Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Çeyrek Altın Yerine Gram Altın Almaya Başladık

Çeyrek altının fiyatı 200 TL’yi aşınca vatandaş çareyi gram altında buldu. Gram altında en yoğun talep 120-130 TL arasında satılan 1 gramlıklara oluyor…

ESKİDEN düğünlerde, sünnetlerde, altın günlerinde hatta doğumlarda cumhuriyet altını takmak bir gelenekti. Bütçeye ya da yakınlık durumuna göre, çeyrek hatta tam olarak takılan cumhuriyet altını hediyeler, son yıllarda neredeyse tarih oldu. Çeyrek cumhuriyet altının fiyatının 205 TL’ye, tam cumhuriyet altınının 838 TL’ye fırlaması yüzünden vatandaşlar çareyi 128 TL’lerden satılan gram altında buldu.

Özellikle büyük şehirlerde gram altına olan talepte son yıllarda ciddi artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, fiyatının yanı sıra yatırımcıya sağladığı çok sayıda avantajın da talebi artırdığını belirtiyor. Örneğin, altının en büyük sorunu olan güvenlik, gram altında yok denecek düzeyde. Düşük ayar, eksik gram gibi çoğu vatandaşın anlayamayacağı riskler de sertifikalı gram altında yok. Ancak belirtmekte fayda var, satın aldığınız gram altının paketinin açık olmaması gerekiyor. Uzmanlar, orijinal kabında ve üzerinde seri numarası ile hologramı olan gram altın alınması gerektiğini bunlarda riskin olmadığını ifade ediyor. Öte yandan altındaki en önemli risk, tabii ki saklama. Evde saklanan altınların her an çalınma riski bulunuyor. Bu riski almak istemeyenler ise bankalar kanalıyla gram altın alabilirken isterlerse altın hesabı açtırıyor. Hatta vadeli açılan altın hesaplarına faiz de almıyor. İşte, bu ihtiyacı ve artan talebi gören altın üreticileri, şimdilerde gram altın üretimine yoğunlaşmış durumda. Anlaşmalı bankalara özel olarak yaptıkları üretimin yanı sıra Türkiye çapındaki kuyumcular üzerinden de gram altın satışı yapıyorlar. Ayrıca isteyen firmalara özel gram altın üretimleri de var.

altin

0.01 GRAM, ALIM SATIM İMKANI

VakıfBank, müşterilerine, yatırım hesapları üzerinden 1 gram, altın depo hesapları üzerinden 0.01 gram ve katları şeklinde alım satım imkanı sağlıyor. Müşterilerinin en çok tercih ettiği işlem miktarının 10 gram altına yoğunlaştığını söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Haşan Ecesoy, “Son yıllarda küresel piyasalardaki dalgalanma sonucu altının ‘güvenli liman’ olarak öne çıkması ile müşterilerimizin talebi arttı. En çok talep, bireysel yatırımcılardan geliyor. Yurtiçi dağılımına baktığımızda ise talebin ağırlıklı İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden geldiği görülüyor” diyor.

VakıfBank gram altın alım satım işlemlerini tüm şubelerinden, internet bankacılığı, ATM, mobil bankacılık ve çağrı merkezi yoluyla gerçekleştirebiliyor. Gram altın alırken, yatırımcıların özellikle sertifikalı altınları tercih etmesi gerektiği uyarısında bulunan Ecesoy, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gram altın, sahip olduğu sertifika ile yüzde 100 güvenli. Gösterilen azami dikkate rağmen fiziki altınlarda hemen her zaman güvenlik sorunu ile karşılaşılabilir. Gram altına olan yatırımcı talebini belirleyen en önemli konu ise fiyatı. Yatırımcılar altını genellikle düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satıyorlar. Dünyadaki eko- nomik konjonktüre paralel olarak dolar kurunun ve altın fiyatlarının 2016 yılında da tarihi zirveleri görmesi nedeniyle, yatırımcılar bu seviyelerden altın almak yerine daha çok önceki yıllarda aldıkları altınları azaltmayı tercih ediyor.”

“TALEP, 1 GRAM ALTINA YOĞUNIAŞTI”

Altın piyasasının iddialı isimlerinden Nadir Gold firmasının yetkilileri, vatandaşın gram altına talebinin her geçen gün arttığına vurgu yapıyor. Bunda özellikle çeyrek ve yarım altın fiyatlarının yükselmesinin etkili olduğunu savunan firma yetkilileri, artık fiyatının yüksekliği yüzünden vatandaşın çeyrek altın yerine 1 gram altına yöneldiğini vurguluyor. Şirket, ürettiği gram altınlar içinde en yoğun talebin 1 gram altına olduğu bilgisini veriyor.

Türkiye çapında altın satışlarını bayileri kanalıyla yapan Nadir Gold’un en yoğun satış yaptığı iller ise İstanbul, Kocaeli, İzmit ve İzmir. Bugün neredeyse her kuyumcuda Nadir Gold’un gram altınının satıldığı bilgisini veren şirket yetkilileri, müşterilerine sundukları hizmet ve avantajları şöyle özetliyor: “Yatırımcılarımız dünyanın her yerinde ‘Nadir Gram’ altınlarını hiçbir zorluk çekmeden hemen nakde çevirebilirler. Alım/satım arasında, 1 TL gibi düşük bir fark var.

Artık sadece altında değil çoğu üründe güvenlik problemleri var. Bu nedenle vatandaşlarımıza bizim şubelerimizden, bayilerimizden ve tanıdıkları kuyumculardan alışveriş yapmalarını öneriyoruz. Bu şekilde güvenlik problemini minimuma indirmiş olurlar. Vatandaşlarımızın ürünlerimizi alırken ilk dikkat etmeleri gereken husus ise, gram altının paketinin hiç açılmamış olması. Ayrıca altının üzerindeki seri numarası ile paketin üzerindeki numaranın aynı olması gerekiyor. Ayrıca altının arka tarafında hologram olması da güvenlik riskini en düşük seviyeye indiriyor.”

7/24 NAKDE ÇEVRİLEBİLİYOR

Gülaylar, gram altın satışını Happy Gold ve Gülaylar Ziynet olarak iki farklı ürün grubu ile yapıyor. Yüzde 99.5 saflıkta 24 ayar altından imal edilen Happy Gold’da izleme kodu, külçe numarası ve ağırlık bilgileri kredi kartı boyutlarındaki ambalajı üzerinde belirtiliyor. Bu özellikler nedeniyle Happy Gold’un taklit edilemediğini söyleyen Gülaylar Genel Müdürü Tolga Eriz, “Happy Gold gram altınlar, her özel gün için farklı mesajların yer aldığı özel zarflarla satılıyor. Ürünlerin satışı 0.5, 1, 2.5, 5,10, 20, 50 ve 100 gr olarak sekiz farklı gramajda gerçekleştiriliyor. Gülaylar Ziynet Altın ise klasik ziynet altının Gülaylar güvencesi ile tasarlanmış hali. 22 ayardan imal ediliyor ve 1, 2 ve 4 gramlık seçenekleri var. Bu ürünümüzü de Gülaylar Çeyrek, Gülaylar Yarım ve Gülaylar Tam şeklinde satışa sunuyoruz” diyor’.

Bugün Türkiye’de altına yatırım yapacak insanların bilezik, tam, yarım, çeyrek ve gram altını tercih ettiğini söyleyen Eriz, satış kanallarıyla ilgili de şunları söylüyor: “Gü-laylar’m gram altını Happy Gold ve Gülaylar Ziynet ürünleri, mağazalarımızdan ve online satış sitesi Gulay-lar.com’dan satın alınabiliyor. Ürünün satışı ise tüm Gülaylar mağazalarında, Türkiye’deki sarraf, kuyumcu, döviz büfelerinde, yurtdışında Londra Altın Borsası fiyatları üzerinden dünyanın birçok ülkesinde yapılabiliyor. Kısacası 7/24 nakde çevrilmesi mümkün. Alım satım arasında yüzde 5’lik bir fiyat farkı bulunuyor.” Gülaylar’m hemen tüm bankalarla çalışması var. Şirket, ayrıca personel ikramiyeleri, primleri, bayi organizasyonlarında ödüller veren Türkiye’nin bilindik birçok şirketine özel ürün satışı da gerçekleştiriyor.

BANKALAR DA SATIYOR

İstanbul Altın Rafinerisi Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Anık, gram altın satışında her sene istikrarlı bir artış yaşandığını söylüyor. Genelde takı amaçlı gram altın talep edenlerin, artan altın fiyatları nedeniyle artık düşük gramajlı gram altınları tercih ettiğini söyleyen Anık, “Çünkü tüketiciler, bizde keselerine uygun altın bulabiliyor ve böylece takı takma geleneklerini sürdürebiliyorlar. Yatırım amaçlı talepte ise, daha çok yüksek gramajlı gram altınlar tercih ediliyor” diyor. İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürünlerine ağırlıklı büyükşehirlerde yaşayanlar talep gösteriyor. Özgür Anık, bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Bunun altında yatan sebep büyükşehirlerde yaşayan kişilerin satın alma kararlarını geleneklerinden daha çok mantıkları ile yapmaları. Özellikle Anadolu’da, gelenekler o kadar ağır basıyor ki vatandaşımız çok yüksek işçilik maliyetlerine katlanıp altın yatırımı yapabiliyor. Maalesef ülkemizde altın yatırımı yapılırken mantıktan daha çok gelenekler ağır basıyor.” Bugün İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürettiği gram altınlar, Kuveyt Türk, Akbank, Türkiye Finans ve DenizBank’ta mevduat olarak kabul ediliyor. Yatırımcılar bu sayede ismi geçen bankalardan gram altın satın alıp ya da bu bankalara İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürettiği gram altınları götürerek banka hesaplarına aktarabiliyorlar. İstanbul Altın Rafinerisi, bankaların yanı sıra birçok ulusal şirket için de hem şirket personeline hem de müşterilerine yönelik özel üretim yapıyor. Anık’ın verdiği bilgiye göre, yatırımcıları İstanbul Altın Rafinerisi’nin anlaşmalı olduğu bankaların yanı sıra kuyumcu ve sarraflardan da gram altın temin edebiliyor.

Gram altının avantajları

■ 1 gram ve katlan üzerinden alım satım imkanı sunuyor.

■ Uluslararası standartlarda ve 24 ayar.

■ Diğer altın ürünlerine göre işçiliği az olduğu için alım satım arasındaki fark düşük.

■ Nakde çevirmek istediğinizde eski-yeni tarih ayrımına göre fiyatlandırma yapılmıyor.

■ Sertifikalı olması yüzünden dünyanın pek çok ülkesinde kolaylıkla nakde çevrilebiliyor.

■ Altın mevduat hesabı açtırma ve faiz kazanma imkanı var.

■ Altın mevduat hesabı olanların diledikleri miktarda bozdurup diledikleri miktarda yeni alım yapma imkanı bulunuyor.

■ Gram altın kapalı ambalajda olmasının yanı sıra ambalajda seri numarası ve hologramı olduğu içi yüksek güvenlik özelliği taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu