Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsa 2017 Yılına Cazip ve Fırsat Veren Bir Seviyede Giriyor

2016 yılını bitirirken BIST 100 endeksi 77200 direncini geçmeyi başardı ve 80000 seviyelerine gözünü dikmiş görünüyor. Teknik göstergeler ise endeksteki bu güçlenmeyi teyit ediyor. Türkiye borsası 9.3x fiyat / kazanç çarpanı ile işlem görüyor. Bu yüksek bir çarpan değil. Geçmişe baktığımızda 9x ve aşağısı f/k çarpanları borsa için hep güzel yükseliş fırsatları oluşturmuş. Başka deyişle BIST fiyatlama açısından makul görünüyor ve 2017 yılına makul bir çarpanla girdiğimizi söyleyebiliriz. Diğer yandan diğer gelişen ülke borsalarına göre rölatif olarak bakıldığında BIST endeksinde Mayıs ayından bu yana önemli bir negatif ayrışma görüyoruz. Aşağıdaki grafik bunu net bir biçimde gösteriyor. Makul fiyatlamaya ek olarak 2017 yılına Ötdukça negatif ayrışmış bir şekilde de giriyor olmamız da başka bir fırsat olarak görülebilir.

borsa

Borsa İstanbul açısından 2016 yılını yaklaşık %8-9 civarında bir getiri ile tamamlayacak görünüyoruz, ilk bakışta sınırlı bir getiri gibi görünebilir ancak yıl içinde Şubat ayında gelişmekte olan ülke piyasalarına para girişlerinin oluşması sonucunda 70000 seviyesinden 87000 sınırına kadar soluksuz bir şekilde %24 getiri sağlayan üç aylık bir ralli dönemi yaşadığımızı hatırlatmak isterim. Mayıs ayından itibaren ise hem küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar hem de yurtiçinde yaşadığımız dalgalanmalar sonucunda bu kazançların önemli bir kısmını geri verdik ve yılın kalanını 72000-80000 aralığında dalgalı bir şekilde tamamladık.

Aşağıdaki grafik ise BIST 100 endeksinin Dolar bazlı grafiği. Grafikten görüldüğü gibi, 2016 yılında Dolar kurunun yükselmiş olmasından dolayı endeks oldukça aşağı seviyelere doğru yönelmiş durumda. Özellikle yılın son haftalarında endeksteki Dolar bazlı gerileme iyice hızlanmış görünüyor. Yümarıdakilere ek olarak 2017 yılına Dolar bazında oldukça satış yaşamış bir bölgede girmekteyiz.

f/k çarpanı, fazlasıyla negatif ayrışmış endeks ve Dolar bazında cazibeli seviyeler 2017 yılı için ümitli olmamı sağlıyor. Aslında gerçekten BIST endeksinin fırsat veren bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün. Yıl içinde Dolar bazlı grafikte 25000$ seviyelerine doğru oluşabilecek tepki yükselişleri endekste yaklaşık 88000 seviyesine doğru yükseliş anlamına gelebilir. Bu nedenle geldiğimiz yer itibari ile 2017 yılına cazip bir fiyatla ve fırsat veren bir görünümle giriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu