Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsada hızlı hareket eden hisseler

Kritik eylül haftası geride kaldı.

FED faiz artırmazken TCMB faizi 25 baz puan aşağı indirdi. Hisse senetlerinin iskontolu işlem gördüğü borsada alımlar güçleniyor. Analistler, bu dönemde endeksten hızlı hareket eden hisselerin izlenmesini öneriyor…

BORSA İstanbul, FED ve TCMB’nin faiz kararı sonrası rahatladı. Piyasalar üzerinde baskı unsuru oluşturan belirsizlikler birer birer netleşince borsada alıcılar yeniden canlanmaya başladı. Mo-ody’s’ten gelebilecek olası bir not indirimine karşı yaşanan temkinli duruş iyimserliğe dönmüş durumda. Bir de bunlara kredi kartı düzenlemelerinin desteği gelince borsa 80.000 sınırına dayandı. Öte yandan BOJ toplantısından çıkan parasal genişlemeye devam kararı ve ihtiyaç duyulursa negatif faizi daha da genişletebileceği mesajı ile küresel piyasalarda oluşan iyimser hava da BIST-100 endeksini olumlu etkiledi. Analist değerlendirmelerine bakıldığında kısa vade için pozitif algı göze çarpıyor.

hisse

KapitalFX Araştırma uzmanı Enver Erkan, “Bugün için konuşacak olursak TL’yi kontrol etmek gibi bir endişe yok. FED beklentilerin ötesinde faiz artırımı yapmadığı sürece yüksek faizli para birimlerine olan ilgi devam eder. Yani, gelişmekte olan ülkelere olan dış finansman girişi şimdilik olumlu. Yakın dönem için riskler ötelendi” diyor.

İşte, böylesi bir durumda yatırımcılar için endeksten hızlı hareket eden hisse senetleri öne çıkacak. Bu hisseler endekste yaşanan yükselişlerde öncü rolü üstleniyor.

Borsa endeksi ekim ayma güçlü giriyor. Güçlü hisselerde rallilerin yaşandığı görülebilir. Uzun süredir dar bir bantta hareket eden ve 75.000-80.000 bandında sıkışan BIST-100 endeksi yeniden 80.000’in üzerine çıkmayı deneyebilir. Elbette bu harekette işlem hacmi ve yabancıların katılımı önemli olacak. Borsadaki yabancı payı yüzde 63 seviyesinde bulunuyor. Yabancı payı en düşük 18 Eylül’de yüzde 62.50 seviyesini görmüştü. Böylesi bir dönemde, borsadan hızlı hareket eden hisseleri mercek altına aldık…

EGE ENDÜSTRİ

Borsa endeksinden hızlı hareket eden hisse başına kârı yüksek hisselerin başında Ege Endüstri geliyor. Son dört çeyrek kârı 93 milyon 913 bin TL olan şirketin öz sermayesi 199 bin TL. Öz varlık kârlılığı ise 23.57. Şirketin hisselerinde ni-san-haziran döneminde satış yapan yabancılar temmuz ve ağustos aylarında alım yapmaya başladı. Ege Endüstri otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçaları geliştirmekte ve üretmekte. Firma, İzmir’deki iki fabrikasında yurtiçi ve dışındaki müşterilerine hizmet veriyor.

BAGFAŞ

Endeksten hızlı hareket eden Bagfaş, kimyevi gübre üretimi konusunda, sektörünün öncü ve yenilikçi firmalarından biri. Son dört çeyrek karı 223 milyon TL olan şirketin özsermayesi 534 milyon TL. Öz varlık karlılığı ise 2.74. Şirket, 2016 faaliyet yılı ilk yarıyıl sonuçları için yaptığı değerlendirmede 2016 yılının ilk altı ayında toplam 354.261 ton kimyevi gübre, 221.735 ton sülfürik asit ve 48.425 ton ticari fosforik asit üreterek bu üretimler için toplam 260.327.387 TL üretim masrafı yaptığım açıkladı.

ULAŞTIRMA ŞİRKETLERİ

Endeksten hızlı hareket eden, hisse başına kârı yüksek şirketler içerisinde ulaştırma sektöründen iki şirket yer alıyor. Çelebi ve TAV Havalimanları. Son dört çeyrek karı 72 milyon 524 bin TL olan Çelebi’nin özserma-yesi 63 milyon 897 bin TL. Yabancıların yılbaşında yüzde 70 olan paylarını yüzde 45’e düşürmeleri hissenin yüzde 34 değer kaybetmesine neden oldu. Dip seviyelerde olan hisse yabancı satışlarının durulması ile yeniden atağa geçebilir.

TORUNLAR GMYO

Gayrimenkul sektöründe endeksten hızlı hareket eden ve hisse başına karı 2’nin üzerinde olan Torunlar GMYO, borsa hareketli iken yatırımcıların yakın takibinde yer alıyor. Firma, AVM, eğlence merkezi, konut, ofis, otel, lojistik merkezi, ticari ve sınai bina vb. çok amaçlı yaşam ve iş merkezi yatırımları yapıyor ve yüksek getirili yatırımlara yöneliyor. Şirket, şeffaflığı ve güvenirliği ön planda tutarak istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedefliyor.

ALTI BANKA

Bankalar içerisinde T. Halk Bank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve İş Bankası (C) öne çıkıyor. Halkbank’da yılbaşından bu yana yabancı paylarının aynı seviyeyi koruduğu, son dönemde ise yabancıların paylarını bir puan artırdıklarını görüyoruz. Hisselerin yüzde 68.12’si yabancıların saklamasında bulunuyor. Banka’nm fiyat/kazanç oranı 4.64 seviyesinde. Sektörün fiyat/kazanç oranı ise 7.71. Banka hisseleri sektör ortalamalarının altında ve iskontolu işlem görüyor. Akbank’a baktığımızda ise fiyat/kazanç oranı 8.59 seviyesinde. Akbank hisseleri sektörün fiyat/kazanç ortalamasının üzerinde. Hisse son bir yıl içerisinde yatırımcısına yüzde 25 oranında getiri sağladı. Son bir yıl içerisinde en yüksek 8.94 seviyesini gören Akbank yılın zirve seviyesine yakın bir seyirde. Öte yandan endeksten hızlı hareket eden Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve İş Bankası C hisseleri de yatırımcıların takibinde.

VESTEL BEYAZ EŞYA

Vestel Beyaz Eşya, son bir yıl içerisinde yatırımcıya yüzde 35 oranında getiri sağladı. Borsamn yukarı hareketlerinde endeksten hızlı hareket ettiği görülüyor. Yıl içerisinde gördüğü en yüksek seviye 14.39 olan hissenin fiyatı 13.12 seviyelerinde. Şirket hisseleri yıl içerisindeki zirve seviyesine yakın hareket ediyor. Şirket hisseleri yıl içi zirve seviyesine yakın hareket etmesine rağmen 10.82 olan sektör fiyat/kazanç oranının altında ve 8.22’lik fiyat/kazanç oram ile işlem görüyor.

KOÇ HOLDİNG VE SABANCI HOLDİNG

Koç Holding ve Sabancı Holding, borsanın ivmeli hareketlerinde yatırımcıların yöneldiği beta katsayısı yüksek hisseler arasında yer alıyor. Her iki hisse senedinin fiyat/kazanç oram da sektör ortalamasının altında. Öte yandan hisselerdeki yabancı paylarına bakıldığında Sabancı Holding’de yılbaşında yüzde 65.96 olan yabancı payı yüzde 66.45 seviyesine çıktı. Koç Holding’de ise yabancıların yüzde 79-78 seviyelerinde olan paylarını korudukları gözleniyor.

SANAYİDE DİKKAT ÇEKEN ALTI HİSSE

Sanayide öne çıkan endeksten hızlı hareket eden şirketlere baktığımızda Alcatel Lucent Teletaş, Aksa, Göltaş Çimento, Co-ca-Cola İçecek, Doğuş Otomotiv ve Vestel’i görüyoruz. Bu şirketler borsada canlanmanın yaşandığı dönemlerde güçlenen fiyat seyirleri ile dikkat çekerken, beta katsayıları bir seviyesinin üzerinde olduğu için güçlü seyirlerini de koruyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu