Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsa İstanbul’da bahar havası

16 Şubat’tan bu yana boğa piyasası görüntüsünü kaybetmeyen Borsa İstanbul’da şu günlerde adeta bahar havası yaşanıyor. Şubat ortasından mart sonuna yüzde 16,6 kazandıran borsada, bu yükselişin anlından bahar aylarında temkinli olunması gerektiği uyansı yapılıyor. Uzmanlar, bahar aylarında dayanıldı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri, kimyevi gübre gibi sektörlerin ön plana çıkmasını bekliyor.

FED’in faiz indirimi konusundaki güvercin yaklaşımının rüzgarını arkasına alan Borsa İstanbul (BlST), 16 Şu-bat’tan bu yana yükselen trendini kısa sayılabilecek düzeltmeler haricinde bozmadı. Şubat ortasından bu yana en çok kazandıran borsalardan biri olan BlST’te nisan ayı ile birlikte beklentiler de dillendirilmeye başlandı. Nisan aylarında genelde kazandırma eğiliminde olan BlST’te, bu nisanda sert bir yükseliş trendi beklenmiyor. Bu dönemde öncelikle FED’den gelen haberlere kulak kesilen piyasalarda ikinci beklentiyi de, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin 19 Nisan’da sona ermesinden sonra bu makama yapılacak olası atama oluşturuyor.

Borsa İstanbul

Böylesi bir konjonktürde ise uzmanlar iç talebe yönelik iyimser beklentileri doğrultusunda dayanıklı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri sektörlerinin ön plana çıkabileceğine söylüyor. Bunların dışında ilk çeyrekte güçlü bilanço sergilemesi beklenen ve temettü verimi yüksek şirketler de öneriliyor.

BORSAYA BAHAR GELDİ

16 Şubat’tan bu yana ‘erken bahar’ havasını yaşayan BÎST-100, mart sonuna kadar yüzde 16,6 oranında kazandırdı. Iş Yatırım uzmanlan, yüksek betalı BİST-lOO’ün küresel risk iştahındaki toparlanmadan payına düşeni fazlasıyla aldığını söylüyor. MSCI Türkiye’nin bankalann önderliğinde mart ayında dolar bazında getirisi yüzde 14’e, yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 20’ye taşınmış bulunuyor.

îş Yatırım uzmanları, “Avrupa borsalarında olumlu havanın devam etmesi ve dolar/TL’nin 2,80’nin altına gerilemesi durumunda, BÎST kısa vadede 83 500’deki direncini kırarak 85.000 seviyelerini hedefleyebilir. Ancak piyasalardaki yükselişin Türkiye’nin başarısından değil küresel risk iştahındaki artıştan kaynaklandığı unutulmamalı” diyor. Uzmanlar, küresel dalgalarla gelen yükselişin küresel dalgalarla gidebileceğini de hatırlatıyor.

KADEMELİ SATIŞ ÖNERİSİ

Şu anda BİST’te kritik teknik desteklere bağlı olarak ‘temkinli iyimserlik’ süreci devam ediyor. Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Pak-soy, mevcut durumda hisse senedinde olan yatırımcıların kısa vadeli 80.000-81.000 aralığını stop loss seviyesi gibi görmesi gerektiğini belirtiyor. Paksoy, yukarı yönlü hareketlerin devamında ise yatırımcıların hedef değerlere ulaşana kadar kademeli kâr satışına gitmelerinin rasyonel olacağını W’2ou ifade ediyor.

Cüneyt Paksoy, “Yeni pozisyona girecek yatırımcılar, yükselişin devamını bekliyorlarsa, kısa vadede ulaşılan iyi primi unutmadan muhakkak stop loss seviyesi belirleyerek hikâyesi olan ve bilançosu iyi gelebilecek hisselere yönelmeli” diye konuşuyor. Paksoy, yatırımcıların, betası yüksek banka ve holding hisselerinde portföylerinin hepsini riske atmadan pozisyon almala-nmn uygun olabileceğini de belirtiyor.

HANGİ SEKTÖRLER ÖNERİLİYOR?

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, son dönemdeki olumlu performans ile gelişen ülke borsalanyla kıyasladığımızda BlST’in çok fazla yukan yönlü potansiyelinin kalmadığını düşünüyor. Bu doğrultuda nisan ayında agresif bir yükseliş olasılığını düşük bulduklannı söyleyen Tokalı, iç talebe yönelik iyimser beklentileri doğrultusunda dayanıklı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri, kimyevi gübre gibi sektörlerin ön planda olabileceğini belirtiyor.

Banu Kıvcı Tokalı, “BÎST’in gelişen ülkelere kıyasla yükseliş potansiyelinin çok fazla olmadığını düşündüğümüzden, yeni pozisyon açılışları için temkinli bir yatınm stratejisi izlenmeli diyoruz.” Ancak çoğu şirket 2015 yılı kârlanndan dağıtacakları te-mettüleri açıkladı. Temettü ödemelerinin yapılacağı nisan-mayıs aylarında yüksek temettü verimi sağlayan şirket hisseleri ön planda olmaya devam edebilir” şeklinde konuşuyor. Tokalı, ayrıca ilk çeyrek finansalları-na ilişkin olumlu beklentisi olan şirketlerin de ön plana çıkabileceğini söylüyor.

ÖNE ÇIKACAK HİSSELER

Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, yılbaşından bu yana hisse performanslarına bakarak konuşulacak olunursa, ileriye dönük uzun vadeli portföy oluşturmayı düşünen yatınmcıla-ra BİST’i etkileyebilen hisseleri öneriyor. Mergen, yatırımcılara, Koç ve Sabancı Holding, Arçelik, Aselsan, Tüpraş, Petkim, THY, T. Şişecam, Trakya Cam, Ford, To-faş, Erdemir, Turkcell, TT, Ak-bank, Garanti, YKB ve Çimsa gibi senetlerden bir sepet yapma-lannı tavsiye ediyor. Bunun yanı sıra bugünlerde bedelsiz verebilecek hisselerin de yatırımcılarca takip edildiği görülüyor. Ahmet Mergen, “ilk çeyreğin hem iç hem de dış piyasalar için oldukça hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. Döviz kurlanndaki aşırı oynaklık şirketlerin döviz riski ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Bu dönemde satış ve kârlılıkla artış yaşayan, aktif ve öz sermayede büyüme kaydeden, aynı zamanda döviz yükümlülüklerini azaltmayı başaran şirketlerin ön plana çıkması beklenebilir” diyor. Mergen, bu bağlamda Ford, Koç Holding, Petkim, Çimsa, Arçelik, Eczacıbaşı llaç’ın ilk çeyrekte olumlu bir bilanço sergilemesini beklediklerini ifade ediyor.

Ahmet Mergen, FED’in faiz kara-nna da dikkat çekerek “Bu durumda bizde dolardaki düşüş faiz indirimlerini besleyebileceğinden, mevsim-sellikten ziyade faiz indiriminden yararlanabilecek bankalar, şu sıralarda yaşanan yukan yöndeki hareketi destekleyecek” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu