Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Büyüme hedefi yukarı yönlü revize edilecek

Kalkınma Bakam Cevdet Yılmaz, 2016’da büyümenin temel kaynağının yatırımlar ve ihracat olacağını vurguladı. Türkiye’nin pozitif ayrışacağını belirten Yılmaz, Orta Vadeli Program ’ın da revize edileceği söyledi…

Cevdet Yılmaz

KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz, 1 Kasım seçimleri sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının hem 2015’in son çeyreğine hem de 2016’ya ilişkin beklentilerde iyileşmeyi beraberinde getirdiğini vurguluyor. Siyasi konuların ekonomi gündemini meşgul etmeyecek olmasının büyümeyi etkileyebilecek döviz kuru, özel sektör yatırımları, faiz gibi değişkenler üzerinde olumlu etki yaratacağını belirten Yılmaz, üçüncü çeyrek büyümesinin piyasa beklentilerinin yaklaşık bir puan üzerinde yüzde 4 olarak gerçekleşmesinin 2015 ve 2016 yılları için büyüme tahminini yukarı çektiğini söylüyor. Yılmaz, “Bu olumlu beklentilerin gerçekleşmesiyle büyüme hızlanacağı gibi istihdamda da artış yaşanması ve işsizlik oranında düşme bekleniyor” diyor.

TALEBE OLUMLU KATKI

2016 için bir diğer önemli muhtemel gelişmenin asgari ücrete yapılacak zammın iç talebi güçlendirmesi ve büyümeye destek vermesi olduğunu kaydeden Yılmaz, şunları ifade ediyor:

“Bu gelişmeler ve baz etkisi nedeniyle 2016’da büyüme hedefimizi yukarı yönlü revize edeceğiz. Büyümenin temel kaynaklan yatırımlar ve ihracat olacak. Yakın gelecekte 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısını ve Yıllık Programı TBMM’ye sevk etmeden önce Orta Vadeli Program’ı revize edeceğiz.”

2016’da gıda, uluslararası emtia ve özellikle petrol fiyatlarmda düşme kaynaklı olmak üzere enflasyonda gerileme beklediklerini dile getiren Yılmaz, 2015’te cari açıkta kaydedilen gerilemenin 2016’da da süreceğini vurguluyor. Yılmaz, hızlandırılan reform süreci ve mali disiplinin korunmasının cari açığı ve enflasyonu aşağı çekecek iki önemli unsur olacağını kaydediyor.

TÜFE ARTIŞ HIZINDA GERİLEME

TÜFE yıllık artış oranının 2015 yılı Kasım ayı itibarıyla yüzde 8.1 olarak gerçekleştiğini kaydeden Yılmaz, bu gelişmede, temel mal ve işlenmiş gıda fiyatları artış hızındaki baz etkisi kaynaklı yavaşlamanın belirleyici olduğunu ifade ediyor, işlenmemiş gıda fiyatlarmda ve kurlarda yaşanan artışın enflasyondaki düşüşü sınırladığına dikkat çeken Yılmaz, “20167da uluslararası emtia ve petrol fiyatlarındaki gerileme, yurtiçi gıda fiyatlarında yavaşlama, mali disiplinin sürdürülmesi ile birlikte yıllık TÜFE artış hızının gerilemesi beklenmektedir” diyor.

İHRACATTA ARTIŞ BEKLENİYOR

Önümüzdeki yıla ilişkin olarak, yapısal reform tedbirlerinin dış ticarette kalıcı iyileşmeleri getirmesi ve ihracatın ithalata olan bağımlılığını azaltmasına katkı sağlamasının beklendiğini ifade eden Yılmaz, “2015 yılındaki daralmaların ardından 2016 yılında ticaret ortaklarımızın talep yönlü politikalarını artırmasının da katkısıyla ihracatın kayda değer artış kaydetmesi beklenmektedir. Para ve maliye politikalarındaki uyumla birlikte gerçekleşecek üretim artışının yapısal reform tedbirleriyle sürdürülebilirliğini artırması ve kırılganlıkları en az seviyeye indirmesi önceliklerimiz arasında” diye konuşuyor.

TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞACAK

2015’te iki genel seçime rağmen bütçede gerçekleştirilen olumlu performansın 2016’da da korunacağını vurgulayan Yılmaz şunları kaydediyor:

“Güçlü kamu mâliyesi ve borç yapısı Türkiye’nin olumsuz uluslararası konjonktürden en az etkilenmesini sağlıyor. Son olarak Moody’s, Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyesini korudu. Tüm bu gelişme ışığında 2016’nm büyüme, istihdam, fiyat istikrarı gibi temel hususlarda daha olumlu seyredeceği ifade edilebilir. Ayrıca, cari açık gibi kırılganlık anlamında önem taşıyan bir alanda sağlanacak iyileşmeler ile birlikte ülkemiz, küresel krizin etkilerinin sürdüğü bir ortamda pozitif bir şekilde ayrışmayı başaracaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu