Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada yatırım yaparken hangi şirketleri seçmeliyiz?

Borsada hangi kriterlere göre yatırım yapmalı

BORSA İstanbul yılbaşından bu yana yüzde 2’ye yakın değer kazandı. Endeksin 2018’i yüzde 20’nin üzerinde kayıpla bitirdiğini göz önüne aldığımızda yılın ikinci yarısında yükseliş potansiyeli oldukça yüksek görünüyor. Peki, borsada yatırım yaparken hangi kriterlere göre yatırım yapmalı, hangi şirketleri seçmeliyiz? Bu soruya yardımcı olmak amacıyla sizler için 7 kriter belirledik. Bunlar piyasa değeri/defter değeri oranı, fiyat kazanç oram, net kar marji, net satış büyümesi, net kar büyümesi, cari oran ve piyasa değeri. Piyasa değeri/defter değeri ve fiyat kazanç oranı düşük buna rağmen net kar marjı, net satış büyümesi, net kar büyümesi, cari oranı ve piyasa değeri yüksek şirketler büyüme potansiyelleri ile yatırımcılara getiri sağlama fırsatı sunuyor.

Borsada işlem gören sanayi şirketlerini bu 7 kritere göre inceledik ve son açıkladıkları bilanço rakamlarına göre 24 şirket listemizde yer aldı. Bu şirketler, Aksa, Aksigorta, Anadolu Cam, Anadolu Sigorta, Aselsan, Alkim Kimya, Deva Holding, Ege Endüstri, Enka inşaat, Kartonsan, Hektaş, ipek Doğal Enerji, Kordsa Teknik Tekstil, Koza Altın, Koza Madencilik, Petkim, Sasa Polyester, Selçuk Ecza Deposu, Soda Sanayii, Şişe Cam, TAV Havalimanları, Turkcell, Ülker Bisküvi ve Yataş.

Listedeki 24 şirketten ikişer tanesi cam, diğer kimyasal ürünler, ilaç ve sağlık, madencilik ve kıymetli madenler, otomotiv yan sanayi, petrol, sigorta ve tekstil kimyasalları sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

PİYASA DEĞERİ YÜKSEKLER

Yatırım yapılacak şirket seçimi yaparken göz önüne alınması gereken unsurlardan biri de şirketlerin piyasa değerleridir. Piyasa değeri yüksek olan şirketler piyasada oluşabilecek dalgalanmalara karşı durabilmeleriyle bir adım öne çıkıyor. Listemizde yer alan tüm şirketlerin piyasa değerleri minimum 500 milyon TL’nin üzerinde olup en yüksek piyasa değerine sahip şirket 27.4 milyar TL ile Turkcell. TurkcelPi 25.7 milyar TL piyasa değeri ile Enka İnşaat ve 21.2 milyar TL piyasa değeri ile Aselsan takip ediyor. Listemizdeki en düşük piyasa değerine sahip şirketler ise 610 milyon TL ile Alkim Kimya ve 650 milyon TL ile Yataş oldu.

PİYASA DEĞERİ / DEFTER DEĞERİ DÜŞÜKLER

PD/DD oranı, hisse senedi fiyatının iskontolu ya da primli olduğu konusunda fikir veren bir orandır. PD/DD oranı l’in altında ise hissenin iskontolu işlem gördüğü varsayılır. Son açıklanan bilanço rakamlarına göre listemizde yer alan en düşük piyasa değeri / defter değeri oranlı şirket Enka İnşaat oldu. Enka Inşaat’m PD/ DD oranı yüzde 0.72 seviyesinde bulunuyor. Enka İnşaat’tan sonra PD/DD oranı en düşük şirketler 0.90 ile Şişe Cam ve Anadolu Cam.

F/K ORANI DÜŞÜKLER

Fiyat/Kazanç oranı, hisse senedine yapılan yatırımın kendisini ne kadar sürede amorti edeceğini gösteren bir orandır. Örneğin bir hisse için fiyat kazanç oranı 10 çıkıyorsa, hissenin kendisini amorti etmesi 10 yıl sürecek anlamına gelir. Fiyat/Kazanç oranı düşük olan şirketler içerisinde ise ilk sırada Ege Endüstri yer alıyor. Ege Endüstri’nin fiyat kazanç oranı yüzde 3.85 gibi oldukça düşük bir rakam. Ege Endüstri’yi 4.33 ile Anadolu Cam izliyor. Soda Sanayii’nin fiyat/kazanç oranı ise 4.44 seviyesinde.

NET SATIŞ BÜYÜMESİ YÜKSEKLER

Sanayi şirketleri için satış rakamları oldukça önemlidir. Çünkü satış rakamları ile kar rakamları doğru orantılıdır. Satışlarını artıran şirketlerin karlan da büyük olasılıkla artar. Listemizde yer alan şirketleri satış büyümelerine göre sıraladığımızda ilk sırada Ege Endüstri yer alıyor. Ege Endüstri’nin net satış büyüme oranı yüzde 167.4 olarak gerçekleşirken bu firmayı yüzde 129.5 net satış büyümesi ile Koza Altın takip ediyor. Aksa ve Yataş ise yüzde 17.29 ve yüzde 19.36 net satış büyüme oranları ile listenin son sırasında yer alıyorlar.

NET KÂR BÜYÜMESİ YÜKSEKLER

Kar elde eden ve bu karını düzenli olarak artıran şirketlerin hisse fiyatları da bu kara bağlı olarak artmaktadır. Şirketlerin kar artışlarındaki değişimi görmemizi sağlayan net kar büyüme oranına göre listemizde yer alan şirketleri sıraladığımızda ilk sırada Koza Madencilik yer alıyor. Koza Madencilik’in net kar büyüme oranı yüzde 675.25. Bu firmayı karını yüzde 379.21 oranında büyüten Sasa Polyester ile yüzde 333.35 kar büyümesi elde eden TAV Havalimanları takip ediyor. Net kar büyümesi en düşük olan şirketler ise yüzde 14 ile Şişe Cam ve yüzde 14.23 ile Anadolu Sigorta oluyor.

NET KÂR MARJI YÜKSEKLER

Net kar büyümesi gibi net kar maıjı da şirketlerin karlılık durumunu gösteren oranlardan biri. Listemizde net kar marjı en yüksek şirket yüzde 72.61 ile Anadolu Sigorta olurken Koza Altın yüzde 68.29 ile ikinci sırada. Aksigorta, Sasa Polyester ve Koza Madencilik net kar marjları yüksek olan diğer şirketler. Petkim ve Yataş’ın net kar marjları ise yüzde 5.44 ile yüzde 5.93 seviyelerinde.

CARİ ORANI YÜKSEKLER

Şirketlerin kısa vadeli borç ödeme güçlerini gösteren cari oranın l’in üzerinde olması piyasa genelinde olumlu kabul edilir. Madencilik ve kıymetli maden sektöründe faaliyet gösteren Koza Altın ve Koza Madencilik yüksek cari oranları ile ilk iki sırada yer alıyorlar. Koza Altın’ın cari oranı yüzde 12.21 seviyesindeyken Koza Madencilik’in cari oram ise yüzde 10.70 seviyesinde bulunuyor. İpek Doğal Enerji yüzde 10.37 cari oran rakamı ile cari oran sıralamasında üçüncülükte kendine yer bulurken Kartonsan ve Ülker Bisküvi cari oranını yüksek olan diğer şirketler. Listede yer alan şirketler içerisinde cari oranı en düşük şirketler ise yüzde 1.05 ile Sasa Polyester ve yüzde 1.06 ile TAV Havalimanları oluyor.

7 kritere göre en iyi sanayi ve hizmet şirketleri

bor2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu