Bayilik Veren Firmalar

Çaykur, franchise verecek

Çayla markasıyla yeme-içme sektörüne giren Çaykur, franchise verecek. Dört farklı konsepti olan şirket, 2017’de 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Çayla, İstanbul’un yanı sıra Rize, İzmir, Ankara, Adana, Konya ve Şanlıurfa’da da mağazalar açacak.

Türkiye’deki çay pazarının yüzde 55’ini elinde bulunduran Çaykur, Çayla markasıyla yeme-içme sektörüne adım attı. İlk iki şubesini İstanbul Bağdat Caddesi’nde açan şirket, üçüncü şubesini ise Tuzla Marina’da açacak. Büyüme stratejisini franchise üzerine kuran Çaykur, 2017 yılına kadar yurtiçinde ve yurtdışında 100 şubeye ulaşmayı planlıyor.

cayla

Yeme-içme sektöründe ağırlıklı olarak kahve konseptlerinin öne çıktığını söyleyen Çaykur Yönetim Kurulu Başkanı imdat Sütlüoğlu, “Çay konusunda ise bir açık vardı. Çayla markası adı altında, Türk çay kültürünü önce Türkiye’de sonra da tüm dünyada yaygınlaştırmayı misyon ediniyoruz” diyor. Çaykur’un büyüme planları sadece Türkiye ile sınırlı değil. Şirket, yaz aylarında ilk yurtdışı şubesini Mekke’de açmayı planlıyor. Ardından Medine ve New York’ta mağazalar açılması hedefleniyor.

Çayla’nm dört farklı konsepti bulunuyor. 250 metrekare ve daha büyük mekanlar için planlanan ‘bistro’ konseptinde çayın yanı sıra yemek de bulunuyor. 100 metrekare büyüklüğünde planlanan ‘köşe’ konsepti yemeksiz olacak. 30 metrekarelik ‘kiosk’ konseptinde çay, pasta ve atıştırmalık ürünler bulunması planlanıyor. ‘Çay bahçesi’ konsepti ise bistro gibi yemek ve çayın birlikte olacağı açık alanlara özel olarak tasarlanacak.

ANADOLU’YA YAYILACAK

Bir şube için metrekare maliyetlerinin bin-bin 200 dolar civarında olduğunu söyleyen imdat Sütlüoğlu, “Mağazaların tasarımı ve yapımı bize ait olacak. 45 ile 60 gün arasında magazayı bitirip girişimciye teslim edeceğiz” diyor. Yatırımın maksimum 36 ay içinde amorti edilmesi planlanıyor. İstanbul’un yanı sıra Rize, İzmir, Ankara, Adana, Konya, Şanlıurfa da şirketin büyümeyi planladığı şehirler arasında yer alıyor.

Çayla’da başta geleneksel çayın yanı sıra 60’a yakın farklı çay çeşidi ve Türk ve dünya mutfağından yemekler yer alacak. Mağazalarda sağlıklı yaşam trendine yönelik ürünler de bulanacak.

Çayla’da şeker yerine geçen özel bir bitki olan stevialı tatlı ve dondurmalara da yer vereceklerini söyleyen imdat Sütlüoğlu, yaklaşık dört yıldır stevia bitkisi üzerinde çalıştıklannı ve sonunda üretmeyi başardıklarını belirtiyor. Üretimde olumlu sonuç alan Çaykur, stevia üretmek için fabrika kurmaya hazırlanıyor. Bu yıl bitmesi planlanan ve yaklaşık 5 milyon dolara mal olacak tesisin üretim kapasitesi yıllık 50 ton olacak.

2015 yılını 2,1 milyar TL ciro ile kapatan Çaykur, 20l6’da yüzde 10-15’lik büyüme hedefliyor. Geçen yıl 75 milyon TL’lik ihracat yaptıklarını söyleyen İmdat Sütlüoğlu, Çayla’nm da sağlayacağı katkıyla çay ihracatını artırmayı planladıklarını vurguluyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Rize, İzmir, Ankara, Adana, Konya, Şanlıurfa.

İlk sermaye: Metrakare maliyeti bin-bin 200 dolar arasında.

Ciro hedefi: Maksimum 36 ayda yatırımın geri dönüşü hedefleniyor.

Kâr marjı: Yüzde 10-15 arasında. Bayilerde aranan özellikler: Sektörde deneyimli, işinin başında duracak girişimciler.

Başvuru için: 0464 213 02 11

6 Yorum

  1. Biz kayseeinin en işlek mahallesinde dukkan kiraladık çay evi olarak bize yardimci olurmusunuz sizin bünyenizde çalişmak istiyorum

  2. Size yazacak bisey bulamiyorum bir metre kare 1200dolar diyen bir Türk Kültürü düşüneni anlamiyorum ve Özcan bey cok ama çok haklı

  3. Çok güzel bir girişim faaliyeti ben bu işi severek yapmak istiyorum

  4. Amaç, Türk kültürünü yaymak diyorsunuz ama, konu paraya gelince, dolar üzerinden hesap yapıyorsunuz. Yüzde 500-1000 kar marjı olan bir sektör içinde, sadece yüzde 15 kar veriyorsunuz. Milletin sırtından para kazanmayı hak sayan,adeta köle taciri anlayışında olan sizlere, az insan olun diyeceğim ama, nerdee.. yazık ki ne yazık, Allah adaletini göstermeli ve sizin gibilere tufan getirmeli. İşte o zaman dünya yaşanacak bir yer olacak ve cehenneme gerek kalmayacaktır.

  5. Bir CAYKUR çalışanı olarak.
    Bu işe atılmayi bayilik almayi çok isterim genç ve dinamik birisi olarak basaracagimdan eminim.
    Teşekkürler..

  6. Çok aklima yatan bi iş projeleriniz yatirimlariniz genç girisimci olarak aklimi çelen ve gerçekten aydınlık bi ticareti hedefleyen adimlar bunlar bende bu işe atilmak istiyorummmm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu