Pazarlama Reklam

Çalışanlar kadın, yöneticiler erkek

Reklamcılık, kadın istihdamı açısından şanslı bir sektör. Fakat IKielsel verilerine göre, en büyük reklam verenler ve reklam ajanslarında kadın yöneticileri dürbünle arayıp bulmak gerekiyor…

KADINLARIN istihdam oranında yüksek olduğu alanlardan biri de reklamcılık

Bunda elbette kadınların “değer katma” ve “yaratıcılık”ta karşı cinse adeta çalım atmasının rolü büyük. Ancak bu yılın Haziran ayında “Advertising Age” tarafından açıklanan rakamlar, ne yazık ki sektörde çalışan kadınların “cam tavanlar”ı tam olarak kıramadığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Öyle ki dünyada bu konuda en büyük gruplardan WPP’nin kıdemli yöneticilerinin yüzde 46’sı; bir diğer dev Publi-cis Groupe’un çalışan sayısının yüzde 49,3’ü; Omnicom’un ABD’deki yöneticilerinin yüzde 54’ü ve Interpub-lic’in yönetici pozisyonlarının yüzde 55’i kadınlardan oluşuyor.

Bu yine iyi… Açıklanan tabloda Türkiye’nin durumu ise kadınlar açısından çok daha can acıtıcı cinsten. Zira Nielsen verilerine göre, 2015’in en büyük reklam verenleri ve reklam ajansları listeleri incelendiğinde, kadın yöneticileri dürbünle arayıp bulmak gerekiyor. Buna göre, Türkiye’nin en büyük 50 reklam vereninden yalnızca üçünün tepe yönetici koltuğunda kadınlar oturuyor. Aynı veri en büyük 50 reklam ajansına bakıldığında da sadece beş ile sınırlı kalıyor.

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması

FARK YARATAN KADINLAR!

Hal böyle olunca Advertising Age tarafından iş dünyasındaki en başarılı kadınları onurlandırmak üzere gerçekleştirilen ‘bönlen to Watch” kapsamında seçilen “2016’nın Fark Yaratan Kadınları” hepimizin dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle de reklam ajanslarının tepe yöneticiliğini sürdüren kadınların ödüllendirilmesi, sektörün en azından geleceği açısından örnek olması açısın-dan önemli… Bunlardan “Yaratıcı Lider” kategorisinde öne çıkan isim Rafineri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu oldu.

Konu reklamcı kadınlar olduğunda zaten Rafineri dikkat çekici bir hikayeye sahip. O yüzden baştan söyleyeyim, Rafineri genel olarak ve Nil Bağcıoğlu özelinde bu tabloya pek uymuyor. 2001’de Nil Bağcıoğlu’nunyanı sıra Aslı Yorgancıoğ-lu ve Ayşe Bali gibi kadın isimlerin ortaklığında kurulan ajans, 15 yılda sektörün en önemli markalarından birine dönüşmüş durumda. Bugün Rafineri’de 110 kişinin çalıştığını ve 50’yi aşkın dev müşteriye hizmet verildiğini belirten Bağcıoğlu, sektör genelinin aksine, “Bizde her kademede hem kadın hem de erkekler eşit şartlarda çalışır” açıklamasını yapıyor.

DURUM FARKLI

Reklamcılık sektörünün yine de kadınlar açısından şanslı bir sektör olduğuna dikkat çeken Bağcıoğlu, genç kadın reklamcıların sektöre katılmasıyla bu gücün daha da artacağına işaret ediyor. “Ortalama işi kabul etmeme, daha iyisini yapana kadar çalışmak bizim en önemli kuralımız. Ortalama iş sizi aşağıya çeker. Biz ödüllerimizi hep daha iyisini yapabileceğine inanan bir ekiple çalışmaya borçluyuz” diyen Bağcıoğlu, “Women to Watch” listesinde yer alma başarısının püf noktasının da bu olduğunu açıklıyor. “Kadınların işlerinde başarılı olmak için çok çakşırken düzgün bir evlilik ve aile yürüteme-yeceklerine inanmıyorum” diyen Bağcıoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Başta insanın kendisinin, sonra da ailesinin kadının başarılı olacağına inanması ve destek olması gerekiyor. Zamanın doğru planlanması ve çalışkanlıkla ben ğ kadının başarılı olabileceğine inanıyorum. O sebeple öncelikle kadınların kendilerine, sonra da eşlerinin onlara güvenmesi, destek olması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu