İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Bisiklet Üretimi ve Satışına Yatırım Yapmak

Yazın gelmesi ile birlikte bisiklet sezonu açıldı. Katlanır bisikletler son birkaç yıldır özellikle 40-45 yaş aralığının en çok tercih ettiği tür oldu. Markalar, pratiklik ve kolay kullanım özellikleri ile rekabet ederek pazarı hareketlendiriyor…

YAZ yüzünü göstermeye başladı. Tatil planları ya çoktan yapıldı ya da yapılmak üzere. İster tatile çıkmış, isterseniz de şehirde kalmış olun, size rahatça ulaşım imkanı sağlayan bir aracınız var artık: Katlanır bisiklet. Henüz yoksa da neden olması gerektiğini bu yazımızda dile getirdik. Bir kere çok pratik. Birkaç dakika içinde katlayıp koltuk altınıza almanız mümkün. Dolayısıyla toplu taşımada “bisikletime yer var mı, kalabalıkta bisikletle binsem yolcular kötü kötü bakar mı” gibi sorular da ortadan kalkıyor. Şehirden uzaklaşmak, tatile mi çıkmak istediniz. Atın arabanın bagajına ya da otobüse veya uçağa. Katlanır bisikletiniz siz nereye giderseniz oraya gelsin.

bisiklet suruyor

Katlanır bisikletlerin bu dayanılmaz pratikliği bisiklet pazarını da canlandırmış durumda. GittiGidiyor’un verilerine göre, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında 2016 Nisan ayında bisiklet satışları yüzde 182 oranında arttı. Bu yükselişte, yüzde 267 artış ile katlanır bisikletler ön sırada yer alıyor. GittiGi-diyor’da yaklaşık yüzde 25 ile 41-45 yaş aralığı katlanır bisikletleri tercih ederken bu kullanıcıların yüzde 78’i erkeklerden, yüzde 22’si ise kadınlardan oluşuyor.

İLGİ SATIŞLARA YANSIYOR

GittiGidiyor Satış Müdürü Nilay Büyük-kapancı, bu dönemde kullanıcıların favori bisiklet markalarının Salcano, Bianchi Carraro ve Ümit olduğunu belirtirken bu markalarda yetişkinler için bisiklet segmentinde fiyat aralıklarının 719 TL ile 2.500 TL arasında değiştiğini ifade ediyor.

Delta Bisiklet Yetkilisi Ulaş Baydar da son beş yılda katlanır bisikletlerin satışlarında ciddi bir artış olduğunu kaydediyor. En çok 20 jant katlanır bisiklet modellerinin tercih edildiğini belirten Baydar, “Son üç yıldır 26 jant katlanır bisiklete de talep oluyor. Bu tip bisikletlerde son dönemlerde hidrolik frenli bisikletler daha çok tercih ediliyor. Sürekli şehir içinde de kullanıldığı için kişiler bu tip frenlerle kendilerini daha güvende hissediyor” diyor.

Baydar bu tip bisiklet fiyatlarının 1.500 ile 2.500 TL arasında değiştiğini ifade ederek tasarım ve markaya bağlı olarak da bu fiyatların 8.000 TL’ye kadar çıkabildiğini kaydediyor. Baydar, önümüzdeki yıllarda da katlanır bisikletlerin en çok tercih edilen bisikletler arasında üst sıralarda olacağını sözlerine ekliyor.

PRATİK ULAŞIM ARACI

Bisikletler çevreci ve sağlıklı ulaşım araçları. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak çevreci ve sağlıklı olduğu kadar pratik de. Özellikle trafiği ile meşhur İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız 10 kilometrelik bir mesafeyi kat etmek bazen saatler alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu