Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsa, bir ayda yüzde 10’un üzerinde prim yaptı

Borsa, bir ayda yüzde 10’un üzerinde prim yaptı. Bu yükseliş, ‘Yaşanan düşüş trendi kırıldı mı?’ sorusunu getirdi. Piyasa oyuncuları, buna yanıt vermek için erken olduğunu söylüyor. Çünkü önümüzde genel seçim ve FED’in faiz artınım var. Son 2,5 yılda borsada üç ana trend oldu. Bu trendlerde 22 hisse endeksten daha iyi performans sergiledi. Bunların yedisi son bir ayda da yüksek performans gösterdi.

Borsa

Borsa İstanbul, son 2,5 yılda iki büyük düşüş ve bir büyük çıkış yaşadı. 15 Mart 2013-27 Nisan 2014 döneminde yüzde 14,1 düştü ve 71.389 puandan kapanış yaptı. Buradan başladığı yukarı hareketle 26 Ocak 2015’e kadar yüzde 28 primle 91.438 puandan kapandı. Bu tarihten günümüze kadar ise en düşük 14 Eylül 2015’te 71.299 puan kapanışını yaptı ve yüzde 22 değer kaybetti. Bugün gelinen noktada ise endeks 80.000’i zorluyor ve yüzde ll’lik bir prim söz konusu. Şimdi piyasada, ‘14 Eylül tarihi dip midir, buradan artık dönüş olacak mı, ikinci yukan trend başladı mı?’ sorulan soruluyor.

ANA TRENDLERİN HİSSELERİ

Öncelikle ana trendlerde hisse performansına bir göz atalım. Son 2,5 yılda yaşanan iki düşüş ve bir yükselişten oluşan üç ana trendde de BİST-100’e göre daha iyi performans sergileyen hisseler var. Bu hisseler, haberimizin tablosunda da göreceğiniz üzere 22 tane. Bu hisseler arasında getiri açısından en çok dikkat çekenler şunlar: Vestel Beyaz Eşya, Ege Endüstri, Tat, Soda Sanayi ve Do&Co. Bu hisseler Tat haricinde üç dönemde de artı getiriye sahip. Yine bu hisselere ilave olarak Aksa Akrilik, Net Turizm ve Tofaş hisseleri de artı per-formanslanyla dikkat çekiyor.


Bunun yanında 14 Eylül’den bugüne BİST-100 hisselerinin performansına da baktık. 71.299 seviyesinden 15 Ekim itibariyle 79-263 seviyesine kadar devam eden harekette endeks yüzde 11,2 prim yaptı. Bu dönemde 48 BÎST-100 hissesi, endeksin daha üzerinde performans sergiledi. Bu yükselişte ilk 10’da olan hisselere bakıldığında sadece bir banka hissesinin listede olması dikkat çekici. Bu durum, borsamn sanayi hisseleri ağırlıklı bir yükseliş yaşadığını gösteriyor.

HENÜZ ERKEN

Borsamn üç ana trendinde endeksin üzerinde performans sergileyen 22 hisseden yedisi, son yükselişte de endeksin üzerinde performans sergiledi. Bu hisseler: Adel Kalem, Aselsan, Ege Endüstri, Koç Holding, Net Turizm, Türk Telekom ve Türk Traktör. Bu hisselere bakıldığında genel olarak mali yapıları güçlü ve düzenli temettü veriyorlar.

Son bir ayda yaşanan yüzde 10’un üzerindeki artışa bakıldığında, piyasada bunu trend dönüşü olarak değerlendirmek için henüz erken olduğu yorumlarının ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü önümüzde kritik bir genel seçim ve FED faiz artırımı süreci var.

DÖNÜŞ SİNYALİ

Eylül ortasından bu yana yaşanan yükselişi trend dönüşü değil ama bunun sinyali olarak yorumlayan Destek Menkul Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, iki kritik konuya dikkat çekiyor. Bunlar; seçim ve FED faiz artırımı süreci. FED’in faiz artınmına yönelik 2016 Mart gündeme gelmeye başladı. Mergen, 1 Kasım seçiminde ise tek parti iktidarının değil ama olası bir koalisyonun fiyatlan-maya başladığını anlatıyor.


InvestAZ Genel Müdürü Hakan Avdan da son dönemde yaşanan yükselişin bir trend dönüşü olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu söylüyor. Avdan, “Yükselişin 80.000 üzerinde teyit edilmesi gerekiyor. Do-lar/TL’nin de 3,00 seviyesini yukarı yönlü kırmayacak şekilde güçlü seviyelerde olması gerekiyor. Son dönemdeki hareketin nedeni, FED’in faiz artırım sürecini öteleyeceği yönündeki haberlerdi” diyor.

KRİTİK GÜNDEM

Hakan Avdan, 28 Ekim’deki FED toplantısı ve sonrasında açıklanacak toplantı tutanaklarının önemli ipuçları vereceğini anlatıyor. Avdan, bunun yanında kısa vadede 1 Kasım seçimi sonuçları ve hükümet görüşmelerinden çıkacak sonuçların, trend dönüşü konusunda önemli virajlar olacağını söylüyor.

Ahmet Mergen ise endeksin eylül ortasından bu yana yaşadığı yükselişi değerlendirirken dolar bazında endeks grafiğine dikkat çekiyor. Endeks 70.000’ler-deyken dolar/TL’nin de 3,05’in üzerine çıktığını kaydeden Mergen, bu durumda dolar bazında endeksin önemli bir iskontoya sahip olduğunu söylüyor. Dolar bazında endeksin 2011 yazındaki 26.000 ve 2011 Ocak ayındaki 27.000 desteğini aşağı yönlü kırarak 24.000 seviyesine geldiğini anlatan Mergen, “Endeksin dolar bazında iskontosu yükselince, alımlar da beraberinde geldi. Endeks dolar bazında şimdilerde 27.000 desteğinin üzerinde. Yine iskontolu ama bu iskonto oranı biraz azaldı” diyor.

ÖNERİLEN HİSSELER

Olumlu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise endeksin önce 85.000 ardından da 88.000 ve 90.000 dirençlerinin gündeme geleceğini ifade eden Ahmet Mergen’in portföy önerisi şöyle: “Ortalama bir yatırımcı, gelinen seviyeler itibariyle yüzde 30 hisse, yüzde 30 hedge amaçlı dolar alabilir. Yüzde 40’lık pay da TL bazlı likit enstrümanlarda değerlendirilebilir. FED için faiz artınmının Mart 20l6’ya sarktığını ve koalisyon olacağını tahmin edenler, hisse oranını artırabilir. Tersini düşünenler ise döviz pozisyonunu artırsın.”

Borsa İstanbul’un nın çarpan olarak ve hedef değer olarak ucuz olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Bu nedenle de olumlu beklentisi olanlar, 2016 için ‘biriktir’ notu vermeye başladı bile. Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, yaptığı değerlendirmede BİST-100 için hedeflerini yüzde 3 düşürerek 97.000 seviyesine çektiklerini anlatıyor. Bu seviyenin de yüzde 23 yukarı potansiyele işaret ettiğini kaydediyor. Ata Yatırım model portföyünde Erdemir, THY, BİM, Akbank, İş Bankası, Tofaş ve Tüpraş hisselerini tavsiye ediyor.

UCUZ AMA RİSKLİ!

Piyasanın değerleme olarak ucuz olmakla birlikte riskleri de barındırdığını ifade eden Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, bu belirsizliklerin zaman zaman fiyatlan baskılayabileceğim anlatıyor. 2015’in son çeyreğinde aşağı hareketlerde ‘2016 için biriktir’ önerisi yapan Doğan, endeksin 12 aylık hedefi için 87.500-90.000 geniş bant aralığını veriyor. Gedik Yatınm’ın önerdiği hisseler arasında yüksek getiri potansiyelleriyle Bizim Toptan, Tekfen, Trakya Cam, İş Bankası C, Kordsa, Aselsan hisseleri dikkat çekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu