Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsayı 125 bine taşıyacak 23 hisse

Borsa İstanbul dur durak dinlemeden yükseliyor. Yükselişin devam etmesini bekleyen analistler, esas faaliyet kârını sürekli artıran şirketlerin ve hikayesi olan sektörlerdeki hisselerin izlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

BORSA İstanbul’da uzun süredir devam eden yükseliş trendi geçen hafta da etkili oldu. Öte yandan uzun süredir piyasaların dillendirdiği kabine revizyonu nihayet geçen hafta gerçekleşti ve belirsizlik yaratan önemli bir spekülasyon unsuru ortadan kalktı. 15 bakan görevine devam ederken, altı bakanın görevleri değişti ve beş yeni bakan kabineye girdi. Revizyon sonrasında ise fiyat hareketleri, piyasaların bu değişiklikleri olumlu yorumladığım gösterdi. Nitekim endeks ise geçen hafta seans içinde 107 bin 749 puana kadar yükseldi.

Analistler global borsalar ışığında yükseliş hareketinin devam etmesinin yurtiçinde BIST-100 endeksinin yükselişine destek verebileceğini düşünüyor. Endeksin orta vadede yaklaşık yüzde 20’lik bir prim potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar böyle bir dönemde satışlarım ve esas faaliyet karını sürekli artıran şirketlerin, hikayesi olan sektörler beraberinde hisse seçiminin daha öncelikli olduğunun altım çiziyor. Özellikle sanayi hisselerine dikkat çekiyor. Savunma sanayi, beyaz eşya, perakende ve teknoloji/bilişim sektör hisselerinin de incelenmesini öneriyor. Bu kapsamda borsadaki yükselişe eşlik edebilecek 23 hisseye işaret ediyor.

borsa sektor

“125-130 BİNLER SÖZ KONUSU”

ALB Forex Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk’a göre, şu anda 107 bin üzerinde bir fiyatlamanm olması endeksin orta vadede yaklaşık olarak yüzde 20’lik bir prim potansiyelini cebine koymasına destek verebilir. Bu koşullarda 110 bin üzerinde 125.000-130.000’lerin söz konusu olabileceğini belirten Kuğu-cuk, “Bu seviye nihai bir hedef olarak işaretlenebilir. Olası gerileme sürecinde BIST-100 endeksinde yaklaşık olarak yüzde 7-8 gibi bir geri çekilmeyle 98.000 -97.000 puan bandını bekleyebiliriz” diyor.

Mevsimsel ve düz mantık olarak bakıldığında bu dönemde seyahat ve turizm sektörlerinin önde kalmasının beklenebileceğini dile getiren Kuğucuk, ancak mevsimselliğin etkisinin ne derece güçlü olduğunun tartışılabileceğine dikkat çekiyor. Ana resimde satışlarını ve esas faaliyet karını sürekli artıran ve hikayesi olan sektör ve beraberinde hisselerin seçiminin daha öncelikli olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda sanayi hisselerinin ağırlıkta kalabileceğini hatırlatarak THY, Global Yatırım Holding, Sabancı Holding, Coca-Cola İçecek, Migros, Kardemir, Soda Sanayi, Aselsan, Ereğli, Şişe Cam, Otokar, Yapı Kredi ve Türk Traktör’ü borsadaki yükselişe eşlik edebilecek hisse senetleri olarak sıralıyor.

“POZİTİF GÖRÜNÜM DEVAM EDİYOR”

BIST-100 endeksinde pozitif görünümün devam ettiğini belirten Meksa Yatırım Araştırma Müdürü Eren Can Umut, özellikle küresel ölçekte oluşan iyimser havanın yurtiçi hisse senedi piyasalarını desteklediğini söylüyor. TL bazında endeksin yılbaşından bu yana yüzde 36’yı aşan getiri sağladığına da dikkat çekerek, aynı dönemde MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksinin ise yüzde 22 oranında yükseliş kaydettiğini belirtiyor.

Teknik olarak 110 bin direncinin yıl içerisinde bir hayli önemli olacağını kaydeden Umut, bu seviyenin aşılması adına gerek yerel, gerekse küresel ölçekte yeni bir hikâyenin ortaya çıkması gerektiğini düşünüyor. Mevcut durumda borsada 110 bin direncinin test edilme ihtimalinin hala yüksek olduğunu dile getirerek, “Olası bir realizasyonda 100 bin psikolojik sınır olarak takip edilecektir. Yıl içerisinde daha sert realizasyonlarm yaşanması ile 96.000 desteğine kadar geri çekilme oluşabilir” diyor.

“SAVUNMA, BEYAZ EŞYA PERAKENDE”

Umut da sektör bazında mevsimsel analizler yapmanın bu dönemde çok doğru olmayacağını düşünüyor. Genel itibari ile olumlu bir hava olduğunu ve hemen her sektörde yükseliş hareketleri görüldüğünün altım çizerek şu yorumu yapıyor: “Örneğin yaz aylarında turizm sektörünün ön plana çıktığı düşünülür.

Bu anlayışın ne kadar doğru olduğunu incelerken turizm endeksi ile BIST-100 arasındaki getiri farkına baktığımızda endeksin daha yüksek getiri yakaladığını görmekteyiz.

Dolayısıyla sektörel bazda mevsimsel olarak değil, geniş bir perspektifte düşünmek daha doğru olacaktır. Buna bağlı olarak savunma sanayi, beyaz eşya, perakende ve teknoloji/bilişim sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz.” Umut, bu kapsamda Emlak Konut GYO, Vestel Beyaz Eşya, Kron Telekomünikasyon Hizmetleri, Çuhada-roğlu Metal Sanayi, Orge Enerji, Tekfen Holding, îş Bankası, Alarko Holding, Ege Seramik, Kordsa ve Enka în-şaat’ı borsadaki yükselişe eşlik edebilecek hisse senetleri olarak sıralıyor.

Otokar: Özellikle savunma sanayi tarafında güçlü şirketler arasında yer alıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Altay tankının ihalesine davet edilen üç firma arasında yer alması önemli bir haber olarak hissenin ajandasında yer almakta. 2017 ilk çeyrek dönemine göre esas faaliyet karını yüzde 150 ye yakın arttıran şirketin ihale sonrasında olabilecek pozitif kazanımların hissenin performansına olumlu yansıyabileceğini düşünebiliriz. Şirketin savunma sanayi tarafında ihracat rakamlarının artışına bağlı olarak hissenin ciro ve kar potansiyeli üzerinde olumlu etki yapacağını belirtmek yerinde olacaktır. Şirket hisselerinde yüzde 7 yükselme potansiyeli ile 135.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yapı Kredi: Çarpanları sektör ortalaması altında. Hissede fonlama tarafında yaşanan sıkışıklığın azaldığı dikkat çekiyor. Ayrıca kurlarda yaşanan dengelenme ve Kredi Garanti Fonu’nun yaratacağı esneklik nedeniyle karlılığının olumlu yönde iyileşmesini bekliyoruz. Bu süreçte BIST-100 endeksindeki yukarı hareketin devam etmesi hisse fiyatlarının yükselişini destekleyebilir. Banka hisselerinde yüzde 10 yükselme potansiyeli ile 5.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Türk Traktör: Toplam 91 milyon TL tutarındaki yatırımı için Yatırım Teşvik Belgesi aldığını açıklayan şirketin önümüzdeki dönem mali performansına olumlu katkı yapması beklenebilir. Şirketin yılın ilk yarısında yurtiçinde yüzde 3 büyüme- ihracatta yüzde 12 düzeyinde bir daralma görünmekte. Ancak şirketin orta vadede ihracattaki daralmanın azalması bilanço rakamlarına pozitif yansıyabilir. Mevcut süreçte finansalların düzelmesiyle birlikte orta vadede yükseliş potası içinde kalmayı sürdürebilir. Şirket hisselerinde yüzde 11 yükselme potansiyeli ile 90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Vestel Beyaz Eşya: Şirketin olumlu bilanço yapısı göze çarpıyor. Yılın ilk çeyreğinde 689 milyon TL satış geliri geçtiğimiz yılın eş dönemine göre yüzde 12’ye yakın yükselişe karşılık geliyor. Bunun yanında özellikle esas faaliyet karında yıllık bazda yüzde 48 civarında yükseliş dikkat çekiyor. Şirketin ihracat rakamları ise son derece olumlu. Bu noktada Avrupa ekonomisinde yaşanan toparlanma da ihracat gelirlerinin artmasına olanak sağlayacaktır. Bu durum da doğal olarak şirket bilançosunda pozitif görünümün sürmesini beraberinde getirecektir. İçinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde 72 milyon 728 bin TL olan net kar rakamı yıllık bazda yüzde 11.35 oranında artış yaşandığını gösteriyor. Beyaz eşya sektörüne yönelik özel teşviklerin devam etmesi de şirket bilançosu adına önemli olacaktır. Bu sayede ikinci çeyrekte net kar rakamının 175 milyon TL’yi yakalama ihtimali bulunuyor. Şirket hisselerini orta, uzun vadede beğeniyor ve yüzde 43 yükseliş potansiyeli ile 18.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Enka İnşaat: Hisse yorumunu yazdığımız sırada şirket henüz yılın ikinci çeyrek bilançosu açıklanmamıştı. Bu yüzden ilk çeyrek bilanço rakamlarını incelediğimizde; öncelikle şirketin 2 milyar 445 milyon TL net kar rakamına ulaştığını gördük. Bu rakam geçtiğimiz yılın eş dönemine göre yüzde 8 oranında daralmaya işaret ediyor. Özellikle 2016 yılının Türkiye ekonomisi adına olumlu bir sene olmaması gayrimenkul sektörüne olan talebin azalmasına neden olurken bunun da şirketin satış gelirlerine yansıdığını söyleyebiliriz.

Ancak sektörü canlandırmaya yönelik kampanyaların şirket bilançosuna olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Buna bir de Türkiye ekonomisinin güçlü sayılabilecek bir toparlanma kaydetmesini de eklersek sektör gelirlerinde artış beklenebilir. Bu noktada 2017 ikinci çeyreğine ilişkin satış geliri tahminimiz 5 milyon 390 bin olarak tahmin ediyoruz. Birinci çeyreğe ilişkin net kar rakamı ise 636 milyon 550 bin TL. 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 16 yükseliş kaydedilmiş. Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yakaladığı pozitif ivmenin yılın genelinde de devam etmesini bekliyoruz ve bu gelişmenin sektöre olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Bu sayede şirket hisseleri için orta vadede yüzde 25 yükseliş potansiyeli ile 3.90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Tekfen Holding: 2017 ilk çeyrek finansallarını incelediğimizde şirketin 1 milyar 637 milyon TL satış geliri elde ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20’ye yakın bir artış yaşanmış. Şirketin esas faaliyet karında ise yıllık bazda yüzde 3.27 oranında hafif bir gerileme dikkat çekiyor. Net kar rakamı ise içinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde 160 milyon 781 bin TL olarak açıklandı. Yıllık bazda yüzde 9 seviyesine yakın artış olumlu. Yalnız şirketin Katar’a ilişkin yatırımları dikkat çekiyor.

Şirketin 12 yıldır Katar’da yapmış olduğu yatırımların toplam değeri 5 milyar doları bulmuş durumda. Körfez ülkelerinin Katar’a gerçekleştirdiği yaptırımlar sonucu Türk şirketlerinin bu ülkeye daha rahat bir şekilde yatırım yapacakları ortamın sağlandığını düşünüyoruz.

Zaten Katar’dan da bu konuda Türk şirketlerine açık davet geldi. Bu durumda şirket hisselerini pozitif yönde etkileyebilir.

Bu gelişmelerin eşliğinde orta, uzun vadede şirket hisselerinde yüzde 35 yükseliş potansiyeli ile 13.70 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İDİL TARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu