Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada Yıl Sonu Yükselişi Olurmu?

Bu yıl ralli olması zor, temettüler gündemde

Borsada bu yıl geleneksel yıl sonu rallisinin yaşanması ihtimali biraz düşük görünüyor. Çünkü piyasanın önünde kritik bir takvim var. Özellikle FED’in faiz artıranına başlaması beklentisi, piyasalarda baskı unsuru. Bu ortamda temettü potansiyeli yüksek hisseler öne çıkıyor. Bu anlamda dikkat çeken hisseleri ise Doğuş Oto, Ford Otosan, Erdemir, Çimsa, İş GYO, Adel ve Tekfen oluşturuyor.

borsa

BİST-100 genellikle yıl sonlarına doğru, kasım ve aralık aylarında başlayan ve ocak ayı ortalarına kadar süren geleneksel bir çıkış hareketi yapar. Peki piyasada ‘Noel Baba Rallisi’ olarak tanımlanan bu yükseliş, bu yıl da yaşanacak mı? 1 Kasım seçiminin ardından ortaya çıkan siyasi tablo, bu rallinin startı mı? 1 Kasım seçimi öncesinde 79.409 puan seviyesinden kapanış yaşayan BİST-100, seçimden sonraki pazartesi en yüksek seviyesi olan 84.354 puanı gördükten sonra 80.500 seviyelerine kadar gevşedi. Geçen hafta cuma gününü de 80.681 seviyesinden tamamladı. Yine bu dönem için kritik konu hisse senedi tercihleri. Üçüncü çeyrek bilançolarının tamamlanmasının ardından gündeme yıl sonu bilançoları ve buna bağlı olarak temettü verimi yüksek şirketler geldi. Haberimizin detaylarında temettü verimi yüksek şirketleri de bulacaksınız.

KRİTİK TAKVİMİN AYRINTILARI

Önümüzdeki süreçte, piyasanın önünde kritik bir takvim var. Yurtiçinde 1 Kasım seçimi sonrası, gözler yeni kabineye çevrildi. Kısa sürede bu konu netleşecek. Sonrasında ra-ting kuruluşu Moody’s’den 4 Aralık’ta gelecek açıklama var. Kuruluş, Türkiye’ye yönelik son revizyonunu 11 Nisan 2014 tarihinde yaparak not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatife çevirmiş, ‘Baa3’ ile ‘yatırım yapılabilir’ seviyede bulunan kredi notunu ise teyit etmişti. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın (MB) 24 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği toplantılar önem kazanıyor. Burada hükümetin olası faiz indir baskısı izlenecek.


Dış piyasanın gündeminde ilk olarak 3 Aralık’taki Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yılın son faiz toplantısı var. Burada 1,1 trilyon Euro’luk tahvil alım programının genişletilip ge-nişletilmeyeceği önemli. Oldukça zorlu bir dönemden geçen piyasaların yönünde etkili olabilecek bir diğer gelişme ise FED’in 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği yılın son toplantısı. Burada son beklenti faiz artırımının kademeli olacağı yönünde. Bu tarihe kadar ABD’deki istihdam ve enflasyon verileri izlenecek. FED’in aralık ayı toplantısında faiz artırımını pas geçmesi, TL varlıklarında pozitif etkisini hissettirebilir. Son olarak OPEC’in 4 Aralık toplantısında ise üretim miktarında bir değişime gitmesi beklenmiyor.

RALLİ OLUR MU?

Öncelikle ‘Noel Baba Rallisi’ olacak mı ve olursa endeks hangi seviyelere yükselir sorularına yanıt arayalım. Konuyla ilgili genel eğilim, ralli ihtimalinin düşük olduğu yönünde. Destek Menkul Araştırma Uzmanı Emre Özgüven, bu süreçte endeksin iki ana noktada güçlü engellerle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor. Özgüven, 4 Aralık’taki Moody’s toplantısını ve FED’in faiz artışının aralık ayında başlaması beklentisini, kritik gündem olarak kaydediyor. Faiz artışında ana beklenti, 0,10 puan gibi ufak bir oranda başlatılması ve ilerideki aylarda da otomatiğe bağlanmadan, ufak oranlarda ve süresinin de açılarak piyasaları rahatlatıcı şekilde olabileceği yönünde. Özgüven, ilk andaki sarsıntı sonrasında endeksin 87.000-90.000 aralığına gidebileceğini söylüyor. Yıl içinde yeni bir zirve ise beklemiyor.


FED faiz artışının 0,25 puan gibi bir oranda başlaması ve üç ay sonraki toplantıda da aynı şekilde devam etmesi ise piyasalarda olumsuz algılamaları artıracaktır. Bu durumda, Emre Özgüven, endekste 72.500’ün test edilebileceğini kaydediyor.

FED ETKİSİ

Diğer senaryo FED’in bir kez daha faiz artışını es geçmesi ve kararı Mart 2016’ya bırakması. Emre Özgüven, bu durumda ise Suriye ile ilgili Türkiye’yi ilgilendiren olumsuz gelişmeler olmadığı sürece, endekste 90.000’e doğru hamle bekliyor.

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Hakan Çal, burada faiz artırımının ne zaman başlanacağından ziyade faiz artış hızı ve söylemlerin önemli olduğunu kaydediyor. Çal, “Ayrıca yurti-çinde bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağı ve açıklanacak ekonomi programı da belirleyici olacak” diyor.

Hakan Çal, bu gelişmelerin piyasalara yön vereceğini ve sürecin vo-latil olacağını anlatıyor. FED’in faiz politikası, ekonomi yönetimi ve programının piyasalar açısından olumlu karşılanması durumunda, Çal, Noel Baba Rallisi’nin yaşanabileceğini kaydediyor. Çal, “Tersi durumda ise oluşabilecek satış baskısının 2016 yılı için alım fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum” diyor.

Yıl sonlarının yıldızının temettü verimi yüksek şirketler olduğunu söyleyen Alan Yatırım Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, “Özellikle risklerin gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde faiz artırımı kademeli olsa bile devam edeceği beklentileri, yatırımcılar için temettü verimi yüksek şirketleri daha ön plana çıkarabilir” diyor. Gezgin, özellikle düzenli temettü ödemesine sahip şirketlerin bu noktada ön plana çıkabileceğini ifade ediyor ve şunları söylüyor: “Doğuş Oto, Erdemir, Tekfen, Adel, Çimsa, İş GYO bu dönemde ön plana çıkabilir. Potansiyel temettü verimi bulunan şirketler, yılın sonuna doğru daha cazip hale gelebilir.”

Özgüven, ‘Yıllık ortalama temettü verimine bakıldığında; Egeli&Co, GSD Holding, Lider Faktoring, İş Yat. Ort., Turkcell, Park Elek. Madencilik, Halk Sigorta, Saf GYO ve Ayen Enerji şirketleri öne çıkıyor” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu