Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Arıyorum Diyen Girişimcilere Cazip Franchise Fırsatları

Gıda, gayrimenkul, takı, hizmet, eğitim… Eğer siz de kendi işinizi kurmak istiyorsanız franchise ’da kampanya dönemini kaçırmayın. Franchise bedeli almayan firmalar bile var. İşte, girişimcilere cazip fırsatlar sunan şirketlerin yatırım şartları…

FRANCHISE sektörünün en çok talep gören markaları arasındalar. Türkiye’nin her tarafından franchise talepleri alıyorlar. Bazıları global dev zincirlerin, bazıları ise ulusal pazarın öncüleri. Aralarında köklü bir geçmişe sahip yerel markalar da var, henüz birkaç yıl önce kurulmuş yeniler de. Ancak ortak bir noktaları var. Bu şirketlerin franchise yatırım şartları, girişimcilere avantaj sağlayacak özelliklere sahip. Hepsi, girişimcileri kendilerine çekmek için kampanyalar düzenliyor. Bazıları franchise bedeli almazken, ba/ısı reklam katılımı ya da cirodan pay almıyor.  Restorandan kahve evine, pizzacıdan tekstile kadar birçok sektörde faaliyet gösteren firmaları araştırdık ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar için kolaylıklar sunan markaları tespit ettik. Bıı markalara yatırım yapmayı düşünenler için franchise ve yatırım uzmanlarından bilgi aldık.

Bayilik Arıyorum

UZMANLAR UYARIYOR

Girişim Uzmanı Osman Bilge, “2015’te franchise sektörünün lokomotifi gıda oldu. Bu durum gelecek yıllarda da devam edecek gibi görünüyor” diyor. Bilge, 2016’da küçük girişimcilere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Yüksek kiralı yerler, yüksek fiyatlı ürünler yerine uygun kiralı yerlerde düşük fiyatlı ürünler satacağınız işlere girin. Tüketici markalı ürün ve hizmet istiyor. Gıda, elektronik, yapı malzemesi gibi bazı sektörler düşük fiyatlı dev şube zincirlerinin eline geçti. Girişimciler, az veya çok kazandıran, iyi yönetilen franchise zincirlere dört elle sarılmalı.”

Son dönemin en dinamik sektörlerinden biri olan gayrimenkulde yüzler yeniden gülmeye başladı. Bu alana ilk kez yatırım yapacaklar için Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Gayrimenkul pazarında yatırım planları olan girişimcilerin klasik çizginin dışına çıkması şart. Yüksek kalitede hizmet sunmayı hedeflemeliler. Zira yılda 1 milyon 165 bini aşkın satış yapılan emlak pazarında başarılı olmak için rekabette elinizin güçlü olması gerekiyor” diyor.

DÖNER, KAFE, TAVUK RESTORANLARI

Dünyada hizmet sektörü çok hızlı büyüyor. Bu gelişmeden franc-hising sektörü olumlu yönde etkileniyor. Günümüz tüketicileri zamanlarını etkin kullanmak zorunda. Bu nedenle en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almayı arzu ediyorlar. Başta İstanbul olmak üzere gelişmiş tüm il ve ilçelerde sürekli olarak gıdayla ilgili yeni işletmeler açılıyor. Bu alanda belirli bazı segmentlerin öne çıktığı gözleniyor. Örneğin markalı döner pazarı büyümesini sürdürüyor. Kafelerc ilgi hala var. Sadece tavuk ürünleri satan restoranların sayısı son dönemde artıyor.

Stant yatırımları oldukça popüler. Çünkü yatırım maliyetleri, kira ve personel giderleri mağazalara göre çok daha düşük. Ayrıca iyi bir lokasyonda açılan stantlar oldukça yüksek cirolar elde ediyor. Özellikle şehirde yaşayan, çalışan, görünümüne özen gösteren kadınların spor aktivitelerine ilgileri çok fazla. İşte, bu talebi karşılamak üzere ‘kadınlara özel spor salonları’mn sayısı sürekli artıyor.

SÖZLEŞME İMZALARKEN DİKKAT!..

Türkiye hem fırsatlar ülkesi hem de önemli caddelere baktığımızda tabelaların da ciddi şekilde değiştiği bir ülke. Gi rişimciler, değişen değil kalıcı tabelalardan olmak için işe girerken sermayelerini iyi kontrol etmeliler. Hesapsız iş yapmamalılar. Yatırım planları olan girişimcilerin muhtemel sektörlerine ilişkin iyi araştırma yapmaları son derece önemli.

Tüm bunların yanı sıra franchise sözleşmesi imzalarken bazı konulara dikkat etmeniz öneriliyor. Örneğin, ilgilendiğiniz firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gerekli opti-mal çalışma saati ve personel adedi de önemli.

Franchisor (franchise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt almmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var. Sistem içindeki diğer franchise alanların işi nasil yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Sisteme dahil olmak isteyen girişimcilerin marka, pazar, lokasyon analizi yapmaları, finansal portrelerini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak sisteme dahil olmaları gerekiyor. İşte, girişimci ve yatırımcılara cazip fırsatlar sunan şirketlerin yatırım şartları…

@USTA
Yüzde 80 indirim!..

Restoran zinciri («TJsta, 2016’ın ilk üç ayı için franchise bedelini yüzde 80 indirdi. Şirketin franchise giriş bedeli 50 bin dolar. @Usta’nm cadde, AVM, komşu ve ekspres modeli olmak üzere dört farklı modeli var. Franchise adayların en az üç yıldır yatırım yapacağı lokasyonda yaşıyor olması tercih edilecek. Firma bu yılsonuna kadar f 1 yeni restoran açmayı hedefliyor. Bunların dördü franchising sistemiyle açılacak. Diğer şubeler ise şirket tarafından işletilecek.

Telefon: 0312 448 28 82
E-posta: tarik.arik@ustamangal.com

CHAY
Kısa zamanda yüksek getiri

CHAY, uluslararası proje geliştirme şirketi olan Cafe Kon-sept’in iki yıllık çalışmasının sonucu olarak ortaya çıkmış. Sıcak içecek kategorisinde dünyanın önde gelen marka konseptleri incelenerek hazırlanmış. Şubelerinde demleme çay ve kahve çeşitleri bulunuyor. Demleme çav ile diğer çay ve kahve çeşitlerinin yanı sıra sandviç, kek, kurabiye ve özgün soğuk içecekler bulunuyor.

Chay Franchise Müdürü Özel Oytun Türkoğlu, “Kendi işini kurmak isteyen, gıda sektörünü seven girişimciler ve iş insanları için kazançlı yatırım fırsatı sunuyoruz” diyor. Firma yatırımcısına özel franchising modeli sunuyor.

Telefon: 0312 995 00 17′
E-posta: merhaba@chay.com.tr

HACI KAMİL TİRE KÖFTE
30 restoran açacak

1971’den bu yana faaliyet gösteren İzmir merkezli Hacı Kamil Tire Köfte, 2014’te franchise vermeye başladı.

Yedisi franchise olmak üzere 11 restoranı var. Franchising sistemiyle 30 restoran daha açılacak. Franchise bedeli lokasyona göre değişiyor. Reklam katılım payı yok. Markanın büyüme planları sadece yurtiçi ile sınırlı kalmayacak. Şirket, yurtdışmda da restoranlar açmayı hedefliyor.

Telefon: 0232 512 95 21
E-posta: info@hacikamil.com

DOPİNG ÇİĞKÖFTE
5 bin TL’ye iş

2011’den buyana franchise veren Doping Çiğköfte’nin şube sayısı 200’ü geçti. Yeni şubelerin açılması planlanıyor. Firmanın franchise bedeli, reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Bir şube için gerekli olan işletme sermayesi 5-10 bin TL arasında değişiyor.

Telefon: 0212 475 54 76
E-posta: info@dopingcigkofte.com

HATIR KAHVESİ
Yeni bir marka

Hatır Kahvesi, 2011’de kurulmuş. Bu yıl 11 şube açılması hedefleniyor. Bunların altısı şirket tarafından işletilirken beşi franchising sistemiyle açılacak. Franchise bedeli 20 bin dolar. Sürekli franchise ödemesi olarak ayda 750 dolar almıyor. Şirket reklam katılım payı almıyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik Marmara, Iç Anadolu, Ege ve Akdeniz’de olmak üzere Türkiye genelinden gelecek tüm talepler değerlendirilecek.

Telefon: 0312 278 04 50
E-posta: ofis@donapazarlama.com

JUST CHIK’N
Franchise bedeli almıyor

Aydın merkezli Just Chik’n çok yeni bir marka. Yaklaşık bir yıl önce faaliyete başlamış ama iddialı bir büyüme planı var. Firma müşterilerine üçlü tavuk tabakları, ızgara-tava çeşitleri ve makarna seçenekleri sunuyor. Franchise altyapısını hazırlayan şirket şu sıralar yeni şubeler açıyor. Firma yatırımcılardan franchise giriş bedeli almıyor. Metrekare maliyeti bin ile bin 500 dolar arasında değişiyor. Şirketin şimdilik üç restoranı var. Bunların tamamı Aydın’da. Yeni açılacak şubeler için öncelik Ege Bölgesindeki il ve ilçelere verilecek. Ancak diğer bölgelerden gelecek talepler de değerlendirilecek. Franchise konusunda faaliyet gösteren yabancı menşeli bir danışmanlık şirketiyle anlaştıklarını belirten Just Chik’n sahibi Mehmet Aydınlar, “Bu sayede güçlü bir franchise altyapısı kuruyoruz” diyor.

Telefon: 0256 518 44 22
E-posta: info@justchikn.com.tr

SAM KÜNEFE
Künefe, içii köfte, mantı…

Sam Künefe, çok yeni bir marka. 2013’te kurulan firma, 2014’ten bu yana franchise veriyor.

Şirketin franchise giriş bedeli 10 bin TL. Reklam katılım payı almıyor, ayrıca sürekli franchise ödemesi yok. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Eskişehir’de olacak. Bir Sam Künefe şubesi açmak için yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde, 30 metrekarelik bir yer gerekiyor.

Telefon: 0212 42114 00
E-posta: scetin@armagrupgida.com.tr

ÇALIMUOĞLU GAYRİMENKUL
Reklam katılım payı yok

Bursa merkezli Çalımlıoğlu Gayrimen-kul’ün franchise giriş bedeli 15-25 bin TL arasında değişiyor. Ulusal reklamlar şirket merkezi tarafından yapılıyor. Franchi-see’lerden reklam katılım payı alınmıyor. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 6 pay alınıyor. Şirket yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da şubeler açmayı hedeflivor.

Telefon: 0224 413 77 70
E-posta: info@calimlioglu.com.tr

DETAILS ACCESSDRIES
3500 çeşit aksesuar

Portekizli takı, aksesuar ve çanta markası Details Accessories’ın Türkiye’de mağazacılık ve bayilik çalışmaları Bovizza Franchising danışmanlık şirketi tarafından yürütülüyor. Firmanın franchise giriş bedeli 8 bin euro. Ortalama işletme sermayesi ise 120 bin TL. Yeni açılacak şubeler için Türkiye’de İzmir, Antalya, Antalya, İstanbul, Gaziantep ve Zonguldak’tan gelecek taleplere öncelik verilecek. Markanın ideal mağaza büyüklüğü 40-120 metrekare olarak belirlenmiş.

Bovizza’nın yöneticilerinden Carlos Manuel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Takı, aksesuar ve çanta sektörü Türkiye’de çok hızlı bir gelişme gösteriyor. Markamız geniş koleksiyona sahip kaliteli ürünleri ile dikkat çekiyor. Yatırımcılara çok çeşitli destekler veriyoruz” diyor.

Telefon: 0212 705 05 04
E-posta: global@bovizzafranchising.com

NEXT ACCESSORY
Franchise bedeli almıyor

1990’da kurulan Nekst Pazarlama Ticaret’in markası Next Acces-sory’ın İstanbul’da sekiz, Azerbaycan Bakü ve KKTC’de birer olmak üzere 10 mağazası var. Bu mağazaların dördü franchising sistemiyle açılmış. 2016’da altı yeni mağaza daha açmayı hedeflediklerini belirten Nekst Pazarlama ortaklarından Enis Salcı, “Yeni açılacak mağazalar için AVM ya da işlek caddelerde uygun bulduğumuz yerleri tercih edeceğiz” diyor. Yeni mağazaların bazıları franchising sistemiyle açılacak. Salcı, 50 metrekarelik bir Next Accessory mağazasının toplam yatırım tutarının 100 bin TL olduğunu söylüyor. Bu rakama tüm franchise yatırım maliyetleri dahil. Şirket franchisee’lerden sürekli franchise bedeli almıyor.

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu