgiler IŞIKFX Finansal Analistleri tarafından devamlı olarak yatırımcılar ile paylaşılmakta ve yatırımcıların CFD’ler hakkında önemli bilgilere sahip olmasına olanak tanınmakta. CFD’ler Türkiye’de yeni kullanılmaya başlayan bir enstrüman olduğu için IŞIKFX finansal okur yazarlığı artırmak adına devamlı olarak düzenlediği eğitimleri ile yatırımcılarının bilinçlenmesini sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu