İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Cam Üfleme ve Vitray

CAM ÜFLEME VE VİTRAY

“Her girişimci yeni fikirlerin doğacağı ortamı kendi yaratır!”

Bu söz cam sanatı için söylenmiştir sanki. Yine emeklilerin sanatçı ruhuna hitap eden bir meslekten bahsediyoruz. Hem hobi hem de kazanç.

Cam Üfleme ve VitrayBugün İstanbul Beykoz’da yoğunlaşan cam işlikleri bu işin başlıca merkezi. Hatta yabancı sanatçıların sık gelip ders verdiği, kısaca ‘Cam Ocağı’ adıyla anılan, yalnız İstanbul’a değil, Türkiye’ye mal olmuş harika bir okul var orada. Her yaştan öğrenci kabul eden okulun müdavimleri arasında genç emekliler de dikkat çekiyor. Günümüzde klasik mimarinin yanı sıra, modern mimaride vitray uygulamaları önemli yer tutuyor. Bilhassa ibadethaneler, restoranlar, toplu taşıma alanları, istasyonlar, fuarlar, müzeler bu işin en fazla uygulandığı yerler.

Modern vitraylarda artık kurşun kullanılmıyor. Sağlığa zararı olmayan bir meslek vitray üretimi. Cam üflemeciliği ise yüksek ısı altında erimiş cam materyaline şekil verme işlemi.

Yaratıcılığa, özgünlüğe açık bir iş. Eserlerin pazarı çok geniş. Her cam üfleyicisi aslında başlı başına bir sanatçı.

Bu konularda uzmanlaşanlar cam duvar panoları ve süs objeleri de üretiyorlar. Her yıl başta İtalya olmak üzere fuarlar kuruluyor, ödüller veriliyor. Bu işin ilginç örneklerini yalnız mağazalarda, fuarlarda, binalarda değil, İstanbul Metrosu’nun ışıltılı istasyonlarında bile görmeniz mümkün.

Eskiden odun ateşinde cam boncuk üretmek için yapılmış ocaklar yerine şimdi modern ergitme sistemleri var. Yatırım çok büyük değil. Önce tek bir konuda uzmanlaşıp, işinizi geliştirdikçe çeşit artırmanız size ikinci bir meslek kazandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu