Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bilanço beklentisi kuvvetli 23 hisse

Ocak ayında gözler bilanço beklentilerine çevrilmiş durumda. Genel olarak iyi bilanço beklentilerinin ön plana çıktığını söyleyen analistler, özellikle otomotiv, havacılık, demir çelik ve cam sanayi hisselerine dikkat çekiyor,,.


GEÇTİĞİMİZ yıl Borsa İstanbul açısından çok iyi geçti. Uzmanlar küresel piyasalardaki iyimserliğin bütün dünyada büyüme beklentilerinin 2011’den beri en yüksek seviyelerde olması ile bilanço döneminin yaklaşmasının endekste kırılan rekorları öncü sebepler olarak gösteriyor. Yılın bitmesine paralel sene sonu bilanço beklentilerinin de önümüzdeki dönemde hisse senedi piyasasını olumlu etkilemesi bekleniyor.

Yılsonu bilançolarında konsolide olmayan tablolar için son tarih 1 Mart 2018, konsolide tablolar içinse 12 Mart 2018 olarak açıklandı. Analistler yılsonu bilanço tahminleri çerçevesinde hisse seçiminin önemli olduğunu ifade ederek bu kapsamda 23 hisseye dikkat çekiyor.

“DEMİR ÇELİK, HAVACILIK, OTOMOTİV”

Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin, küresel piyasalardaki iyimserlik, bütün dünyada büyüme beklentilerinin 2011’den beri en yüksek seviyelerde olması ve bilanço döneminin yaklaşmasını endekste kırılan rekorların öncü sebepleri olarak görüyor. Şahin, özellikle hisse bazlı hareketlerde, açıklanacak bilançoların daha etkili olduğunu ifade ediyor. Demir çelik sektörünü son çeyrek için pozitif değerlendiren Şahin, su değerlendirmeyi yapıyor: “2017’nin ilk dokuz aylık döneminde tüketim yüksek kaldı ve fiyatlar yükseldi. Demir cevheri fiyatları ise dördüncü çeyrek boyunca düşük kaldı ve hammadde maliyetleri düşük seyretti.

Bu etkiyle şirket karlılıkları son çeyrekte de ilk dokuz aya paralel yüksek gerçekleşecektir. Havacılık sektörü 2015 sonu uçak krizi ve 2016 yılınd ki terör saldırılarının ardından toparlanmaya devam ediyor. 2016 yılında uluslajarası yolcu sayısında yüzde 16’lık düşüş yaşanmıştı. 2017’nin ilk 10 ayında uluslararası yolcu sayısı yüzde 17 artış gösterdi. Özellikle Rus turistlerin sayısında büyük artış olduğunu yıl boyu gözlemledik, Avrupalı turist sayısı ise yükseliş göstermedi. Avrupa ekonomilerindeki olumlu seyir ile turist sayısının da artacağını düşünüyoruz. Otomotiv sektörünü de hem son çeyrek hem de 2018 yılı için beğeniyoruz. Toplam ülke ihracatının yüzde 20’sini oluşturan bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin kapasiteleri ve ihracat hacimlerinde yükselişler var. Yurtiçi pazar büyüklüğü ise 2017’de 956 bin adet olarak gerçekleşti. Yapılan ÖTV düzenlemesi ile 2018’de 1 milyonun yurtiçi pazar için normal olacağım düşünüyoruz”

Şahin, yılsonu için iyi bilanço açıklamasını beklediği ve al verdiği hisseleri ise Aksa Enerji, Anel Elektrik, Banvit, Borusan Mannesmann, Çemtaş, Duran Doğan Basım, Ege Seramik, Erbosan, Gentaş, İş Yatırım Menkul Değerler, Jantsa Jant Sanayi, Kütahya Porselen, Tekfen Holding, Trakya Cam ve Ulusoy Elektrik olarak sıralıyor.

“YÜKSELİŞTE BİLANÇO BEKLENTİLERİ ETKİLİ”

Meksa Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçm’a göre, ABD ile vize sorununun giderilmesi, Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden güçlendirilmesi, enflasyonda yılın ilk aylarında düşüş olacağı beklentisi Türkiye’nin risk priminin düşmesine neden olup borsalara genel anlamda olumlu yansıdı. Ancak bu kapsamda bazı hisselerin diğerlerinden daha iyi performans göstermesini ise yılso-nu bilanço beklentilerine bağlıyor.

Bilançoların ocak ayının son haftasından itibaren gelmeye başlayacağına dikkat çeken Yalçın, yılsonu için iyi bilanço açıklamasını beklediği ve al verdiği hisseler için şu değerlendirmeyi yapıyor:

“2017 yılında olumlu performans sergileyen havacılık (THY, Pegasus, Çelebi Hava Servisi), demir çelik (Ereğli, Kardemir) ve cam sektörü (Trakya Cam, Anadolu Cam, Şişecam) dördüncü çeyrekte de olumlu bilanço açıklar. Beyaz eşya sektöründe ise teşviklerin üçüncü çeyrek sonu itibariyle bitmesinden ötürü göreceli olarak daha zayıf bilanço açıklamasını bekliyoruz.”

Yunus ŞAHİN/Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti
“İş Yatırım’da hedef fiyat 3.05 TL”


İş Yatırım Menkul Değerler: Borsa İstanbul’da 2017 yılında işlem hacimleri yüzde 40 yükseldi. Özellikle son çeyrekte işlem hacimleri yılın ilk üç çeyreğinin de üzerinde gerçekleşti ve tarihi rekorlar kırıldı. Endeks opsiyon sözleşmelerinde İş iş YATIRIM Yatırım piyasa yapıcılığına devam etti ve opsiyon piyasasında da işlem hacimleri artmaya devam etti. Varant piyasasında İş Yatırımın pazar payı yüzde 39 seviyesinden yüzde 49’a yükseldi. Piyasalardaki bu hacim artışlarından olumlu etkilenmesini beklediğimiz İş Yatırım hisselerinde yüzde 26 yükseliş potansiyeli ile 3.05 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Çemtaş: Maliyetlerinin büyük kısmı dolar ve TL’den oluşan Çemtaş’ın gelirleri euro , cinsinden ve paritedeki yükselişlerden olumlu etkileniyor. Şirketin yıl içerisinde devreye giren yatırımlarının yanı sıra son çeyrekte kontinü ısıl işlem fırını da devreye alınmış oldu. Bu yatırımlar ile marjlarda bir iyileşme ve satış hacminde bir artış bekliyoruz. Çemtaş hisselerinde yüzde 21 yükseliş potansiyeli ile 5.70 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Jantsa Jant Sanayi: Yurtdışından gelen güçlü talep ile şirketin ihracatında ilk üç çeyrekte yüzde 34’lük bir yükseliş yaşandı. Bu durum satış gelirlerinde yüzde 55’lik artışı beraberinde getirdi. Yurtiçi pazarda ise artış daha ılımlı olurken Jantsa yatırımlarına devam etti. Yüzde 74’lük ihracat oranı dolayısıyla kurdaki yükselişlerden olumlu etkilenmesini beklediğimiz şirket hisselerinde yüzde 22 yükseliş potansiyeli ile 40.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Barkın YALÇIN / MEKSA Araştırma Müdür Yardımcısı
”Turkcell için 2.3 milyar TL net kar öngörüyoruz”

Turkcell: 4.5G ile birlikte tüketicilerin ortalama data kullanımlarının artması, ayrıca katma değerli dijital servislerden yaratılan gelirler neticesinde Turkcell, yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde iyi bilanço açıkladı. Bu durumun son çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz. 2017 yılının tamamında yüzde 23 artışla 17.5 milyar TL satış geliri hesaplıyoruz. FAVÖK marjı beklentisi ise yüzde 34.5. Yılın tamamı için 2.3 milyar TL net kar öngörüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 10 yükseliş potansiyeli ile 16.2 TL hedef fiyat bekliyoruz.

İndeks Bilgisayar: Bilişim teknolojileri alanındaki öncü şirketlerden olan İndeks Bilgisayar’ın yılın son çeyreğinde de güçlü performansını devam Türkiye Bilişim Kaynağı ettirmesini bekliyoruz. Yılın tamamında satış gelirinin yüzde 18 artarak 4.5 milyar TL seviyesine ulaşmasını ve yüzde 2.4-2.5 FAVÖK karlılığı yaratabileceğini hesaplıyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 8 yükseliş potansiyeli ile 13 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Şişecam: Grup şirketlerinden Anadolu Cam ve Trakya Cam’ın faaliyet gösterdiği pazarlarda kuvvetli talep devam ediyor. Trakya Cam en son 123 milyon dolarlık yeni yatırım kararı aldı.

Önümüzdeki dönemde Paşabahçe’nin potansiyel halka arzı şirket hisselerini olumlu etkileyebilir. 2017 yılında Şişecam’ın yıllık gelirlerini yüzde 30 artırarak 11 milyar TL seviyesine çıkarmasını bekliyoruz. FAVÖK maıjı beklentimiz ise yüzde 22. Şirket hisselerinde yüzde 10 yükseliş potansiyeli ile 5.3 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yılsonu bilançolarında nelere dikkat etmeli?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu