Bilim - Teknoloji - İnovasyonGirişimcilik Haberleri

Bu uygulama öğlen tatillerinizi uzatıyor

2014’ün ‘finansal girişimi’ seçilen akıllı telefon uygulaması ‘HesapAl; restorana gitmeden önden sipariş verme özelliğiyle çalışanların öğle tatillerini uzatıyor. Uygulama, ücretsiz olarak akıllı telefonlara yüklenebiliyor ve restoranlarda bulunan ORkodu okutarak menüye kolayca ulaşıp, garson yardımı olmadan sipariş verme fırsatı sağlıyor.


Yoğun şehir hayatında, günlük karmaşanın içinde zaman hızla akıp gidiyor. Zaman bu kadar değerliyken, bekleyerek geçirilmemesi gerektiğinden yola çıkılarak özellikle restoranda sipariş vermek ve yemeğin hazırlanmasını bekleme sürelerini kısaltma amacıyla bir uygulama geliştirildi; HesapAl.

Anlaşmalı restoranlarda kullanılabilen ‘HesapAl’, ücretsiz olarak akıllı telefonlara yüklenebiliyor ve restoranlarda bulunan QR kodu okutarak menüye kolayca ulaşıp, garson yardımı olmadan sipariş verme fırsatı sağlıyor.

Hesap Al uygulaması

Yemek sonunda MasterCard tarafından sağlanan mobil ödeme fonksiyonu sayesinde kredi kartı ile ödeme yapılabilen uygulama, bugün Bigchefs (Astoria), Dobby’s Burger (Kızıltoprak), illy (Kanyon-Akasya), Kahve Dünyası (Kabataş), Kırçiçeği (Ortaköy), Mado (Etiler) ve Secco Cafe (Bağdat Caddesi-Hillside) restoranlarında kullanılıyor. Şirketin CEO’su Emre Yılmaz, şu anda 15 markayla görüşmelerin sürdüğünü ve bu görüşmeler sonuçlanınca 200-300 şube ağına ulaşma planları yaptıklarını anlatıyor.

Nasıl doğdu?

HesapAl’ın CEO’su Emre Yılmaz, şirketin kurucusu. 2012 yılında ortağı Serter Varol ile birlikte mobil teknolojiler alanında proje üretmek üzere Mobven’i kuran Yılmaz, 2014 yılında ise Mobven çatısı altında oluşturduğu ilk spin-off girişimi olan HesapAl’ı Proven şirketinin de ortaklığıyla kurdu.

Profesyonel hayatta öğlen aralarının hep yemek siparişi vermeyi ve yemeğenizin gelmesini bekleyerek geçtiğini gören ve bu zamanı daha efektif kullanmak gerektiğini düşünen Yılmaz, bu amaçla bu uygulamayı geliştirdiklerini söylüyor.

İlk önce Bigchefs’in Astoria şubesiyle çalışmaya başladıklarını belirten Yılmaz, ardından diğer markaların geldiğini söylüyor.


Şu anda şube şube anlaşma yapsalar da ileride markalar bazında anlaşmalar yapılacağını anlatan Yılmaz, Türkiye’de ilk olan Hesap Al uygulaması, on dört aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan bir uygulama olduğunun da altını çiziyor.

Anlaşmalı restoranlarda kullanılabilen HesapAl, ücretsiz olarak akıllı telefonlara yüklenebiliyor ve restoranlarda bulunan QR kodu okutarak menüye kolayca ulaşıp, garson yardımı olmadan sipariş verme fırsatı sağlıyor.

Alman usulünü kolaylaştırıyor

Bugüne kada 10 bin kişinin uygulamayı indirdiğini ve 3 bin 500’e yakın tekil kişi sipariş verildiğini söyleyen Yılmaz, restoran sayısının artmasıyla bu sayının da artmasını beklediklerini belirtiyor.

Bu uygulamadaki amacı Yılmaz şöyle anlatıyor: “Uygulama, çalıştıkları restaurantlara ‘benim müşterim kim’ avantajı sağlıyor. Uygulama sayesinde hem müşterilerin kim olduğunu, hem de neler yendiği takip edilebiliniyor.Uzun ve kafa karıştıran menülerden seçenek sıkıntısı çekenler, uygulamada kolay şekilde sipariş verebiliyor. Arzu eden uygulama içinde yer alan öneriler kısmından da faydalanabiliyor. Uygulamayı kullananlar yemekle ilgili önceden yapılmış yorumları da görebiliyor. Ayrıca kalabalık yenen yemeklerde hesabı bölmek kolay hale geliyor.”

Uygulamanın hayata geçtiği günden bu yana kullanıcılar tarafından yoğun ilgi ve talep gördüğünü belirten İmre Yılmaz, HesapAl uygulamasını kullanıcıların yanı sıra mekanlarda çalışan garsonların da en büyük yardımcısı olarak gördüklerini belirtiyor. Hesap garsonu beklemeden uygulamadaki kart hesabından ödenebiliyor. İsteyen ise hesabı garsona da ödeyebiliyor. Çok yakında uygulama üzerinden kullanıcının bahşiş bırakabileceğini söyleyen Yılmaz, “Bu gibi hayatı kolaylaştıracak yeniliklere de devam edeceğiz” diye konuşuyor.


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu