Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankalar’dan Üniversiteli Öğrencilere Özel Gençlik Paketi

BANKALAR gençler için adeta seferber oldu. Üniversitelerin açılmasına günler kala Gençlik Bankacılığı adı altında sunulan özel paketlere ücretsiz ve indirimli çok sayıda ürün damgasını vurdu. Bugün birçok banka 18-25 yaş aralığında ve genellikle üniversite öğrencisi olan gençler için hazırladığı özel paketlerine hesap işletim ücreti alınmayan vadesiz hesap, aidatsız kredi kartı, ücretsiz EFT, havale, harçlık hesapları, ücretsiz KMH hesapları, düşük faizli eğitim kredileri gibi birçok avantajlı ürün koydu.

Bu arada bu paketlere gençlerin hayatına dokunan çok sayıda sürpriz de ilave edildi. Genç kesimin olmazsa olmazı, sinema, tiyatro, konserler gibi etkinliklere indirimli bilet hatta hediye bilet uygulamaları, genç mekanlarında, elektronik, giyim gibi sektörlere özel indirimler ve taksit imkanları da dahil edildi. Bu avantajlı ürün ve hizmetlerden oluşan gençlik bankacılığından yararlanmanın en temel koşulları, 18-25 yaşı aralığında olmak ve çoğu banka için üniversite öğrencisi olmak. Bu iki temel koşulu sağlayan yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi için uzaktan erişimle de olsa önümüzdeki günlerde zorlu bir maraton başlıyor. Bankalar yeni öğretim dönemi öncesi üniversite öğrencilerinin en çok kullandığı bankacılık ürün ve hizmetleri için pek çok avantaj barındıran paketlerini açtılar…

HALKBANK
ÜYELİK ÜCRETİ YOK

Halkbank 18 yaş ve üzeri üniversite öğrencilerinin ihtiyacına yönelik olarak Parafree’ı çıkarttı. Üyelik ücreti olmayan yeni Parafree kart ile gençler, peşin veya taksitli alışveriş yaparak özel kampanyalardan yararlanabiliyor. Parafree sahiplerinin kredi kartı özelliği ile Paraf Günüm, Paraf Üstü gibi avantajlardan yararlanabildiğim açıklayan Halkbank, gençlere özel ayrıcalıklar hakkında şu bilgiyi verdi: “Parafree kullanıcısı gençler hafta sonu restoran ve kafe harcamalarında yüzde 50 indirim, dijital yayın platformlarında aylık yüzde 20 indirim, sanal harcamalarında ise yüzde 15 indirim imkanına kavuşuyor. Ayrıca birçok kampanyadan da yararlanabiliyorlar. Parafree’nin banka kartı özelliği ile alışveriş yapabilir, harcamalarından ParafPara kazanırken, hesaplarından diledikleri bankacılık hizmetlerini de rahatça gerçek-leştirebilirler.”

DENİZBANK
SİNEMA VE TİYATROYA YÜZDE 10 İNDİRİM

DenizBank Gençlik Bankacılığı çatısı altında öğrenci ve ailelerine çok sayıda ürün ve hizmet sağlıyor. Bu kapsamda 500’ün üzerinde kolej ve 21 üniversite ile velilerin okul ödemelerini yapmaları konusunda işbirliği yaptıklarını açıklayan Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “18-25 yaş arasındaki gençlerimizin eğitim hayatları boyunca, tüm finansal ihtiyaçları için oluşturduğumuz özel çözümlerle yanlarında olmayı hedefliyoruz” diyor.

Gençler DenizBank’ta, Gençlik hesabı ile MobilDeniz ve internet bankacılığından ücretsiz havale yapılabiliyor, Bonus’un tüm özelliklerine sahip ve onlara özel tasarlanmış D-Şarj Bonus kredi kartını kullanabiliyor ayrıca okul ve eğitim masraflarını karşılayabilmek için eğitim kredisine başvurup bunun yanı sıra Koruyucu Meleğim sigortası ile eğitim masraflarını güvence altına alabiliyorlar. DenizBank müşterisi olsun olmasın herkese açık bir platform olarak hizmet sunan FastPay’in de çok sayıda avantaj sağladığını söyleyen özark, “Gençlerimiz FastPay’e tüm bankalara ait kredi kartlarını ekleyerek veya herhangi bir banka kartından FastPay hesabına bakiye aktararak, ek masraf ödemeden istanbulkart ve Kent-kart ulaşım kartlarına yükleme yapıp, faturalarını masrafsız ve temasız ödeyebiliyor. FastPay’in, cepten cebe 7/24 ücretsiz para gönderme ve ATM’den kartsız para çekme özellikleri de var” diyor.

İŞ BANKASI
ARTI İNDİRİM İMKANI

İş Bankası, okuyan veya çalışan gençleri hedef aldığı Maximum Genç programı ile 18-25 yaş arası tüm gençlere ürün ve hizmet sağlıyor. Iş Bankası Maximum Genç programının bir bankacılık programının ötesinde, alışveriş, sosyalleşme, kişisel gelişim, kültür-sanat etkinlikleri, spor ve müzikle yakından ilgilenen gençlerin bir buluşma yeri olarak tasarlandığını söyleyen îş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan, “Maximum Genç Bankamatik Kartı veya kredi kartı ürünlerinden birine sahip olan gençler bu alanlardaki tüm avantajlardan faydalanabiliyor” diyor. Sezercan, Maximum Genç’in gençlere sağladığı çok sayıda avantajdan bazılarını ise şöyle sıralıyor: “Ücretsiz EFT ve havale imkanının yanı sıra, giyimden kozmetiğe, yemek siparişlerinden market alışverişlerine, e-ticaretten teknoloji/elektroniğe kadar tüm tüketim ihtiyaçları için kendilerine özel tasarlanmış taksit, puan, indirim ayrıcalıklarının tamamını Maximum Mobil’in içindeki kendilerine özel alandan görebilme, istediklerine anında katılabilme olanağı da var. Yine bu kapsamda kültür ve sanat aktiviteleri için kitaptan, konserlere, tiyatrodan sinemaya her türlü ilgi alanına yönelik ödeme kolaylıkları, film, müzik, oyun platformları için ihtiyaç duyulan tüm dijital kodlara Maximum Mobil’den ulaşım ve MaxiPuan fırsatı, yine spor aktiviteleri için ödeme kolaylıkları, IşCep ve Bankamatiklerden öğrenci harcı ödeme kolaylığı ve îşCep Sosyal Hesap ile paylaşımlı ödeme kolaylığı da sağlıyoruz. Maximum Mobil’den QR ile veya mobil ödeme, para çekme ve yatırma, karttan karta veya cep telefonuna para transferi ve masrafsız kredi imkânımız da var.”

YAPI KREDİ
NAKİT ÇEKİM ÜCRETİ YOK

Yapı Kredi, gençlere özel tasarladığı tüm ürünleri gençlerin de sa-hip olabildiği kredi kartı Play çatısı altında topluyor.

Gençlere özel sundukları tüm kartları, fırsatları, kampanyaları, gençlik ve üniversite bankacılığı faydalarını Play markası altında topladıkları-Ojv nı söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “Play konusundaki tek şartı ise kullanıcılarının 18-24 yaş ara-^ sında olması” diyor. Bu yaş grubundaki üni-versite öğrencilerine Play kredi kartı ile çeşitli fırsatlar sunduklarının altını çizen Ülgen, şu bilgiyi veriyor: “Yapı Kredi Play kredi kartı sahipleri yıllık üyelik ücreti ödemiyor ve Play Harçlık özelliği sayesinde nakit çekim ücreti ve ilk iki gün için nakit çekim faizi ödemeden nakit avans kullanabiliyor. Play bankacılık müşterileri ise tüm Play kampanya ve avantajlarına ek olarak Yapı Kredi Mobil ve Yapı Kredi İnternet Şubesi’nden yapacağı EFT ve havaleleri ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyor. Ayrıca hesabına gönderilen havalelerden döviz havaleleri de dahil olmak üzere ücret alınmıyor. ‘Düzenli Harçlık’ hizmetimiz ile müşterilerimizin hesabındaki bakiye azaldığında, herhangi bir yakınının hesabından otomatik olarak para transferi yapılabiliyor ve hesabındaki paranın belirlenen miktarın altına düşmemesi sağlanabiliyor. Müşterilerimizin tercihine göre Düzenli Harçlık, otomatik olarak belirlenen aralıklarla hesaba da yatırılabiliyor. Gençler, ön ödemeli kartımız Play Nakit’i tüm harcamalarında kullanabiliyor.”

AKBANK
TOSLA, GENÇLER İÇİN UYGULAMA

Akbank tamamen gençlere özel dijital bir ürün olan “Tosla” uygulamasını yaklaşık bir yıl önce hayata geçirdi. Tüm strateji ve ürün özelliklerini gençlerle birlikte onların ihtiyaçlarına göre şekillendiren ve çözümler geliştirmeyi hedefleyen Tosla banka hesabı olsun olmasın tüm gençlere finansal ihtiyaçları için yeni nesil platform olmayı hedefliyor. Tosla’nın çok sayıda özelliği bulunduğunu açıklayan Akbank, bu platform üzerinden sunduğu hizmetler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Tosla kullanıcıları mevcut bakiyeleri ile kendi aralarında 7/24 ücretsiz para transferinin yanı sıra, anlaşmalı üye işyerlerinden oyun pini başta olmak üzere dijital ürünleri satın alabiliyor veya Tosla temassız kartları ile diledikleri online/offline mağazadan avantajlı kampanyalar ile alışveriş yapabiliyor. Türkiye’de her yerde ve yurtdışında MasterCard’ın geçerli olduğu yerlerde kullanılabiliyor. Tosla kullanıcıları, Tosla içinde kendi takipçilerini oluşturabiliyor ve yaptıkları alışveriş ve işlemleri arkadaşlarıyla paylaşarak sosyal bir deneyim de yaşıyorlar.

Harca-Bölüş özelliği sayesinde uygulama üzerinden diğer Toslalı arkadaşlarından oluşan bir grup oluşturabiliyor. Bu gruptaki herkes yaptığı ortak harcamaları sadece gruptakilerin görebileceği şekilde giriş yapabiliyor, isterse harcamaya ait fişin resmini de koyabiliyor. Tosla, girilen tüm harcamaları biriktirerek gruptaki herkes için ayrı ayrı hesaplaşmayı yapıyor. Kimin kimden ne kadar alacağı var, kimin kime ne kadar borcu var hepsi hesaplanıyor. Tek bir hareketle borçlu olanlardan para isteyebilme veya borcunu ödeyebilme imkanı da var.”

VAKIFBANK
GENÇLERE YÜKSEK FAİZ

Vakıfbank birikim yapmak isteyen gençler için Genç Arı Hesabı hayata geçirdi. Söz konusu hesap 18-35 yaş altındaki tüm gençlere, daha düşük tutarlarla hesap açma imkanı sağlıyor. Genç Arı Hesabı’nın daha avantajlı faiz oranları bulunduğuna dikkat çeken Vakıfbank, konuya ilişkin şu açıklamada bulunuyor: “Aile bireylerinin çocukları için birikim yapmalarına destek olmak amacıyla ayrıca Yıldız Arı hesabımızı geliştirdik. Bu hesapta açılış alt limitlerini, Genç Arı hesabına kıyasla çok daha düşük tuttuk. Ayrıca, en avantajlı faiz oranlarımızı da yine Yıldız Arı hesabımıza tanımladık. Hesap sahipleri internet ve mobil bankacılık üzerinden EFT ve havale işlemlerini ücretsiz olarak yapabiliyor.”

Vakıfbank gençlere özel Like Card isimli bir de kredi kartı çıkarttı. Tasarımı ve dönemsel kampanyalarıyla öne çıkma hedefi bulunan Like Card ile gençler, online platformların keyfini çıkarırken, harcamalarının yarısını VakıfBank karşılıyor. App Store, Netflbc, Spotify ve Fizy platformlarındaki harcamalar için geçerli kampanya, 31 Aralık 2020’ye kadar devam ediyor. Gençler, VakıfBank Mobil’de yer alan Cepte Kazan üzerinden kampanyalara da katılabiliyor. Ayrıca ekstre-lerini e-posta yoluyla alan gençler yıllık kart aidatı da ödemiyor.

Paketlerde ne var?

■ Ücretsiz banka kartı ve kredi kartı

■ Hesap işletim ücreti olmayan vadesiz hesap

■ Ücretsiz eft havale

■ Masrafsız kredi kullanma

■ Öğrenciye tanımlanmış harçlık hesabına ücretsiz para yollama

■ Kafe, restaurant, konser, kitap, elektronik vb gibi harcamalarda ek indirim

■ Gençlere yönelik etkinliklerin duyurulması

■ Faturaları ücretsiz ödeme

■ Kredi kartı kampanyalarının tamamına katılma hakkı

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu