Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada takas avantajı başlıyor

ÖNÜMÜZDEKİ hafta dört günlük bayram tatili nedeniyle Borsa İstanbul’da sadece bir gün işlem yapılacak. Her uzun tatil öncesi olduğu gibi yatırımcılar yine takas avantajından faydalanacak. Bilindiği üzere takas avantajı, sermaye piyasalarındaki T+2 sisteminden doğan bir uygulama. Bunun anlamı ise piyasada hisse senedi ve para işlemi gerçekleştiren taraflara hisse senedi ve paranın iki gün sonunda teslim ediliyor olması. Nitekim bu hafta 8 Eylül’de yapılacak hisse senedi aliminin para ve hisse takası 16 Eylül’de, 9 Eylül Cuma günü yapılacak alım ise 19 Eylül’de gerçekleşecek.

Bu durum, hisse senedi alımı yapan yatırımcıların paralarının ceplerinde kalması ve aynı zamanda da işlemi gerçekleştirmiş olmaları anlamına geliyor. Özellikle kredili pay alım-satım işlemlerinde ödemeler, bayram tatilinin sonrasındaki işlem günlerine sarkacağı için yatırımcılar, kredinin faiz maliyetlerinden de kurtulmuş oluyor. Ayrıca yapılan alımlarda para hem hisse senedinde, hem repoda kalmış oluyor.

Borsalar girişimcileri

ORTA VADEDE AVANTAJLI

Özellikle 2000’li yıllarda, yani faizlerin yüksek olduğu dönemde repo yapan yatırımcılar takas avantajı sayesinde yüksek getiri elde edebiliyordu. Şu anda repo faizlerinin düşük seviyelerde olması takas avantajını eskisi kadar gündeme getirmiyor. Ancak takas avantajının, orta vadede borsada yükseliş beklentisi olan yatırımcılar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak uzun tatiller sonrası piyasanın açıldığı ilk gün endekse satış gelir. Bu nedenle kısa vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için takas avantajının bir anlamı olmadığına dikkat çekiliyor.

POTANSİYELİ OLAN İSKONTOLU HİSSELER

Bu noktada orta vadeli portföy yapmak isteyen yatırımcılara büyüme potansiyeli ve temettü verimi yüksek, betası düşük hisseleri öneren Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı “Son dönemde gerek alt yapı çalışmaları, gerekse kredi faizlerinde yapılan indirim ile birlikte GYO ve çimento hisseleri orta ve uzun vade için değerlendirilebilir. Ayrıca son bilanço döneminde beyaz eşya, otomotiv ve teknoloji hisseleri ön plana çıktı” diyor.

Orta vadeli yatırım düşünen ve takas avantajından faydalanmak isteyen yatırımcılara, Bolu Çimento, Çimsa, Bursa Çimento, Alkim Kimya, Kütahya Porselen, Tat Gıda, Alcatel, Otokar, Katmerciler ve DYO Boya hisselerini takip etmelerini öneren Nalbantlı bu hisselere yönelik şu yorumu yapıyor…

Çimsa, Bolu Çimento: Beyaz çimento üreten Çimsa ve düzenli büyüme sergileyen Bolu Çimento’nun sektörde ön planda olmaya devam etmesini bekliyoruz. Her iki şirket de yılın ilk yarısına yönelik açıkladığı bilançolarla dikkat çekiyor. Bolu Çimento’nun net karı bir önceki çeyreğe göre yüzde 222, satışları yüzde 157 artış gösterdi. Şirketin öz sermaye büyümesi ise yüzde 10 oldu. Çimsa da net karını yüzde 181, satışlarını yüzde 131 artırarak önemli bir büyüme performansı sergiledi. Şirketin öz sermaye büyümesi ise yüzde 8.50 oldu.

Bursa Çimento: Tam konsolidasyona tabi Çemtaş ve Roda Liman finansallarmda görülen kar artışı Bursa Çimento’ya olumlu yansıyor. Nitekim şirketin yılın ilk yarısında net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 134 artış kaydetti.

Kütahya Porselen: Son yıllarda düzenli büyümesi ile dikkat çeken şirket, operasyonel giderlerini düşürürken satış ve karlılığını artırmaya devam ediyor.

Alkim Kimya: Dünyanın en büyük sodyum sülfat üreticilerinden olan şirket, karını yüzde 52.5 artırarak 26 milyon TL’ye çıkardı. Kapasite artışına giden şirketin 2017’den itibaren bunun etkilerini bilançosunda görmeye başlamasını bekliyoruz.

Tat Gıda: Moova’nm satm alınmasıyla süt grubundaki performansım yükselten şirketin, artan karlılık ve azalan borçluluğu ile temettü verimini artırabileceğini düşünüyoruz.

Katmerciler: Emniyet’teki TOMA’ların büyük bölümünü imal eden şirket, şimdi de mayına dayanıklı zırhlı araç üretmeye başladı. Yeni fabrikasını tamamlayan şirket, 48 ülkeye ihracat yapıyor.

Alcatel: Teknoloji sektöründe büyüme devam edebilir. 2015 yılında ana ortaklık net zararı 329 bin TL olan şirket, 2016 yılının ilk çeyreğinde 11.9 milyon TL kar elde etti. Brüt karı yüzde 188 artarken bilanço verilerinde olumlu bir görünüm var.

Otokar: Zırhlı araç segmentinde satış büyümesinin güçlü olması dikkat çekiyor. Ticari araçlardaki yavaşlama ise toplam büyümeyi sınırladı. Yılın ikinci yarısında zırhlı araç siparişlerinin tesliminin hızlanacağını ve karlılığın toparlanacağını öngörüyoruz.

DYO Boya: 2015 yılının aynı döneminde 7.2 milyon TL kar eden şirket, 2016 yılının aynı döneminde 23.6 milyon TL kar açıkladı. Operasyonel giderlerdeki düşüş faaliyet karını destekliyor. Şirket, yılın geri kalanında da iyi bilançolar açıklamaya devam edebilir.

KONJONKTÜR AUM İÇİN UYGUN MU?

15 Temmuz itibariyle ülkede yaşananlar nedeniyle borsaya para girişi diğer gelişmekte olan ülkelere göre zayıf kaldı diyen Nalbantlı konjonktür içinde şu yorumu yapıyor: “Aynı dönemde MSCI gelişmekte olan ülkeler endeksi yüzde 15 yükseldi. BIST-100 yabancı payı 15 Temmuz sonrasında yüzde 64’den yüzde 62’ye geriledi. Fiyat/kazanç oranı ise rakiplerine göre ucuz kaldı. Piyasa değeri/defter değeri çarpanı ise iskontolu. Bu oran 15 Temmuz öncesinde yaklaşık yüzde 25 seviyesindeyken daha sonra yüzde 37’ye yükselerek 9 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı, içeride siyasi ve jeopolitik risklerin azalmasıyla yılın ikinci yansında para girişi artabilir. Türkiye zaten kendi klasmanındaki diğer ülkelere göre hem ekonomik, hem de iskonto bakımından daha yatırım yapılabilir durumda. Ancak şimdi de FED’in faiz artırma riski piyasayı tedirgin ediyor. Böyle bir durumda borsada satış baskısını artırmasından endişe ediyoruz.”

DOLAR, HİSSE, FAİZ ÜÇLÜSÜ

Nalbantlı, yatırımcıların en çok taldp ettiği üçlüden doların son yıllarda en çok dikkat çeken yatırım aracı olduğunu da söyleyerek BIST-100’ün 2013 yılından beri zirve yapamadığını belirtirken, içerideki siyasi ve jeopolitik gelişmeler yerli ve yabancı yatırımcının borsaya yönelik olumlu beklentisini azalttığını hatırlatıyor. Ancak riski seven ve yüksek getiri elde etmek isteyenler için borsanm önemli fırsatlar sunmaya devam edeceğini hatırlatıyor.

Alım yönünde takip edilebilecek hisseler

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Portföy Yönetim Müdürü Mehmet Ali Kalfa da takas avantajından faydalanmak isteyenlere aşağıdaki hisseleri alım yönünde takip etmelerini öneriyor.

Denge Yatırım Holding: 2016 ilk yarı ) itibariyle oldukça güçlü FAVÖK, yüzde 21’in üzerinde aktif ve öz sermaye karlılığı ile 1’e 4 oranına kadar ulaşabilecek bir bedelsiz potansiyeli şirket hisselerinde kestiremediğimiz bir zamanda başlayabilecek sert yukarı bir ralliyi tetikleyebilir.

İndeks Bilgisayar: Şirket yüzde 100 iştiraki Artım Bilişim ile başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ve Ermenistan’a katma değerli ürünler pazarlamak üzere giriş yapıyor. 2020 yılı başlangıcına kadar 3 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmayı hedefliyor ve halihazırda uzun vadeli yatırımcılar açısından alım için oldukça uygun.

Türk Hava Yolları: Şirket en son 250 milyon dolarlık tasarruf tedbiri aldı. Turizm sektöründe başlayan ve 2017 yılında da hızlanması beklenen iyileşme THY hisseleri için uzun vadeli olarak yatırımcılara hisse başı 5.15-5.20 TL giriş fiyatı ile oldukça cazip imkanlar sunuyor. 2018 yılı ilk çeyrekte açılacak yeni havalimanı da şirket için önemli.

Tekfen Holding: Şirketin hem yurtiçinde, hem de yurtdışında üstlendiği projeler ciddi büyüklükte. Yeni projeler almak için aktif davranması dikkatimizi çekiyor. Bunun dışında 2016 ilk yarı itibariyle finansallarına bakarak 76 bin endekste dahi şirket hisselerinin 8.55 TL olması gerektiğini hesapladık.

Enka İnşaat: Şirket hisselerini hali hazırdaki hisse başı 4.40 TL gibi bir fiyatla giriş için oldukça uygun buluyoruz. Çünkü Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normale dönmesi yönündeki anlaşma sonrası şirketin üstlendiği mevcut altyapı projelerine ilaveten hem İsrail’de, hem de Akdeniz’de doğalgaz taşımacılığına yönelik altyapı projelerinden pay alabileceğini umuyoruz.

Katmerciler Ekipman: Yurtiçi emniyet teşkilatı ve savunma sanayine yönelik NATO standartlarında araçlar üreten ve 49 ülkeye ihracat yapan şirket Ankara’daki fabrikasını tamamladı. Böylece genişleyen ürün gamı ve miktarını daha kolay karşılayacak.

Şişecam Fabrikaları: Şirketin satışlarının yarısından fazlası ihracattan oluşuyor. Yani şirket sadece iç pazara bağımlı değil ve küresel pozisyonunu güçlendirmek için yurtdışında değişik kıtalarda satın alma ve sıfırdan yatırım ile büyümeye devam etme planları var. Zaman içinde Paşabahçe’nin halka arzı da gündeme gelebilir. 3.35 civarı fiyatlar giriş için oldukça uygun.

Vestel Elektronik: Hali hazırda uzun vade yatırım için hisseleri oldukça uygun fiyatta. Şirket Avrupa’da pazar payını artırmak için çalışıyor ve yerli üretimi olan Venüs marka akıllı telefonların ihracatına da başladı.

Tümosan Motor ve Traktör: Dizel Motor ve Traktör üreticisi olan şirket hem cirosunu, hem de karlılığını artırmaya devam ediyor. Transmisyon, dizel motor ve elektrik/elektronik sistem tasarımı konusunda Ar-Ge çalışmaları ile geleceğe yönelik umut vaat ediyor. Balya makinası ve kepçe gibi ekipman pazarında büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Halkbank: Karlılık, öz sermaye yeterliliği gibi finansal değerlendirmelerimiz sonucu sektörde en ucuz kalmış banka hissesi olması dikkatimizi çekiyor.

Takas avantajından yararlanmak isteyenler dikkat!..

• Takas avantajından yararlanmak isteyen yatırımcılar 8 Eylül’de yapılacak hisse senedi aliminin ödemesini 16 Eylül’de, 9 Eylül Cuma günü yapılacak alımın ödemesini ise 19 Eylül’de yapacak.

• Bu avantajdan yararlanmak isteyenler asla kısa vadeli düşünmemeli.

• Orta vadeli düşünenler 10 günlük süreyi repoda değerlendirebilir.

• Bayram sonrası FED toplantısındaki beklentilere göre pozisyon alınmalı. FED’in faiz artırmasının endekste satışlara neden olabileceği göz önünde bulundurularak seçilen hissenin endeks ile kolerasyonu incelenmeli.

• Hisse seçiminden önce sektöre dikkat edilmeli.

• Öncelikle büyüyen ve gelişme potansiyeli yüksek sektörler belirlenmeli.

• Hisse senedi seçerken büyüme potansiyeli olan, iskontolu ve temettü verimi yüksek şirketler tercih edilmeli.

• Bir yatırım uzmanından destek alınmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu