Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankaların Kredi Öteleme Kampanyaları

Her sonbahar artan nakit ihtiyacı bankaları harekete geçirdi. Tüketici kredilerinde “Şimdi al, 2017 yılında öde” modası arttı. Geri ödemesi üç ay ötelenen kredilerde vadeler 48 ay, faiz oranları ise klasik tüketici kredilerinde olduğu gibi yüzde 12-1.3 civarında yoğunlaşıyor…


BANKALAR yılın son çeyreğine girdiğimiz bu günlerde “Şimdi al, 2017 yılında öde” kampanyalarına başladı. Dileyen müşterilerine borcunu üç ay öteleme imkanı sağlayan bu kampanyalar ekim ayı sonunda bitiyor.

Son yıllarda sonbahar ve kış aylarında artan harcamaları fark eden bankalar nakde ihtiyaç duyan müşterilerine üç ay borcunu “öteleme” imkanı sunuyor. Üç ay ötelenen kredinin faizi ise genelde ocak ayının başında toplu olarak almıyor. Bu arada küçük bir hatırlatma yapalım. Üç ay ötelemeli krediler ile klasik krediler arasında faiz farkı da yok. Ayrıca yeni yasal düzenleme ile maksimum vadesi 36 aydan 48 aya çıkan bireysel kredi vadeleri ötelemeli kredilerde de aynen uygulanıyor. Yani ötelemeli kredinizi dilerseniz 48 ayda geri ödeyebiliyorsunuz.

oteleme

Halen Türk bankacılık sektöründe Akbank, Finansbank ve ING Bank ödemesi yılbaşında başlayacak şekilde üç ay ötelemeli kredi veriyor. Bu bankaların üçünün de ötelemeli kredi kampanyası 31 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Biriken borçları yüzünden kısa süreli nakit sıkışıklığı yaşayanlar için bu üç bankanın ödemesi 2017 yılma ötelenen kredi seçeneklerini inceledik, işte bu bankaların üç ay ötelemeli kredileri ve şartları…

AKBANK

Özellikle eylül ve ekim aylarının harcamaların arttığı bir dönem olduğuna dikkat çeken Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif Isfendiyaroğlu, “Eylül-Ekim ayları okulların açılması, tatil dönüşü biriken borçlar, kışa girerken doğan masraflar nedeniyle harcamaların yoğun olduğu bir dönem. Tüketiciler bu dönemde yüklerini hafifletmek için ödemelerini ertelemek isteyebilirler. Biz de tüketicilerin bu ihtiyacını karşılayabilmek için ertelemeli kampanyamızı başlattık. Kampanyamıza ilgi ise oldukça yoğun” diyor.

Bankanın söz konusu ertelemeli kredisinde vadeler 48 aya kadar uzayabiliyor. 48 ay vadeli kredi kullanan tüketiciler 25 bin TL ve üzeri ihtiyaçları için yüzde 1.19, daha düşük tutarlar içinse yüzde 1.29 oranında faiz ödüyorlar. 10 bin TL tutarında ertelemeli kredi için 3 ay sonunda tek seferlik erteleme faizi ödeniyor. Sonraki 45 ay boyunca ödenecek taksitler ise 310 TL. Banka erte-lemeli kredi için farklı bir masraf ise talep etmiyor.

Kampanyaya ilginin artarak devam ettiğini söyleyen Isfendiyaroğlu, krediye ilişkin şu bilgileri veriyor: “Tüketicilerden yalnızca kredi tutarının binde 5’i kadar kredi tahsis ücreti tahsil ediliyor. Bu tutar 10 bin TL kredi için 50 TL. 10 bin TL 48 ay vadeli bir kredi 3 ay ertelemeli olarak kullanıldığında bunun toplam geri ödemesi, ertelemesiz krediye göre yaklaşık 180 TL fazla oluyor.” Akbank’m 2017 yılına ertelemeli ihtiyaç kredisine Akbank şubelerinin yanı sıra Ak-bank.com’dan, Akbank Telefon Şubesi kanalıyla veya Akbank Direkt Internet veya Mobil’e girerek başvurulabiliyor.

FİNANSBANK HER DÖNEM ÖTELEME İMKANI VAR

Finansbank her tutarda krediye 48 aya varan vadelerle üç ay erteleme seçeneği sunuyor. Üç ay ertelemeli kredide faiz oranının aylık yüzde 1.20’den başladığı bilgisini veren Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğ-lu, krediye ilişkin şu açıklamaları yapıyor: “Faiz oranlarımız müşterilerimizin daha önce kullandığı krediler veya kredi kartları geri ödeme performanslarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Örneğin 48 ay vadeli, ilk taksit tarihi 3 ay ötelemeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi için aylık taksitlerimiz 312 TL’den başlıyor. Ertelemeli kredimizden faydalanmak isteyen müşterilerimizden kredi tutarının yüzde 0.5’i kadar kredi tahsis ücreti tahsil ediyoruz ve hayat sigortası yaptırmalarını istiyoruz.”


Üç ay ötelemeli kredilerde maliyetler ise çok fazla artmıyor. Banka ilk taksit tarihinin üç ay ertelenmesi sebebiyle kredinin aylık faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmıyor. Ancak Enis Kurtoğlu nun verdiği bilgiye göre, taksit ödeme tarihleri farklılaştığı için kredi tutarına bağlı olarak aylık taksit ödemelerinde cüzi farklılıklar oluşabiliyor.

Finanbank müşterilerine her dönem üç ay ertelemeli ihtiyaç kredisi ürünü sunuyor. Nakit ihtiyacı bulunan müşterilerin bu ürüne oldukça fazla ilgi gösterdiğini söyleyen Kurtoğlu, “Özellikle yeni yıla girerken müşterilerimiz ihtiyaçlarını hemen karşılayıp ödemelerine bir sonraki yıl başlama imkanına sahip oluyorlar” diyor.

KREDİ NOTUNA ÖZEL FAİZ

ING Bank nakit ihtiyacı olan bireysel müşterilerine 48 aya kadar vade seçenekleriyle 50 bin TL’ye kadar üç ay ertelemeli kredi veriyor. Bankanın söz konusu bu kampanyası 31 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Kampanyadaki faiz oranının kişiye özel olduğunu ve Findeks kredi notuna göre belirlendiğini söyleyen ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama ve Satış Direktörü Ozan Kırmızı, “Kredi kampanyamızda müşterilerimizin Findeks kredi notlarına göre faiz oranımız belirleniyor. Halen yüzde 0.99’dan başlayan faizlerle kredi kullandırıyoruz. Örnek vermek gerekirse, ING Bank’tan 48 ay vadeli 10 bin TL kredi alan müşterilerimiz, Findeks kredi notlan 1.850 ve üzeri olduğu takdirde yüzde 0.99 faiz oranından yararlanıyor ve aylık geri ödemeleri 381 TL oluyor” diyor.

Ozan Kırmızı’nm verdiği bilgiye göre ING Bank’ın 3 ay ertelemeli kredi ürününden yararlanan ING Bank müşterileri, taksit ertelemesinden kaynaklı ek bir masraf ödemiyorlar.

Ozan Kırmızı, bu dönemde üç ay ötelemeli kredi ürünü çıkarmalarının temel nedenini ise şöyle özetliyor: “Yılın son üç ayında okula dönüş dönemi, sonbahar ve kış hazırlıkları nedeniyle müşterilerimizin harcamaları ve ihtiyaçları artıyor. ING Bank olarak, bu dönemde de müşterilerimizin yanında olduğumuzu hatırlatmak istedik. 3 ay ertelemeli kredi sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını ötelemesine gerek kalmadan biz onların kredi taksitlerini öteledik. Bu dönemde eğitim harcamalarından ev alışverişine uzanan geniş bir yelpazede nakit ihtiyacı olan bireysel müşterilerimiz 50 bin TL’ye kadar 3 ay ertelemeli kredi kampanyamızdan yararlanabilecek.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu