Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bildiğiniz hisselere yatırım yapın

1977-1990 arasında Fidelity Macellan Fonu’nu yöneten Peter Lynch, yıllık ortalama yüzde 30 getiri oranıyla gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcılardan birisi olarak tanındı. “Büyüme Yatırım Stratejisi”yatırımcının bildiği şirketlere yönelmesini öneriyor…


HİSSE senedi yatırımı konusunda her hafta farklı bir yaklaşımı incelediğimiz köşemizde bu hafta fon yatırımı konusunda gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcılar arasında gösterilen ve “Borsada Tek Başına (One Up on Wall Street)” ve “Borsayı Yenmek (Beating the Street) kitaplarının yazarı olan Peter Lynch’in “büyüme yatırım stratejisini ele alacağız. Bu strateji kapsamında, istikrarlı bir kârlılık yapışma sahip, biliîıirliği görece az, borçluluk oranı düşük, aşırı olmasa da yüksek bir büyümeye sahip şirketler tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Peter Lynch’e göre, sıradan yatırımcıların günlük hayatın içinde yeterince dikkatli oldukları takdirde, işyerinde, yolda yürürken veya alışveriş yaparken dahi çok ciddi getiri performansı sunabilecek şirketleri, borsadaki profesyonellerden çok daha önce fark etmesi mümkündür. 1977 ve 1990 yılları arasında Fidelity’nin Macellan Fonu’nu yöneten Lynch, bu dönemde yıllık ortalama yüzde 30’a yakın getiri sağlamayı başarmıştır. Lynch, yatırımcılara bildikleri/farkında oldukları işleri yapan hisselere yatırım yapmalarını önermektedir. Bu yaklaşıma uygun olan hisseleri belirleyebilmek için kullandığımız kriterler aşağıda verilmiştir:

hisse yatirim

BU KRİTERLERE DİKKAT

• Yıllık olarak 2016/12 ve 2017/09 döneminde net kârını büyümesi O’m üzerinde: Lynch, hisse fiyatlarım artıran temel unsurun kârlılık olduğunu değerlendirmekte ve yıllar itibariyle istikrarlı kâr büyümesinin, tek seferlik çok ciddi kâr sıçramalarından çok daha önemli olduğunu düşünmektedir.

• Fiyat Kazanç/Net Kâr Büyümesi (PEG) oranı 1’den küçük: Lynch, bu oranı hisselerin ucuz ya da pahalı olduğuna karar vermek için kullanmaktadır, l’in, özellikle de 0,5’in altındaki oranların cazip olduğunu değerlendirmektedir.

• Toplam Finansal Borçlarının özkaynaklarına oranı yüzde 80’nin altında: Lynch, yüksek borçluluğa sahip olan şirketlerdeki yöneticilerin, şirketi büyütme konusunda zorlanacağı; özellikle ekonomik yavaşlama dönemlerinde düşük borçluluk oranına sahip olan şirketlerin pozitif ayrışan tarafta kalacağını düşünmektedir.

• Piyasa Değeri 7.5 milyar TL’den küçük: Lynch, çok büyük ölçekli şirketlere ait hisselerin getiri performansı anlamında yatırımcılara çok ekstra bir katkı vermesinin kolay olmadığını değerlendirmektedir.

• Son beş yılın ortalama esas faaliyet kâr marjı, cari esas faaliyet kâr marjının yarısından büyük: Bu kriter, yıllar itibariyle kârlılık performansının istikrarının tespit edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

BIST-TÜM’de yaptığımız taramada bu kriterlerle uyumlu olan 26 şirket olduğunu tespit ettik. Yazının devamında, bu hisseler açısından temel analiz ve teknik analiz kriterleri açısından görece daha iyi durumda olduğunu değerlendirdiğimiz beş hisseye ilişkin yorumlara yer vereceğiz.

SELÇUK ECZA DEPOSU (SELEC):

Şirketin 2017 yılının dokuz aylık dönemi itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre şirketin FAVÖK’ü yüzde 23 oranında artışla 269 milyon TL’ye, net kârı yüzde 18 oranında artışla 244 milyon TL’ye yükselmiştir. Piyasa Değeri 2.472 milyar TL olan şirketin, toplam finansal borç/özkaynak oram yüzde 2 ve F/K oranı 8.82 seviyesindedir. Orta vadeli düşen trendini yukarı yönlü test etmekte olan SELEC hisselerinin 4,00 TL üzerinde tutunmayı başarması durumunda kısa-orta vadede 4.08, 4.19 ve 4.25 TL seviyelerine doğru hareketlenmesi beklenebilir. Bu doğrultuda alınacak olası yatırım kararlarında, katlanılabilecek azami zarar göz önünde bulundurularak 3.88 TL veya 3.78 TL desteğinin zarar kesme seviyesi olarak takip edilmesi yerinde olacaktır.

HEKTAŞ (HEKTS):

Şirketin 2017 yılının dokuz aylık dönemi itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre şirketin FAVÖK’ü yüzde 36 oranında artışla 60 milyon TL’ye, net kârı yüzde 34 oranında artışla 47 milyon TL’ye yükselmiştir. Piyasa Değeri 539 milyon TL olan şirketin; toplam finansal borç/ özkaynak oranı yüzde 54 ve F/K oranı 13.06 seviyesindedir. HEKTS hisselerinin 2017 yılın içinde gördüğü en yüksek seviye ve tarihi zirve konumunda olan 7.90 TL’den yıl içinde görülen en düşük seviye olan 6.26 TL’ye‘çizilen Fibonacci Düzelme Seviyeleri grafik üzerinde gösterilmiştir. 50 günlük üssel hareketli ortalama ve yüzde 50 seviyesine karşılık gelen 7.08 TL desteği üzerine tutunulması durumunda, hisse fiyatlarının kısa-orta vadede 7.27, 7.44 ve 7.57 TL dirençlerini yeniden test etmesi beklenebilir. Olası yatırım kararlarında 7.08 TL veya 6.89 TL’den göze alınabilecek zarar ölçüsünde uygun olanının zarar kesme seviyesi olarak takip edilmesi sağlıklı olacaktır.

ER BOŞAN (ERBOS):

Şirketin 2017 yılının dokuz aylık dönemi itibariyle geçen yılm aynı dönemine göre şirketin FAVÖK’ü yüzde 108 oranında artışla 45 milyon TL’ye, net kârı yüzde 102 oranında artışla 41 milyon TL’ye yükselmiştir. Piyasa Değeri 485 milyon TL olan şirketin; toplam finansal borç/özkaynak oram yüzde 2 ve F/K oranı 8.53 seviyesindedir. Kısa-orta vadeli yükselen kanal içinde seyretmekte olan ERBOS hisselerindeki mevcut eğilimin korunması durumunda 94.40 TL seviyesindeki tarihi zirve en kritik direnç konumundadır. Bu direncin güçlü bir hacimle kırıldığının görülmesi durumunda yukarı yönlü hareketlerin hızlanması ve hissenin 100.00 TL psikolojik seviyesine doğru hareketlenmesi beklenebilir. Olası yatırım kararlarında 88.05 TL’nin zarar kesme seviyesi olarak takip edilmesi yerinde olacaktır.

ALKIM KÂĞIT (ALKA):

Şirketin 2017 yılının dokuz aylık dönemi itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre şirketin FAVÖK’ü yüzde 33 oranında artışla 26 milyon TL’ye, net kârı yüzde 44 oranında artışla 19 milyon TL’ye yükselmiştir. Piyasa Değeri 259 milyon TL olan şirketin; toplam finansal borç/özkaynak oranı yüzde 20 ve F/K oranı 8.02 seviyesindedir. Son günlerde 50 günlük üssel hareketli ortalaması üzerinde dengelenme eğilimine giren ALKA hissesinde kısa vadeli en kritik destekler 4.85 ve 4.70 TL seviyesinde bulunmaktadır. Bu seviyelerin üzerinde tutunulmaya devam edilmesi durumunda kısa-orta vadede hissenin 5.16, 5.25 ve 5.42 TL seviyelerine doğru hareketlenmesi beklenebilir. Yukarıda belirtilen destek seviyelerinin zarar kesme seviyeleri olarak takip edilmesi sağlıklı olacaktır.

DESPEC BİLGİSAYAR (DESPC):

Şirketin 2017 yılının dokuz aylık dönemi itibariyle geçen yılm aynı dönemine göre şirketin FAVÖK’ü yüzde 37 oranında artışla 7 milyon TL’ye, net kârı yüzde 25 oranında artışla 5 milyon TL’ye yükselmiştir. Piyasa Değeri 86 milyon TL olan şirketin; toplam finansal borç/ özkaynak oram yüzde 26 ve F/K oranı 7.53 seviyesindedir. Aralık ayı başlarından bu yana yükseliş eğiliminde olan DESPC hisselerinin 3.70 TL’li seviyelerin üzerinde tutunmayı başarması durumunda, kısa-orta vadede 3.85,3.98 TL ve devamında 4.10 TL dirençlerinin yeniden test edilmesi beklenebilir. Bu doğrultuda alınacak olası yatırım kararlarında 3.62 veya 3.50 TL desteklerinden uygun görülenin zarar kesme seviyesi olarak takip edilmesi yerinde olacaktır.

EROL GÜRCAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu