Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsa Yorumu Ocak 2016

Borsa İstanbul’da 70.000’in altında kalıcı olmayan endekste, bu noktayla beraber destek alımlarının geldiği görülüyor. Uzmanlar bu seviyeyi psikolojik destek olarak adlandırsalar da, Çin ve FED’den gelecek haberlerle 70.000’in altuıa sarkmalara da şahit olabileceğimizi söylüyor. Mevcut seviyelerde değerlemeler cazip görülürken, geri çekilmelerin alım firsatı olabileceği vurgusu yapılıyor.

BÎST-lOO’de 1 Kasım genel seçiminden bu yana düzenli olarak düşüş trendinde bir seyir izliyoruz. Ara sıra tepki alımlan gelse de, Bileşik Endeks, seçimlerin ardından bugüne kadar yüzde 15’lik kayıp yaşadı. Fakat bu süreçte endeksin oldukça sert gevşemeler yaşasa bile, 70.000’in altında 69.000’ler seviyesine yalnızca iki defa sarktığına şahit olduk. Bu noktadan sonra ise BİST’te hep tepki alınılan baş gösterdi. Dolayısıyla 70.000 seviyesi Borsa İstanbul’da bir süredir çalışan bir alt bant konumuna geldi.

Borsa İstanbul

Analistler, 70.000 seviyesinin psikolojik bir destek olduğunu belirtse de, kısa ve orta vadede 69-000-70.000 bant aralığının altına düşülmeyeceği-ni söyleyecek kadar da iyimser değil.

Çin ekonomisindeki endişeler ve FED tarafından yapılacak olan kademeli faiz artırımları gölgesinde kalıcı bir yükseliş beklemeyen analistler, 70.000 seviyesinin altma sarkmalar yaşanması durumunda sırasıyla 69-300-68.000 ve 67.500 seviyelerinin takip edebileceğini dile getiriyor. Alımlar içinse mevcut seviyelerin uygun olduğu belirtiliyor.

ENDEKS ALIM İÇİN UYGUN

BİST-100 Endeksi, 14 Aralık 2015’te 69-300 destek noktasına kadar geri çekilmeler yaşadı. Ardından belirtilen destek noktasında tepki alımlarının geldiği görüldü. Tepki alımlarının 75.000 seviyesine kadar devam ettiği bir ortamda, 75.000 seviyesinden gelen satış baskısı ile endeks 5 Ocak’ta yeniden ana destek noktası olan 69-300 noktasını test etmesi sonucu çift dip formasyonu oluşturdu.

Ata Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Murat Barışık, 69.300-70.000 seviyelerinin endekste ana destek görevinde olduğunu belirtirken, formasyondan dolayı bu noktalara dip seviyeler denebileceğini ifade diyor. Barışık, “Endeksin içinde bulunduğu seviyeler alım için uygun görülen seviyelerdir.

69-300 seviyesini stop-loss seviyesi olarak almak şartıyla, Bileşik Endeks’te kısa vadede 75.000 seviyesi hedeflenebilir” diyor. Murat Barışık, Erdemir, Akbank, Iş Bankası, BİM, Tüpraş, Tofaş ve THY’yi bu bağlamda öneriyor.

69-000-70.000 bant aralığı şimdilik çalışan bir bant olarak görünüyor. Yurtdışında Çin, jeopolitik riskler, düşmeye devam eden petrol ve emtia fiyatları nedeniyle ABD borsaları önderliğinde geri çekilme gösteren küresel borsalara rağmen, şu anda sert düşüşlere direniş gösteren bir BIST izleniyor.

Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy, bu bağlamda dolar/TL ve gösterge tahvil tarafında şimdilik tahammül sınırlarında olmamızın bu direnişi destekliyor göründüğünü söylüyor. Paksoy, yine de 69.000-70.000 bant aralığının altı kısa ve orta vadede yok demenin biraz fazla iyimser bir tahmin olacağına dikkat çekiyor. Cüneyt Paksoy, “Global borsalar toparlarsa belki buralar dip olarak kalabilir. Ama amiral borsa olarak gördüğümüz S&P 500 Endeksi önderliğinde global borsalarda düşüş devam eder hatta derinleşirse, BlST’in de bu seviyelerin altını görme ihtimali masada olacaktır” diye konuşuyor. Bu nedenle ‘temkinli iyimserlik’ içerisinde mevcut süreci izlemek gerektiğinin altını çiziyor.

ÇİN ve FED İZLENECEK

Alan Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, küresel piyasalar stres altındayken Türkiye gibi risk grubunda yer alan bir gelişmekte olan ülke piyasasının pozitif ayrışmasının beklenmemesi gerektiğini dile getiriyor. Gezgin, önümüzdeki süreçte öncelikle Çin endişelerinin ve FED’e dair beklentilerin fiyatlanacağını söylüyor. Burçak Gezgin, “Bu iki riskin halen ön planda olması, yükselişlerde BİST’in kalıcı olamamasına neden olabilir. Öncelikle 70.000 seviyeleri psikolojik destek olarak gözükse de kesin olarak bu seviyenin taban oluşturduğunu söyleyemeyiz. Ancak 70.000 seviyesi Borsa İstanbul için mevcut risklerden en azından bir tanesini tutabilecek bir seviye olarak gözüküyor” diye konuşuyor.

Burçak Gezgin, kötü senaryoda FED ve Çin risklerinin bir arada stres oluşturmasının daha aşağı seviyeleri görmemize neden olabileceğini kaydediyor. Bu yüzden ocak ayında FED’in yapacağı toplantı ön planda olabilir. Toplantıdan güvercin bir sonuç çıkması ise genel görünümün pozitife dönmesini sağlayabilir. Bu durumda sadece zaman zaman jeopolitik risklerin ve Çin endişelerinin stres oluşturduğunu görebiliriz.

DEĞERLEME 2015’TEKİ GİBİ

2013 yılında BİST’te görülen zirvenin ardından ekonomi yavaş da olsa büyümeye devam etti. Bu üç yıllık dönemdeki yıllık ortalama yüzde 8 enflasyon da göz önünde bulundurulduğunda, başta küresel gelişmeler ve ardından içeriye yönelik siyasi ve jeopolitik riskler, zirvelerin görülmesini engelledi.

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, BlST’te zirveleri sınırlayan bu süreçler ile dipleri sınırlayan düşük çarpanlar gerçeğinin yıl içi dalga boylarının da azalmasını sağladığını dile getiriyor. Doğan, “BİST-100 bu dönemde kabaca 8,50 ile 11 aralığındaki F/K oranı ve 1,15 ile 1,65 aralığında PD/DD aralığında dalgalandı. Biz 20l6’da da buna benzer bir süreç bekliyoruz” diyor. Üzeyir Doğan, yıl içinde BİST-lOO’ün 65.000-92.000 aralığında bir dalgalanma yaşayabileceğini aktarıyor.

2016 BAZ YILI

Bu noktada Cüneyt Paksoy, özellikle dolar bazlı grafiklerde mevcut 5,10 zirvesine göre 2,00-2,50 cent aralığında bulunan BİST için görece ucuz yorumunu yapıyor. Paksoy, “69.000-70.000’in altına geçmedikçe de kademeli alım denenebilir” diye konuşuyor. Ekstra temkinli olmamız gereken bir süreçten geçtiğimizi söyleyen Paksoy, oluşacak global şartlara göre, görece ucuzluğun daha ucuzu olabileceğini unutmamak gerektiğinin de altını çiziyor.

Yatırım Finansman araştırma ekibiyse revize edilen makroekonomik tahminleri ve artan öz sermaye maliyeti ile BİST-100 için 12 aylık hedef değerlerini 86.000’den 84.000’e revize etmiş durumda. Bir yıllık bir süre için yeni hedef değerlerinin yüzde 17 yukarı potansiyel içerdiğini belirten Yatırım Finansman uzmanlan, Türk varlıklarının 2015 yılındaki zayıf performansının 2016 yılı için iyi bir baz oluşturduğunu ve endeksin bu yılı pozitif performans ile noktalayabileceğini düşünüyor.

Yatırım Finansman araştırma ekibi, “Fakat mevcut riskler göz önüne alındığında 20l6’da piyasaların önceki yıl gibi yüksek volatilitede, inişli çıkışlı bir yol izlemesini ve orta-uzun vadeli yatırımlar için daha cazip giriş noktaları sunabileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuşuyor. Kurum, 2016 için en beğendiği hisseleri ise Halkbank, Garanti Bankası, Akçansa, Migros, Turkcell, Tofaş, THY ve Tüpraş olarak sıralıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu